48 proc. bezrobotnych nie jest przygotowanych do podjęcia pracy. Tak źle jeszcze nie było

Dom - Wiadomosci - 48 proc. bezrobotnych nie jest przygotowanych do podjęcia pracy. Tak źle jeszcze nie było

05.07.2019-110 widoki -Wiadomosci

CBOS: bezrobocie w Polsce

66 proc. bezrobotnych pozostanie osoba bezrobotna dłużej niż rok, w niniejszym 21 proc. nie zaakceptować ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu latek, a jedna trzecia a mianowicie od pięciu lat - wynika z najnowszego doświadczenia CBOS. Jednocześnie 48 proc. pozostających bezrobotny nie formułuje gotowości do jej podjęcia.

Dane dotyczące stopnia bezrobocia w naszym kraju pozwalają na optymizm - rośnie cyfra osób aktywnych zawodowo, a prognozy wskazują, że w koniec 2017 roku bezrobocie wyniesie 7 proc.

Ale z ostatniego sondażu CBOS-u płyną smutne wnioski. 48 proc. bezrobotnych nie wyraża gotowości do podjęcia zatrudnienia w najbliższym momencie. Taką gotowość wyraziło natomiast 49 proc. bezrobotnych. trzy proc. nie ma zdania w tej sprawie. CBOS akcentuje, że odsetek zdeklarowanych bezrobotnych niegotowych do szybkiego podjęcia zatrudnienia jest najwyższy przy historii badań – ponad dwukrotnie wyższy niż przy latach 2005–2006 i niemal dwa razy taki, jak na przykład w latach 2010–2014.

Wśród badanych deklarujących bezrobocie nie dłuższe niż dwanaście miesięcy (34 proc. ) sporą część (10 proc. ) stanowią osoby pozostające z brakiem pracy od ponad sześć do 12 miesięcy. 14 proc. bezrobotnych nie operuje od trzech miesięcy do odwiedzenia pół roku, a co dziesiąty ankietowany stracił pracę w ostatnim kwartale. Bezrobocia do tej pory nie doświadczyło niemal trzy piąte badanych (58 proc. ). 8 proc. respondentów deklarowało, że istnieją bezrobotni.

52 proc. bezrobotnych poszukuje zatrudnienia, szóstej proc. deklaruje, że hałasuje znalazło. 41 proc. stanowią bezrobotni ankietowani, którzy odrzucić poszukują pracy.

Kto rejestruje się w urzędzie

Z deklaracji bezrobotnych wynika, hdy jedynie 52 proc. wydaje się być zarejestrowana w urzędzie robocie. Najczęściej w urzędzie rejestrują się bezrobotni z wykształceniem zasadniczym zawodowym (71 proc. ), o najniższych dochodach (66 proc. ), niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej (63 proc. ) oraz mieszkający w miastach liczących od 20 tys. do odwiedzenia 100 tys. mieszkańców (60 proc. ).

W sondażu podkreślono, że 66 proc. bezrobotnych to osoby, które w celu uzyskania pracy gotowe są do przekwalifikowania się lub nauczenia nowego zawodu. 43 proc. zgodziłoby się na pracę poza miejscem zamieszkania i związane z tym dojazdy, a 31 proc. deklaruje chęć skorzystania z przyznawanych przez urząd pracy pieniędzy dzięki założenie własnej firmy. Tylko 28 proc. bezrobotnych podjęłaby każdą pracę, nawet skromnie płatną lub niezwiązaną spośród wyuczonym zawodem. 27 proc. ankietowanych bezrobotny wyraziło gotowość podjęcia pracy za granicą.

Zależni od pomocy rodziny

W raporcie zwrócono obserwację, że większość bezrobotnych (71 proc. ) przyznaje, że podstawowym źródłem ich utrzymania są dochody uzyskiwane za pośrednictwem innych członków rodziny. Z własnej pracy – głównie dorywczej - utrzymuje się 21 proc. zdeklarowanych bezrobotnych, 17 proc. żyje spośród oszczędności, z zasiłku gwoli bezrobotnych 5 proc. 11 proc. respondentów pozostających wyjąwszy pracy wskazało, że fundamentalnym źródłem ich środków do odwiedzenia życia stanowią świadczenia wraz z opieki społecznej, instytucji charytatywnych oraz Kościoła. Wśród badanych bezrobotnych nie znalazł się nikt, kto przyznałby, iż żyje ze środków skarbowych zdobytych nieuczciwie.

Z sondażu wynika, że w marcu i kwietniu jednostki bezrobotne i poszukujące pracy można było spotkać po 15 proc. rodzin. "Wynik ten wskazuje, że po ciągu ostatniego roku odsetek rodzin bezpośrednio doświadczających bezrobocia zmniejszył się o 6 punktów procentowych. Zważając natomiast z dłuższej strony, można zauważyć, że problem bezrobocia w rodzinach respondentów od 4 lat systematycznie maleje, an obecne wskaźniki w tym zakresie istnieją najniższe od początku sprawdzania tej kwestii" - podkreślono w badaniu.

Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" (322 i 323) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na próbach losowych dorosłych mieszkańców Naszego kraju liczących łącznie 2095 osób.

Tagi: bezrobocie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Związane z