Temat: Grecja

Dom - Ze swiata - Temat: Grecja

19.08.2019-740 widoki -Ze swiata

Grecki parlament przegłosował kolejny pakiet oszczędnościowy  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza ta wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że dekoniunktura się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Grecki parlament zaaprobował po sobotę nad ranem, stosunkiem głosów 154-140, nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania przez Grecję dalszej pomocy od międzynarodowych kredytodawców. Wszystkie sześć partii opozycyjnych głosowało przeciwko pakietowi.

Pakiet przewiduje na przykład podniesienie do roku 2022 wieku emerytalnego dla każdego zatrudnionych do 67 latek oraz kolejne cięcia świadczeń emerytalnych, a także zaostrzenie kar za uchylanie się od płacenia podatków. - Nie istnieje tu nowych zasobów. Są te trudne nakłady, o których wszyscy wiemy - podkreślał premier Aleksis Cipras.

Żwawa ścieżka ustawowa ruszyła. Grecja walczy z czasem

Demonstracje Greków

Rząd w Atenach ma obowiązek przeprowadzić reformy podatków i emerytur, a także służby stanu zdrowia, sektora finansowego i propozycji publicznych, by zapewnić zdobycie przez Grecję kolejnej transzy z pakietu pomocy zalety 86 mld euro.

W piątek wieczorem przed gmachem parlamentu w Atenach tysiące Greków demonstrowały przeciwko dalszym przedsięwzięciom oszczędnościowym. Organizatorami protestu były komunistyczny związek zawodowy PAME i alians zawodowy pracowników państwowych ADEDY. - Ręce precz od naszych emerytur - skandowało wielu demonstrantów.

Występując w piątek wieczorem w parlamencie, Cipras wezwał ugrupowania opozycyjne do poparcia pliku. - Chodzi o zawiłe przedsięwzięcia. Wiedzieliście o tymże od sierpnia. Wyraziliście w takim przypadku wraz z nami zgodę na nie - rzekł.

Brak alternatywy

Prawicowa opozycja poparła latem żądany przez kredytodawców program oszczędnościowy, ale przeciwstawiła się jemu część kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza, co doprowadziło do przedterminowych decyzji.

Premier zaznaczył, iż przyjęcie pakietu otworzy Grecji drogę do porozumienia wraz z wierzycielami w sprawie metamorfozy zadłużenia i dokapitalizowania banków. - Co proponujecie? Rezygnację z dokapitalizowania banków i zagrożenie wkładów pieniężnych mieszkańcówrezydentów? - pytał opozycyjnych deputowanych.

Jednak w sobotę nad ranem wszystkie sześć partii opozycyjnych głosowało przeciwko pakietowi oszczędnościowemu.

Związane z