Temat: 12 listopada wolny od czasu pracy

Dom - Z kraju - Temat: 12 listopada wolny od czasu pracy

13.06.2019-540 widoki -Z kraju

12 listopada wolny od robocie. Handlowcy apelują by był dniem handlowym

  • Zakupy, podróż, wizyta w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od roboty. Które sklepy będą otwarte?
  • 12 listopada nieskrępowany od pracy. Gowin: to nie była właściwa decyzja

Mimo że do odwiedzenia 12 listopada został niecały tydzień, nadal nie wiadomo, czy tego dnia będą zdołały być otwarte sklepy. "To stawia handel w nadzwyczaj trudnej sytuacji" - przekonują handlowcy i apelują na temat odrzucenie poprawek Senatu, które handlu zakazują. Chaos naokoło dodatkowego dnia wolnego krytykuje też opozycja.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) opublikowała stanowisko po sprawie ustanowienia poniedziałku dwunastu listopada dniem wolnym od momentu pracy. Jak wskazuje, przebieg legislacyjny daje im zbytnio mało czasu na przygotowanie się do zmian.

"Nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o Święcie Państwowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która ustanawia 12 listopada dniem wolnym od pracy. To wyznacza handel w wyjątkowo zawiłej sytuacji, bo Senat wniósł poprawki, które zmieniły pierwszy tekst ustawy i przed chwilą po posiedzeniu Sejmu siedmiu listopada, na kilka dni przed wejściem ustawy przy życie, dowiemy się, bądź handel będzie objęty zakazem pracy 12 listopada" – czytamy w komunikacie.

"Jest to zbyt zwięzły czas, aby przedsiębiorstwa zdołały dostosować się do nowych regulacji, zmienić harmonogram dostaw i logistykę" – uwypuklają autorzy petycji. Jak pokazują konsekwencje późnego wprowadzenia świeżych regulacji odczują nie wyłącznie dystrybutorzy produktów. "Ze aspektu na skalę zamówień jak i również fakt, że sieci komercyjne są kluczowym odbiorcą krajowych produktów konsekwencje zakazu odczują coś znacznie więcej aniżeli tylko handlowcy, ale również polscy producenci i przetwórcy" – piszą.

Giełda nie czeka na Sejm i prezydenta. Decyzja po sprawie 12 listopada

12 listopada wolny od czasu pracy. POHiD: ustawa zaskakuje przedsiębiorców

Autorzy listu uwypuklają, że proces legislacyjny wydaje się sprzeczny z zapisami Konstytucji Biznesu, pakietu ułatwień na rzecz przedsiębiorców, wprowadzonemu przez rząd Mateusza Morawieckiego. "Zaskakiwanie przedsiębiorców regulacjami uchwalanymi w tak szybkim tempie przeczy idei przewidywalności prawa i wydaje się być niezgodne z zasadami Konstytucji Biznesu" – czytamy.

Na końcu pisma handlarze zaapelowali o umożliwienie prowadzenia handlu w trakcie dnia po Święcie Niepodległości 11 listopada. "Apelujemy zatem, aby 12 listopada pozostał dniem handlowym. Dodatkowy, uchwalony w ostatniej chwili, dzionek niehandlowy to utrudnienie dla konsumentów i straty finansowe dla firm" - podkreślili.

Legislacyjny chaos

Pod koniec października do Sejmu trafił projekt posłów PiS ustanawiający 12 listopada 2018 r. święto narodowe spośród okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzień ten miałby być wolny od roboty, ale nie dla wszelkich. Odbywać mają się m. in. planowe zabiegi medyczne. Otwarte miałyby być również sklepy.

Projekt jest przyjęty przez Sejm i trafił do Senatu. Tam wprowadzono jednak do jego poprawki, w poniższym najważniejszą odnośnie wprowadzenia ograniczeń handlu a mianowicie podobnych do tych, które to obowiązują w część niedziel.

