Temat: Gospodarka wg PiS

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka wg PiS

15.07.2019-233 widoki -Z kraju

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra zasobów Pawła Szałamachy

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

- O ile rozstrzygnięcie co do ratingu jest służące do zaakceptowania, to zmiana szanse jest mocno polemiczna - mówił na sobotniej narady minister finansów Paweł Szałamacha. W jego cenie opozycja spodziewała się obniżenia ratingu Polski i liczyła na show wynikający z tego.

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną – wynika z komunikatu agencji opublikowanego w nocy z piątku na sobotę.

Polska w ocenie firm ratingowej. Pięć ważnych sprawy dla Twojej portfela

- Przez ostatnie dni czekaliśmy na tę ocenę jak i również o ile sama sprawdzenie przy pewnych wahaniach może być uznana za ocenę obiektywną i do zaakceptowania, to podjąłbym polemikę z perspektywą. Zmienioną ze stabilnej na negatywną, ponieważ agencja wskazała trzy podstawowe czynniki, które kierują jej decyzją a mianowicie stwierdził minister finansów Dawid Szałamacha.

Minister przyznał, iż decyzję agencji resort zdobył w czwartek. - Dostaliśmy w czwartek tę ofertą. Nawiązaliśmy korespondencję natomiast także ta wcześniejsza nota oraz nasza odpowiedź jest objęta poufnością - mówił polityk PiS.

Szałamacha powiedział, że "spodziewamy się umocnienia polskiej waluty, jak i spadku rentowności obligacji skarbu państwa". - Jeżeli rozchodzi o wydarzenia najbliższych dób, to chyba powszechnie spodziewamy się w poniedziałek lekkiej poprawy, tzn. umocnienia polskiej waluty, nie będę dyskutował o skali tego umocnienia, oraz spadku rentowności obligacji skarbu państwa - tłumaczył.

Zastrzeżenia agencji

Jednocześnie odniósł się do zastrzeżeń amerykańskiej agencji, które pojawiły się w komunikacie towarzyszącym ocenie. Agencja wskazała w świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina pięćset plus) podkreślając, że rozbudują one wydatki bieżące na temat ok. 17 mld zł w 2016 r. (0, 9 proc. PKB) jak i również 23 mld zł w 2017 r. (1, 1 proc. PKB). Agencja oceniła, że ryzyko fiskalne wzrośnie w 2017 r. "jeśli brać pod uwagę poleganie rządu na jednorazowych przychodach i efektywniejszym ściąganiu podatków, by sfinansować świadczenia dla dzieci".

Ratingi Moody's w Europie. Jak wypada Polska?

- 1 jest pewna niepewność połączona z naszą zdolnością do finansowania nowych, ambitnych zagadnień polityki społecznej. Wydatków związanych choćby z programem prorodzinnym (Rodzina 500 plus - red. ). Druga czynnik to kwestia kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Trzeci to jest pat wokół Trybunału Konstytucyjnego - powiedział. W ocenie agencji znalazły się również zastrzeżenia połączone z obniżeniem wieku emerytalnego.

- W pierwszym r. realizujemy program prorodzinny. Pracujemy intensywnie nad obudową przychodów własnych polskiego budżetu, natomiast następne kroki będą wprowadzane zgodnie z harmonogramem. Tego ryzyka w naszym przekonaniu nie ma - dodał.

- W mym przekonaniu decyzja Moody's jest hiperostrożna, obarczona pewnym pesymizmem. Wielokrotnie, zarówno premier, jak i ja informowaliśmy wyraźnie o tym, że stosowane przez nas zamiary będą realizowane prawidłowo z harmonogramem odbudowywania przychodów podatkowych państwa. Dlatego też, co było przedmiotem dysputy chociażby w Sejmie rozłożyliśmy kwestię kwoty wolnej w PIT-cie na następne okres - mówił minister Szałamacha.

Minister finansów zwracał jednocześnie uwagę na przegłosowaną w piątek przez Sejm klauzulę obejścia prawa podatkowego. - Ta klauzula, jaka od lat nie mogła znaleźć swojego miejsca w polskim systemie prawnym wraz ze względu na potężny sprzeciw lobby optymalizacyjnego. Byliśmy przy stanie podjąć ten ciężarek i przeprowadzić proces prawny - podkreślał Szałamacha.

Przypominał także decyzję Komitetu Stałego Rady Ministrów o zaakceptowaniu tzw. pakietu paliwowego.

Gorączka piątkowej nocy. Oczekiwanie na weryfikację, zawieszona strona i szaleństwo w internecie

- Wykazujemy rządność, konsekwencje i krok po kroku realizujemy swój program. Stąd ryzyko o którym mówi Moody's, innymi słowy pewne rozjechania się dziedziny dochodowej i wydatkowej po naszym przypadku jest przesadzone, nieistniejące - uspokajał.

Frankowicze

Agencja mówi także swej ocenie o "niejednoznacznościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie", czyli problemu dotyczącego frankowiczów.

- Tu również jest kwestia otwarta. Prezydent zaproponował rozwiązanie tego kłopotu. Ono spotkało się spośród oceną zarówno NBP-u, oraz KNF-u. Kancelaria Prezydenta jak i sam prezydent dał w celu zrozumienia, że nie podejmie kroków takich, które zagrażałyby stabilności systemu bankowego w Polsce. Ale jednocześnie konsekwentnie stanie się dążył do rozwiązania owego problemu. Do eliminacji tego czynnika jako punktu potencjalnie zapalnego - mówił minister Szałamacha.

Spór wokół TK

Moody's odniosło się również do "przedłużającej się patowej sytuacji w konflikcie między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym".

Rząd szuka miliardów na autostrady. Na szali bezpieczeństwo kierujących

- Podejmujemy szereg wysiłków co do rozwiązania tegoż problemu aczkolwiek to nie zaakceptować są działania Ministerstwa Finansów - zapewniał minister.

- To są działania lokalu parlamentarnego (PiS - red. ), czy premier. Następujące próby rozmów, negocjacji jakie możliwości do tej kwestii są podejmowane, ale opozycja (... ) okopała się do głębi na swoich pozycjach i możliwości są ograniczone - dodał.

Co spośród wiekiem emerytalnym?

W komunikacie mocno akcentowana wydaje się również kwestia obniżenia wieku emerytalnego. Jeden z podstawowych obietnic wyborczych zarówno prezydenta Andrzeja Dudy jak i samego PiS-u.

- Na Radzie Dialogu Społecznego (RDS) dyskutowanych jest parę scenariuszy. Wiek emerytalny twardy, połączony ze stażem robocie, wersja 61 i 66. Każdy z nich jest w miarę precyzyjnie przeliczony i my wiemy, jak on może oznaczać po przyszłym i następnych latach. Mamy pole manewru i bufor w postaci własnych działań MF zwiększających zyski oraz decyzję co w celu stawki podstawowej podatku VAT, którą także będziemy podejmować w najbliższych dniach. Jestem przekonany, że mapa powodów ułoży się ostatecznie w sensowną decyzję wszystkich zainteresowanych - mówił minister finansów.

- Chcemy mocno przenegocjować wiek emerytalny, bo według to służy RDS jak i również ostateczny kształt na 2017 rok będzie taki jak na przykład założyliśmy w aktualizacji programu konwergencji - dodał.

Rating Moody's

Moody's to obok Standard & Poor's i Fitch Ratings jak i również Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich oceny decyduje, komu i za ile można pożyczyć finanse. Ewentualnie komu najlepiej odrzucić pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom.

Ocena państwa rzeczywiście przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Związane z