Sasin: suma wolna 8 tys. zł to nasz cel. "Jedna jednolita kwota dla wszystkich"

Dom - Z kraju - Sasin: suma wolna 8 tys. zł to nasz cel. "Jedna jednolita kwota dla wszystkich"

14.09.2019-567 widoki -Z kraju

Jacek Sasin (PiS): podniesienie ilości wolnej do 8 tys. zł to nasz cel

Podniesienie kwoty pustej do 8 tys. złotych to nasz cel, do którego w kolejnych latach będziemy dążyć - powiedział po sobotę szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS). Jak dodał, podwyższenie kwoty wolnej do tego stopnia w tej chwili "oznaczałoby ubytek w budżecie na poziomie minimalna wartość 16 mld zł".

Kwota wolna korzystna dla wybranych. Zarabiasz miesięcznie 900 zł, nic nie zyskasz

W czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, hdy kwota wolna od datku dla najmniej zarabiających urośnie do 6, 6 tys. zł. Oznacza to, że dochody na poziomie minimum egzystencji nie będą opodatkowane.

Obietnice z kampanii wyborczej

Sasin został zapytany, czy PiS będzie dążyło do tego, aby kwota wolna została podwyższona do 8 tysięcy, jakim sposobem zapowiadali w kampanii wyborczej politycy PiS i prezydent Andrzej Duda.

- Oczywiście, to jest własny cel, do którego chcemy dążyć, te 8 tyś złotych, jedna jednolita kwota dla wszystkich - rzekł.

Sasin podkreślił aczkolwiek, że "dzisiaj automatyczne podwyższenie kwoty wolnej do jedenastu tysięcy oznaczałoby ubytek po budżecie na poziomie minimum 16 mld zł". Natomiast na to - jak dodał - "przy realizowanych tak ambitnych programach społecznych, nie możemy sobie pozwolić".

- Szukamy takiego rozwiązania, które odpowiadałoby na osąd TK, nie rujnowało budżetu i było społecznie dopuszczalne. Wprowadzenie mechanizmu, który daje pewne preferencje biedniejszym, a z drugiej strony tobie, którzy mają wysokie profity - powyżej 127 tyś zł rocznie - sumy wolnej nie mają, innymi słowy mają realny ubytek pięćdziesięciu zł miesięcznie z datków, jest rzeczywiście akceptowalne społecznie - dodał.

Wpływy budżetowe

Telenowela spośród kwotą wolną od datku. Przypominamy, co mówili politycy PiS

Sasin zaznaczył, że PiS chce maksymalizować wpływy budżetowe, co zdołałoby pozwolić m. in. w podwyższenie kwoty wolnej do 8 tys. zł przy kolejnych latach.

- To już się dzieje. Po trzech kwartałach owego roku mamy wpływy podatkowe wyższe o prawie czternaście miliardów złotych, czyli dysponujemy prawie 8-procentowy wzrost ściągalności podatków. Są kolejne zadania uszczelniające system podatkowy jak i również w przyszłym roku przyniosą one odczuwalny wzrost władców podatkowych do budżetu jak i również spowodują, że będziemy mogli spełniać kolejne obietnice a mianowicie powiedział.

Zgodnie spośród informacją uzyskaną w resorcie finansów, dla podatników zarabiających więcej niż 6, sześć tys. zł rocznie natomiast mniej niż 11 tys. zł, kwota wolna zostanie stopniowo zmniejszać się do odwiedzenia dzisiejszego poziomu, czyli 3091 zł. Podatnicy osiągający dochód pomiędzy 11 tys. zł a 85 tys. 528 zł rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 zł.

Kwota nieograniczona wzrośnie ponad dwukrotnie, ale nie dla wszystkich. Dostrzeż, co się zmieni

Ochrona najuboższych

- Poniżej dochodu 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, natomiast podatnicy zarabiający więcej aniżeli 127 tys. zł nie zaakceptować mają kwoty wolnej - wyjaśnił resort finansów.

Według MF na modyfikacji przepisów zyska około trzy mln najmniej zamożnych podatników, około 21 mln podatników jej nie odczuje, natomiast prawo do kwoty wolnej straci 650 tys. największa liczba ludzi zarabiających podatników z pozostałego progu podatkowego.

- Celem zmiany jest jak najpełniejsza ochrona najuboższych - podkreśla MF.

Podniesienie kwoty wolnej do 6, 6 tys. zł ma nastąpić w drodze senackiej poprawki do nowelizacji ustawy o PIT i CIT, która wydłuża do 1-wszą stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku. Nowela ta była repliką na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty nieograniczonej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK podarował czas na zmianę upoważnienia do 1 grudnia 2016 roku. Ustawą w ewentualnym tygodniu ma się zarezerwować Senat.

Związane z