Ten ruch senatorów sprawił, że ustawa ma obowiązek wrócić do Sejmu. Posłowie będą głosować jutro, lecz nadal bóg wie, czy przyjmą, czy odrzucą poprawki Senatu.

W ubiegłym tygodniu poseł PiS Marcin Horała sugerował, że poprawki pozostaną odrzucone i sklepy dwunastu listopada będą otwarte.

Wczoraj w radiu RMF FM Jacek Sasin wyraził jednak nadzieję, iż izba niższa polskiego parlamentu zaakceptuje korekty Senatu. - W najbliższą środę Sejm rozpatrzy, wierzę, że przyjmie poprawkę Senatu w tej sytuacji. Poprawka mówi o naszym, że zasady handlu będą takie jak w niedzielę wolną od handlu. PiS poprze tę poprawkę - zadeklarował.

Karczewski: liczę na życzliwość właścicieli sklepów

Także marszałek Senatu Stanisław Karczewski w "Faktach według Faktach" wyraził nadzieję, że handel będzie zakazany a mianowicie Jestem przekonany, że jak na przykład Sejm to przyjmie, mężczyzna prezydent podpisze to podwładni handlu nie będą w niniejszym dniu 12 listopada działać - powiedział.

Zdaniem części komentatorów, procedowany plan stoi w sprzeczności spośród ustawą regulującą handel metrów. in. w niedziele. Wypływa z niej, iż zastrzeżenia handlu mogą występować wyłącznie w przypadkach wymienionych przy ustawie o dniach pustych. 12 listopada tam nie istnieje. – Ja liczę na to, że na podstawie na prostu zdrowego rozsądku i życzliwości właścicieli sklepów, dużych hipermarketów i supermarketów podwładni po prostu nie będą pracować - powiedział Karczewski.

Opozycja krytykuje

Sposób, w jaki procedowana wydaje się ustawa krytycznie ocenia opozycja. - To jest PiS-ologia praktyczna stosowana w Sejmie, w legislacji. Kolejny jednego razu wprowadzają chaos, bałagan, zamieszanie - stwierdził bw rozmowie z TVN24 Krzysztof Brejza z PO. – Sami w tych pomysłach się zaplątują, ale koszty poniosą klienci, sklepikarze, handlarze czy też osoby, które wraz z takich punktów usługowych są chciały skorzystać. Bo pies z kulawą nogą nic nie wie w kilka dni przed dwunastu listopada - dodał.

- Pytanie po jak to wszystko, po co ten chaos - mówił z kolei Jakub Stefaniak, rzecznik PSL. – Jeżeli oni [PiS- przyp. red. ] przy tego rodzaju prostych sprawach polegli wówczas co dopiero tu komunikować o zdobywaniu jakiś wspaniałych celów i budowaniu świetlanej przyszłości Polski – podkreślił.

Robiąc dzień wolny od pracy na cztery dni przed świętem PiS podzielił społeczeństwo. Będzie to dzień wolny dla niektórych obywateli tak, dla niektórych nie. Pytanie czy o to chodzi w świętowaniu – stwierdziła Paulina Henning – Kloska, posłanka. Współczesnej.

- Pan prezydent Duda razem z panem ministrem Sellinem i posłami PiSu kompletnie nie zasobem wiadomości co się dzieje. […] Widać, hdy to święto tworzą sami dla siebie, są zainteresowani, aby po ciężkiej roboty nad obchodami wprowadzić wolny dzień aby sami mogli wypocząć. – mówi Marcin Kierwiński z PO.

- Wiedzieliśmy, że zbliża się setna, wyjątkowa rocznica odzyskania niepodległości. Można to stało się zrobić znacznie, znacznie świetnie a teraz to wydaje się tylko kabaret i kompromitacja – podkreśla Krzysztof Paszyk z PSL.

Ustawa po przejściu przez parlament trafi jeszcze do prezydenta. Jego rzecznik już zapowiedział, że Andrzej Duda ustawę podpisze.

Związane z