Znów są dopłaty do zakupu mieszkania. "Mogą wyczerpać się po 1-2 dniach"

Dom - Z kraju - Znów są dopłaty do zakupu mieszkania. "Mogą wyczerpać się po 1-2 dniach"

26.06.2019-567 widoki -Z kraju

BGK zachęca do składania papierów w programie MdM

Bank Gospodarstwa Krajowego zachęca do składania papierów w programie Mieszkanie gwoli Młodych. Taka możliwość pojawi się od 7 sierpnia, a do rozdysponowania wydaje się być kwota około 67 milionów złotych. - Pieniądze potrafią wyczerpać się po jeden-dwa dniach - powiedział zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Przemysław Osuch.

- Banki pozostaną mogły rejestrować wnioski, przy użyciu specjalnego oprogramowania dostarczonego za pośrednictwem BGK, od 8 sierpnia, aż do wyczerpania kwoty - dodał.

Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracuje większość dużych banków, wiodących sprzedaż kredytów hipotecznych. Dobór instytucji finansowej należy do odwiedzenia klientów.

To będzie rewolucja w wynajmie mieszkań. Ustawa czeka w tej chwili tylko na podpis prezydenta

Jak powiedział Przemysław Osuch, cytowany w środowym komunikacie, "do rozdysponowania jest kwota około 67 milionów złotych". "Zakładamy, że środki owe wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla około dwa, 6 tysięcy wnioskodawców" a mianowicie wskazał.

Dodał, iż "przyjmując założenie znacznego zainteresowania zakupem mieszkań w branży pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz w dziedzinie wtórnym w województwie śląskim i dolnośląskim, przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach". "Zachęcam, aby nie czekać z formalnościami do dnia wejścia po życie ustawy, tylko w tej chwili dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów" - powiedział Osuch.

Od kiedy

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 roku, co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 roku.

Pozwoli na to nowela ustawy, umożliwiająca wykorzystanie jeszcze polski dodatkowych pieniędzy z programu MdM.

Dotychczasowa ustawa zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli ogół złożonych wniosków przekroczyła próg 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok. "Pozostałe 5 proc. było zarezerwowane na dodatkowe finansowe wsparcie w postaci spłaty frakcji kredytu dla kredytobiorców spośród tytułu urodzenia bądź przysposobienia trzeciego lub kolejnego pociechy w ciągu pięciu lat od momentu nabycia nieruchomości" - informował BGK.

Od dziś kredyty po nowemu. Wszystko, co musisz rozumieć

Ponadto, "z powodu abdykacji niektórych wnioskodawców, część rezerwacji została wycofana, wskutek których suma zarezerwowanych środków nie zaakceptować wyczerpywała pełnej kwoty odpowiadającej 95 proc. limitu przewidzianego ustawą. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na przyjmowanie oryginalnych wniosków od beneficjentów" a mianowicie wyjaśnił BGK.

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie MdM było duże, tegoroczny limit został zarezerwowany już w kwietniu. Dzięki nowym przepisom BGK wznowi przyjmowanie wniosków do osiągnięcia poziomu 100 proc. planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do odwiedzenia określonej ustawą wysokości 746 mln zł. Limity dofinansowania na 2018 rok sięga 762 mln zł.

Program Mieszkanie dla Młodzieży wystartował w 2014 roku kalendarzowego, zastąpił inny rządowy system - Rodzina na swoim. MdM polega na tymże, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

Związane z