Najpierw ważenie, potem lot. Nowy pomysł linii lotniczej

Dom - Ze swiata - Najpierw ważenie, potem lot. Nowy pomysł linii lotniczej

30.07.2019-265 widoki -Ze swiata

Finnair będzie ważyć pasażerów zanim każdym lotem  Wraz ze świata

Finnair, narodowe samoloty Finlandii, zapowiadają, że są ważyć pasażerów przed każdym lotem. Według przewoźnika waga podróżnych znacznie różni się latem i zimą, kiedy mają na sobie cięższe ubrania. Dane o obciążeniu są kluczowe dla wyboru odpowiedniej ilości paliwa niezbędnego do przelotu.

Akcja ma odbywać się dzięki lotnisku w Helsinkach przy listopadzie, a ważenie podróżnych i ich bagaży zostanie dobrowolne. Finnair zakłada, że na wagę przed wszelkim odlotem stanie od stu do 150 osób.

Wagi mają dla uproszczenia stanąć blisko stanowisk odprawy.

Ryanair ściąga pilotów z upadłych linii lotniczych

Finnair przekonał do tej pory do swojego pomysłu 180 klientów. Jak tłumaczy przewoźnik, żeby osiągnąć zamierzony cel zważonych powinno zostać blisko 2 tysięcy podróżnych. Co ważne, informacje będą gromadzone anonimowo.

Dane dotyczące obciążenia samolotu mają wspomóc przewoźnikowi zredukować koszty transportu.

- Ciężar przekłada się na osiągi samolotu, na zużycie paliwa, dzięki pokonanie odpowiedniego dystansu. Samolot bierze paliwo na zdefiniowaną trasę, an ilość paliwa jest wprost proporcjonalna do ciężaru startowego. To czysta ekonomia - stwierdził po programie "Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Dwukrotnie Grzegorz Brychczyński, niezależny ekspert lotniczy. - Ta firma chce pomóc w utrzymaniu odpowiedniej ekonomiki lotu - dodał.

Droższy bilet?

Pytany, czy jest możliwe, żeby ceny biletów zostały uzależnione od wagi, ekspert odpowiedział: - Tego rodzaju pomysły były od dawna, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Waga pasażerów ma ponieważ także wpływ na komfort podróżowania innych pasażerów.

- Myślę jednak, hdy nie dojdzie do tak zaawansowanej sytuacji ze względu np. na ochronę godności własnej - ocenił ekspert.

Wylądował ostatni samolot Air Berlin. Linie zaprzestają istnieć

Tyle waży pasażer

Według szacunków Europejskiej Firm Bezpieczeństwa Lotniczego (European Aviation Safety Agency - EASA) przeciętny mężczyzna waży 84, 6 kg, a pani 66, 6 kg.

Ich bagaże ważą właściwie 6, 7 kg i 5, 9 kg.

Dziecko poniżej 12. roku kalendarzowego życia waży przeciętnie trzydzieści, 7 kg.

Raport EASA pochodzi z 2009 roku. Powstał po analizie danych 23 tys. transportowanych osób.

Jak zaznaczył 1 z menedżerów Finnairu po rozmowie z dziennikiem "Helsingin Sanomat", przewoźnik chce dysponować pewność, że jest w posiadaniu najnowszych danych.

Związane z