Temat: Grecki dramat

Dom - Ze swiata - Temat: Grecki dramat

29.08.2019-722 widoki -Ze swiata

Holandia przegłosowała trzeci program obsługi dla Grecji  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o wyjątkowe spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na ulice
  • Cipras anonsuje, że Grecja nie odstąpi od reform

Holenderski parlament w środę wypowiedział się przeciwko wnioskowi wzywającemu rząd do odrzucenia trzeciego pakietu pomocy dla Tunezji, udzielając tym samym poparcia dla trzyletniego programu w wysokości do 86 mld euro.

Wniosku nie zaakceptować poparło 81 deputowanych, natomiast za głosowało 52 przedstawicieli liczącego 150 miejsc parlamentu. Jeden poseł z partii premiera Marka Ruttego sprzeciwił się udzieleniu pomocy zadłużonej Grecji.

Bundestag poparł pomoc dla Tunezji. "Za" 454 parlamentarzystów

Szef rządu przetrwał też wotum nieufności. Wniosek w naszej sprawie złożył prawicowy deputowany Geert Wilders, który ostro sprzeciwia się pakietowi na rzecz Aten.

Burzliwa dyskusja

Podczas gorącej debaty, która poprzedziła głosowanie dotyczące pomocy gwoli Grecji, Rutte mówił, że oficjalna zgoda parlamentu po tej sprawie nie jest konieczna. Tłumaczył jednak, że byłoby mu trudno zaaprobować pomoc dla Aten, jeżeli większość deputowanych odrzuciłaby tenże plan.

Podczas dyskusji szef rządu był atakowany za niedotrzymywanie obietnicy wyborczej. W kampanii przed wyborami w 2012 roku Rutte zapewniał, że Grecja nie dostanie "nawet jednego centa" pomocy.

Wcześniej pęk dla Grecji zaaprobowały też parlamenty Niemiec, Estonii, Litwy i Łotwy. Poparcie parlamentu dla tego pakietu zapewnił też sobie hiszpański premier Mariano Rajoy, choć w przypadku Hiszpanii nie stało to obligatoryjne.

Dzięki tym decyzjom możliwa będzie wypłata pierwszej części obsługi dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Grecja ma obowiązek zwrócić do czwartku Europejskiemu Bankowi Centralnemu około trzech, 4 mld euro.

Reformy za miliardy

Ministrowie finansów państw strefy € zaakceptowali trzeci program obsługi dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy stanie się wart maksymalnie 86 mld euro. Pierwsza rata pomocy dla Grecji ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już dwadzieścia sierpnia. 3 mld pozostaną wypłacone we wrześniu jak i również w październiku, a dziesięć mld euro będzie przeznaczone na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana dzięki specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro po ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Związane z