Temat: Grecki dramat

Dom - Ze swiata - Temat: Grecki dramat

09.08.2019-427 widoki -Ze swiata

Grecja rusza z prywatyzacjami. Przystań i kolej na sprzedaż  Ze świata

  • Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Greckan agencja zajmująca się prywatyzacją ogłosiła w czwartek terminy składania ofert przy przetargach dotyczących dwóch największych portów w kraju jak i również kolei państwowych TRAINOSE. Ateny zgodziły się na sprzedaż takich aktywów w obrębie nowego programu pomocy.

Greckie wpływy z prywatyzacji, z wyłączeniem akcji instytucji bankowych, mają wynieść 6, czterech mld euro w czasach 2015-2017.

Greckan filia ustanowiła ostateczny termin dotyczący portu w Pireusie na październik, kolei na grudzień, a portu w Salonikach na luty przyszłego roku.

Prywatyzować, ale powoli

Berlin o porozumieniu wraz z Grecją: Decyzja jeszcze nie zapadła

W ubiegłym tygodniu ministerstwo finansów Grecji zapewniło, że prywatyzacja, której domagają się wierzyciele Aten, nie zaakceptować będzie przeprowadzana pośpiesznie, wydaje się być projektem długoterminowym, obliczonym w 30 lat i przewidującym korzystne inwestycje.

Resort obiecuje też, że nie zaakceptować będzie wyprzedaży aktywów według niekorzystnych cenach, an filia prywatyzacyjna, która zostanie powołana, będzie de facto "funduszem lokaty publicznych", utworzonym na wzór "wielu podobnych instytucji (działających) w innych krajach, jak na przykład Norwegia czy Australia".

Fundusz specjalny

Porozumienie Cypru ze strefą euro w sprawie dalszej pomocy ustanawia utworzenie funduszu, do któregoż Ateny przekażą majątek wart do 50 mld euro z przeznaczeniem do prywatyzacji.

Pieniądze z prywatyzacji tego mienia lub ładnego nim zarządzania mają okazać się przeznaczone na rekapitalizację banków (według różnych źródeł od czasu 10 do 25 mld euro) i obsługę długu publicznego. Fundusz zostanie stworzony w Grecji i będzie zarządzany przez greckie władze pod nadzorem odpowiednich przedsiębiorstw europejskich.

Związane z