Zmiany na poczcie. List polecony odbierzesz bez dowodu

Dom - Z kraju - Zmiany na poczcie. List polecony odbierzesz bez dowodu

20.06.2019-476 widoki -Z kraju

Aplikacja mObywatel. List polecony odbierzesz na poczcie bez dowodu

Ze smartfonem po polecony. Zgodnie spośród deklaracjami Ministerstwa Cyfryzacji od czasu wtorku 23 kwietnia interesanci zainstalowanej w telefonie produktów mObywatel mogą używać jej do potwierdzania tożsamości obok odbiorze przesyłek poleconych. Należy mieć jednak założony Kierunek Zaufany.

Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek poleconych dotąd nie stało się możliwe bowiem uniemożliwiały wówczas przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które wówczas reguluje - od 23 kwietnia przy odbiorze spedycji poleconej tożsamość można obecnie potwierdzić także przy użyciu smartfona.

"Sprawdzaliśmy, w których sytuacjach Polacy najczęściej wykorzystują dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne, by również tam możemy używać aplikacji mObywatel do odwiedzenia potwierdzania tożsamości" - powiedział cytowany w komunikacie kierownik resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

O aplikacji

mObywatel to oficjalna rządowa zastosowanie, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Jak podkreśla ministerstwo nie wydaje się ona "zamiennikiem" dowodu osobistego (choćby z uwagi w wymogi państw strefy Schengen).

Potyczka na temat paczki. Na szali miliardy złotych

"Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi fita mieć przy sobie. Jeżeli akurat go ze sobą nie mamy, an okaże się potrzebny - wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym chętniej, że komórki zazwyczaj posiadamy przy sobie" - zaznaczył Zagórski. "Dzięki aplikacji zawsze i wszędzie mamy więc dostęp do odzwierciedlenia wszelkich danych z naszego dowodu osobistego" - dodał.

W aplikacji są dokładnie te same dane, jakie możliwości w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i miano, zdjęcie (to samo, jak w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer jak i również termin ważności dokumentu, zaś także informacja, kto wydał dowód osobisty.

Aplikacji możemy używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód własny. Otóż możemy jej używać np. na recepcjach, tuż przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu dzięki basen lub siłownię.

Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy obok notariusza, bo tam chcemy dowodu osobistego. Aplikacji nie zaakceptować możemy użyć też za granicą, ale dla chronienia warto ją ściągnąć przed wyjazdem do innego państwa. W razie utraty papierów ułatwi ona weryfikację własnej tożsamości np. w polskim konsulacie.

To odrzucić wszystko

Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że aplikacja jest stale rozwijana. "Już teraz a mianowicie poza mTożsamością - uczniowie korzystający ze smartfonów z systemem Android mogą mieć w tamtym miejscu mLegitymację szkolną. Wkrótce dołączą do nich studenci spośród mLegitymacją studencką. Niebawem szykujemy też coś dla kierujących – usługę mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego naszego auta" a mianowicie czytamy w komunikacie resortu.

Aby ściągnąć kandydaturę, użytkownicy smartfona powinni wejść do sklepu z aplikacjami. Pobranie i korzystanie spośród aplikacji mObywatel jest darmowe.

By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, do aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany. Według ostatnich informacji MC korzysta z niego niemal już trzy, 4 mln Polaków.

Związane z