Chcą odmian ws. alimentów. Bo wylegają pensje

Dom - Z kraju - Chcą odmian ws. alimentów. Bo wylegają pensje

31.07.2019-142 widoki -Z kraju

Fundusz alimentacyjny. Nowoczesna za zmianami

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego mają przypadać rodzinom, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 780 zł - wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy jednostkom uprawnionym do alimentów, który to w piątek w Sejmie złoży klub Nowoczesnej.

Obecnie świadczenia te przysługują w sytuacji, gdy dochód, w przeliczeniu na członka rodziny, nie przekracza 725 zł.

Czas na waloryzację

Adwokatka Jolie "przeczołga" Brada Pitta? Ekspert na temat rozstaniu stulecia w Hollywood

Posłowie Nowoczesnej podkreślili po uzasadnieniu projektu, że aktualne kryterium dochodowe nie stało waloryzowane od czasu wejścia w życie ustawy, czyli od października 2008 r., „pomimo, iż od tego czasu płaca minimalna wzrosła kilkukrotnie”.

Jak czytamy przy uzasadnieniu, proponowana zmiana powstaje „z konieczności dostosowania regulacji ustawowych dotyczących kryterium dochodowego osób ubiegających się na temat świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego w związku ze pokaźnym wzrostem wynagrodzenia minimalnego”.

Rośnie minimalne wynagrodzenie

W przyszłym roku, wedle rozporządzeniem Rady Ministrów z września br. wysokość minimalnego zarobku za pracę ma wynieść 2000 zł, co „po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne niezaliczonych do odwiedzenia kosztów uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenie lecznicze da kwotę 1459, 48 zł”.

pięćset plus nie dla komornika. Nowe przepisy lepiej ochraniają najuboższych

"Oznacza to, hdy typowy beneficjent świadczeń spośród Funduszu Alimentacyjnego, czyli familia składająca się z poszczególnego rodzica i jednego pociechy nie będzie w będzie uzyskać świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego z uwagi w przekroczenie kryterium dochodowego na temat kwotę 9, 48 zł" – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

„Dotychczasowe kryterium dochodowe pozwalało takim osobom realizować dochód 1450 zł netto stanowiący 106, 96 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę” - czytamy.

Dlatego Nowoczesna proponuje podwyższenie zalety kryterium dochodowego do 780 zł na osobę. „Przy dwóch członkach rodziny będzie to oznaczało, iż mają możliwość oni uzyskać dochód stanowiący 106, 88 proc. (minimalnego wynagrodzenia za pracę a mianowicie PAP), a więc utrzymany zostanie on na porównywalnym poziomie” - zaznaczono.

Zgodnie z propozycją Współczesnej nowe regulacje miałyby wstąpić w życie od stycznia 2017 r.

Związane z