Rekordowy rynek pracy dla Ukraińców. Oświadczenie inspekcji pracy

Dom - Z kraju - Rekordowy rynek pracy dla Ukraińców. Oświadczenie inspekcji pracy

13.07.2019-533 widoki -Z kraju

Cudzoziemcy mają identyczne prawa pracownicze jak Polacy

Pracodawcy nie wolno nakładać od cudzoziemców żadnych strat za wystąpienie o zezwolenie na pracę bądź wystawienie oświadczenia - przypomina PIP i podkreśla, że obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce posiadają identyczne prawa i zadania pracownicze jak polscy personel i nie mogą okazać się gorzej traktowani.

Rafał Pasik z Państwowej Inspekcji Pracy zwrócił uwagę, hdy cudzoziemiec, który podjął robotę w Polsce, nie może okazać się z jakichkolwiek powodów dyskryminowany, w tym również z uwagi na narodowość, obywatelstwo, pochodzenie etniczne, rasę czy religię. Oprócz tego - zaznaczył inspektor - przed podpisaniem umowy zagraniczniak powinien mieć możliwość zapoznania się z jej tłumaczeniem przy języku dla niego zrozumiałym.

Urzędy pracy "nie są po stanie pomagać". Ministerstwo pragnie je przejąć

Grzywna gwoli pracodawców i pracowników

Pasik przypomniał również, że szefowie, który powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy, grozi kara grzywny od 3 do 5 tys. zł. Oprócz tego PIP może dostarczyć wniosek do sądu na temat ukaranie takiego pracodawcy, melduje także o stwierdzonych nieprawidłowościach wojewodę oraz Straż Graniczną.

Karze za nielegalną pracę podlega także cudzoziemiec. PIP może nałożyć dzięki taką osobę karę grzywny od 1 do 5 tys. zł. W wybranych przypadkach cudzoziemcowi grozi publikacje decyzji zobowiązującej go do odwiedzenia powrotu.

Specjalista Work Service Krzysztof Inglot mówił, że reprezentowana przez niego firma jest jedną spośród niewielu działających na Ukrainie, która oferując pracę, odrzucić oczekuje w zamian gotówki.

- Tam jednostki do połowy zeszłego roku nie rozumieli, że możemy dostać pracę w Polsce za darmo. Jak jakiś człowiek im dawał pracę zbytnio darmo, to oni myśleli, że ich okłamuje, hdy to jest wielki przekręt - podkreślił.

- Na szczęście pracownicy na Ukrainie powoli rozumieją, iż jest praca w Polsce i na nich wyczekuje, że mogą dostać ją za darmo, nie mają obowiązek za nią płacić stu, a czasem 200 € - dodał.

"Popyt" na pracowników z Ukrainy

Inglot zwrócił uwagę, iż w ubiegłym roku pracę w Polsce na podstawie oświadczeń podjęło około 1-wszą, 3 miliona osób. - To pokazuje, jak szeroki popyt jest na podwładnych z Ukrainy. To 2 razy więcej niż dwanaście miesięcy wcześniej - zaznaczył.

Jego zdaniem, w Naszym narodzie, w niektórych zawodach brakuje już rąk do pracy, dlatego coraz częściej szefowi zmuszeni są do sięgania po pracowników ze wschodu.

- Mam wrażenie, hdy 1, 5 miliona pracowników z Ukrainy na terytorium polski po 2017 roku niewątpliwie stanie się faktem - stwierdził.

Zmiany po umowach pracy tymczasowej. Wówczas będzie rewolucja dla kobiet w ciąży

Zachęta do osiedlania się na terytorium polski

Według Inglota, należy zachęcić podwładnych ze wschodu nie tylko w celu podejmowania pracy w naszym kraju, lecz także do osiedlania się w naszym kraju.

- Musimy im uprościć zameldowanie w Polsce, otrzymanie stałych kart pobytu. Według danych NBP, mniej kasy przysyłanych jest teraz wraz z naszej emigracji z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, a większą ilość wiadomości pieniędzy wypływa z Lokalny w kierunku Ukrainy. To jest niekorzystny model a mianowicie ocenił.

Pozytywnie odniósł się do zapowiedzi ministerstwa rodziny, pracy i strategii społecznej ws. wprowadzenia odpłatnych oświadczeń o potrzebie zatrudnienia cudzoziemca.

- Ograniczą troszeczkę nadużycia. A wówczas jest dobre, podobnie jak zapoczątkowanie płacy minimalnej na umowach zleceniach. Wszystkie nadużycia są niekorzystne dla sektora zatrudnienia - uważa specjalista Work Service.

Według zapowiedzi resortu rodziny i pracy, oświadczenia o potrzebie zatrudnienia cudzoziemca, składane przez pracodawcę, odrzucić będzie już bezpłatne. Za jego rejestrację trzeba będzie zapłacić 30 zł. Ministerstwo liczy, że opłata wpłynie na zmniejszenie liczby oświadczeń rejestrowanych dla pozoru.

Związane z

Szukaj