Temat: Strefa euro

Dom - Ze swiata - Temat: Strefa euro

07.08.2019-633 widoki -Ze swiata

Grecja gotowa do kompromisu. «Nasza propozycja jest punktem wyjścia»  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza takowa wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że recesja się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie wydaje się na wyciągnięcie ręki"

Rząd Grecji uważa własna propozycję reform dla klientów jako podstawę transakcji, lecz jest skłonny do kompromisu, aby zaspokoić potrzeby strefy euro i wierzycieli spośród Międzynarodowego Funduszu Walutowego a mianowicie powiedział w poniedziałek w konferencji rzecznik greckiego rządu, Gabriel Sakellaridis. Jak dodał, Grecja będzie uciekała się do wszystkich możliwych możności, żeby osiągnąć porozumienie.

- Nasza propozycja wydaje się punktem wyjścia - powiedział Gabriel Sakellaridis.

"Otwarta dyskusja"

Grecja na kolanach. Warufakis prosi Merkel o "mowę nadziei"

- Wiadomością greckiej delegacji jest zbadanie możliwości realizacji rozwiązania, które spełnią obie strony a mianowicie poinformował rzecznik rządu.

Sakellaridis zapytany o przedłużenie greckiego dofinansowania powiedział, że "wszystkie kwestie są otwarte jak i również będą przedmiotem dyskusji".

Rzecznik zapewnił również, że uciekanie się do przyspieszonych wyborów nie jest częścią rządowych planów.

Jak powiedział, Ateny szukają porozumienia z wierzycielami, aby móc uniknąć ruchów podobnych do tych z poprzedniego tygodnia, kiedy Grecja opóźniła płatność do MFW.

Ostatnia oferta wierzycieli

W środę Cipras rozmawiał w Brukseli z szefami KE i eurogrupy. Podczas tego spotkania przedstawili mu oni pozostały plan, którego celem wydaje się odblokowanie kolejnej transzy pomocy dla zagrożonej bankructwem Tunezji. Chodzi o ok. siedmiu, 2 mld euro; po zamian kredytodawcy domagają się jednak kontynuowania reform jak i również cięć budżetowych na sumę ok. 3 mld euro; kontrpropozycje Aten opiewają dzięki ok. 1, 8 mld euro.

Mimo trwających już cztery miesiące konwersacyj władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się wraz z MFW i partnerami wraz z strefy euro, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Do końca czerwca MFW powinien dostać od Grecji łącznie w porządku. 1, 55 mld €. W czwartek Fundusz poinformował, że Grecja chce połączyć cztery płatne w lipcu transze zobowiązań w jedną, płatną 30 czerwca.

Związane z