"Robią to spośród myślą o wnukach". Wyczynowiec ma do oddania ponad 8 milionów

Dom - Z kraju - "Robią to spośród myślą o wnukach". Wyczynowiec ma do oddania ponad 8 milionów

25.07.2019-15 widoki -Z kraju

Emeryci coraz mocniej zadłużeni. Referat KRD

W ostatnich sześciu latach pożyczka polskich emerytów wzrosło pięciokrotnie, do 5, 6 miliarda złotych, a liczba starców mających niespłacone zobowiązania zwiększyła się o 100 tysięcy - wynika z danych empirycznych Krajowego Rejestru Długów. Rekordzistą jest 80-latek ze Śląska, który ma do oddania 8, 3 miliona zł.

Najbardziej zadłużeni będą seniorzy z województwa śląskiego, którzy mają do oddania 944 mln zł. Zbytnio nimi plasują się renciści z Mazowsza z 763 mln zł, a w trzecim miejscu z Dolnego Śląska, którzy zalegają wraz ze spłatą 552 mln zł.

W tym zespole rekordzistą jest 80-letni jegomość z powiatu pszczyńskiego. Swoim zobowiązanie to 8, trzech mln zł wobec banku spółdzielczego.

Liczba zadłużonych emerytów rośnie

Grupą starców o najwyższych długach będą 60-70-latkowie. Ich zobowiązania, notowane w bazie danych KRD, to 3, 9 mld zł. Emeryci w stuleciu 71-80 lat mają do odwiedzenia spłaty 1, 4 mld zł. Im bardziej nowoczesny wiek, tym zadłużenie upada. Seniorzy, mający od 81 do 90 lat, są obarczeni zobowiązaniami na 183 mln zł. Ale rozwlekły mają nawet osoby powyżej 90. roku życia - 15 mln zł.

Większość dłużników seniorów stanowią kobiety (59 procent).

Polacy zadłużają się na potęgę. Najczęściej w trzy rzeczy

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD), emeryci zadłużają się głównie w instytucjach finansowych, niechętnie korzystają z firm pożyczkowych, nie szukają także wsparcia rodziny.

Jeszcze w 2013 roku długotrwały seniorów wynosiły 1, 1 mld zł. W bazie danych KRD widniało w takim przypadku 221 tys. takich jednostek, dziś to już nieomal 328 tys. Ich wierzycielami są przede wszystkim organizacje finansowe i fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły niespłacone długi od tych pierwszych.

"Robią to z myślą o wnukach"

Z najnowszego badania KRD "Dlaczego Polacy się zadłużają" wynika, iż emeryci znacznie częściej osiągają po kredyt niż jednostki aktywne zawodowo. Według badania 41 procent emerytów przyznaje, że brało pożyczkę "wiele razy", a 10 % "nigdy" nie zaciągnęło długu, podczas gdy wśród jednostek pracujących odsetek ten wynosi odpowiednio 35 i 21 procent.

Jak tłumaczy cytowany w badaniu prezes Krajowego Rejestru Długów Biura podróży Informacji Gospodarczej Adam Łącki, przy udzielaniu kredytu głównym kryterium oceny wniosku wydaje się być stały dochód - dlatego osoby starsze, mimo że pierwotnego emerytury nie są wysokie, są wiarygodne dla banków. - Trzeba wziąć jednakże pod uwagę, że seniorzy bardzo często biorą forex w bankach dla swych wnuków bądź dzieci a mianowicie dodał.

Według cytowanego w badaniu Jakuba Kosteckiego, prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, emeryci rzadko kupią dla siebie smartfony, najlepsze modele tabletów czy odkurzacze za tysiące złotych. - Robią to z myślą o wnukach, którzy deklarują spłatę zobowiązań, ale kiedy przytrafią im się zmartwienia finansowe, opłacanie rat kredytów spada na babcię bądź dziadka. Gdy negocjatorzy dzwonią do seniorów, aby pogadać o spłacie zadłużenia, słyszą, że oni tylko podpisali umowę - mówił.

Różne postawy

Najtańszy debet w naszym kraju. Wnioski można składać przez cały rok

Autorzy badania wskazują też w różnice w postawach "seniorów i wnuków" wobec zadłużania się - choć starsi po kredyt sięgają częściej niż młodsze pokolenia, wówczas zazwyczaj liczą, czy pierwotnego stać na pożyczkę jak i również zdecydowanie płynniej ją spłacają. 83 procent emerytów "nigdy nie miało problemów wraz z uregulowaniem zaległości", a niemal 30 procent osób po wieku produkcyjnym "przynajmniej raz" znalazło się w takiej sytuacji - wskazano.

Według KRD, aby odpłacić długi, emeryci musieliby poświęcić na to dochody wraz z roku i czterech miesięcy. Młodsze pokolenie pracowałoby na to dwa lata.

Badanie "Dlaczego Polacy się zadłużają" zrealizowała firma IMAS International w listopadzie 2018 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarki kraju. Przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie Polaków, w dwóch grupach - osób po wieku produkcyjnym (18-64 lata) i emerytów (powyżej 65 lat).

Jedna z firm

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników.

Krajowy Rejestr Długów BIG to jedna z prywatnych firm, która, działając przy oparciu o ustawę na temat udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych, przyjmuje, przechowuje jak i również udostępnia informacje gospodarcze na temat przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Oprócz tej dziewczyny na rynku funkcjonują jeszcze: BIG InfoMonitor, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Kancelaria Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Związane z