Ryzyko wykorzystywania "sytuacji wynikającej z brexitu". KNF ostrzega przed oszustami

Dom - Z kraju - Ryzyko wykorzystywania "sytuacji wynikającej z brexitu". KNF ostrzega przed oszustami

29.06.2019-576 widoki -Z kraju

Brexit. KNF ostrzega przed oszustami

Wyłudzenia danych i fałszywe oferty handlowe. To ryzyka, które według Komisji Nadzoru Finansowego mogą wystąpić w związku z nowatorską sytuacją wynikającą z brexitu. "Klienci i inwestorzy na rynku finansowym powinni oszczędzić szczególną ostrożność" - podkreślono w komunikacie.

Czasu jest jednak coraz skromniej. W razie braku większości dla umowy proponowanej za pośrednictwem May lub alternatywnego zadania Zjednoczone Królestwo automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 dzięki 30 marca.

Brexit bez umowy

KNF we wtorkowym komunikacie poinformowało, że w przypadku bezumownego brexitu podmioty z Wielkiej Brytanii działające na rynku finansowym będą miały status podmiotów z kraju trzeciego.

"Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero na przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego" a mianowicie dodano. W porównaniu do podmiotu jak i również rodzaju jego działalności może to oznaczać między odmiennymi konieczność uzyskania stosownego zezwolenia KNF.

Jakie możliwości może czekać Polaków przy przypadku twardego brexitu?

Jednocześnie Komisja wskazała, że konsumenci mogą oczekiwać od podmiotów rynku finansowego, które zaświadczają na ich rzecz posługi, udzielenia szczegółowych informacji pomiędzy innymi na temat skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. "Kwestia ta została także podkreślona w komunikatach organów Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego" - dodano.

KNF ostrzega

Komisja przestrzegła jednak, by klienci i inwestorzy na rynku finansowym zachowali szczególną ostrożność. W ocenie KNF należy się albowiem liczyć "z ryzykiem pojawienia działań o charakterze przestępczym, wykorzystujących nową sytuację wynikającą z brexitu".

"Klienci i inwestorzy na sektorze finansowym powinni zatem zachować szczególną ostrożność ze powodu na ryzyko wyłudzeń informacji czy przedstawiania fałszywych ogłoszeń handlowych" - wskazano w komunikacie.

Jak dodano, "każdą budzącą uzasadnione zastrzeżeń próbę kontaktu dla przykładu własnego, telefonicznego, czy mailowego, zainicjowaną przez podmioty powołujące się na brexit, an odnośnie usług finansowych, należy sprawdzić bezpośrednio z podmiotem branży finansowego, z którym klient usług finansowych podpisał umowę lub zamierza ją podpisać, wykorzystując do tego celu dane kontaktowe zamieszczone po umowie lub na stronie internetowej danego podmiotu".

Związane z