Temat: Gospodarka

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka

21.06.2019-508 widoki -Z kraju

Artur Soboń w TVN24 Dwukrotnie o likwidacji użytkowania wieczystego

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Rząd planuje załatwić użytkowanie wieczyste gruntów. a mianowicie W mniejszych miejscowościach wartość nieruchomości wzrośnie - przekonuje Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju ds. mieszkalnictwa.

W czwartek plan zakładający likwidację użytkowania wieczystego zyskał akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów. Przede wszystkim wraz z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi. Zlikwidowany będzie też przepis umożliwiający ustanawianie nowych praw wykorzystywania wieczystego na cele hipoteczne.

Morawiecki: musimy ukończyć do Polski gonionej za pośrednictwem innych

Bonifikata

Artur Soboń, wiceminister inwestycji jak i również rozwoju ds. mieszkalnictwa powiedział w TVN24 BiS, że 1 stycznia 2019 r. 2, 4 mln użytkowników wieczystych staną się posiadaczami gruntu, na którym stoi ich mieszkanie, czy gmach.

- Przeniesienie dzięki własność jest płatne jak i również za taką granicę przyjęliśmy 20 rocznych opłat, bo to dochody dla samorządów i budżetu państwa. Od tych 20 rat, fast jako budżet państwa zapisaliśmy w ustawie bonifikatę. Jeśli ktoś zrobi to po pierwszym roku i zapłaci (z góry-red. ), to dostanie 60 procent bonifikaty, a w każdym pozostałym roku 10 procent w mniejszym stopniu - mówił Artur Soboń. Dodał, że samorząd samodzielnie będzie decydował o wysokości ewentualnej bonifikaty dla użytkowników wieczystych gruntów, którzy zechcą przekształcić je we mienie. - Lokalne władze zasobem wiadomości najlepiej, jaka to winna być bonifikata, ale być może być tak, że w żadnym razie jej nie będzie - przekonywał.

Wzrost cen

Artur Soboń mówił także, że po wejściu ustawy w życie w mniejszych miejscowościach wzrośnie wartość nieruchomości, które stoją na gruntach, których prawo własności będzie przekształcone. - W wielkich miastach jak na wzór w Warszawie wartość wykorzystywania wieczystego to wartość rynkowa, ale w mniejszych metropoliach jest spora różnica pomiędzy realną wartością rynkową a wartością użytkowania wieczystego - gadał Soboń.

Związane z