Nie wiesz czym obdarować bliskich? Oto pomysły na podarunki pod choinkę

Dom - Wiadomosci - Nie wiesz czym obdarować bliskich? Oto pomysły na podarunki pod choinkę

11.07.2019-842 widoki -Wiadomosci

Co kupić na prezent pod choinkę

W tymże roku pod choinką są przeważały książki, które odzyskują pozycję lidera. Za nimi kosmetyki i perfumy. Frakcja Polaków nie będzie główkować i w prezencie ofiaruje po prostu pieniądze – wynika z badania Deloitte. Ale pomysłów na prezenty jest dużo więcej. Całość zależy od tego, kim jest osoba, którą chcemy obdarować na święta. Podpowiadamy również, co zrobić, podczas gdy komuś nie spodoba się jego prezent.

Oto kilka propozycji:

Prezenty własnoręcznie zrobione

Foto: MARIANNA OSKO / East News

Domowe przetwory, kosmetyki naturalne, akcesoria handmade – to tylko przykłady prezentów, które możemy uczynić samodzielnie lub kupić od osób, lub dostawców, specjalizujących się w tworzeniu tego typu produktów.

Bilet do teatru lub w koncert

Foto: Bev Sykes / Flickr

Jest to prezent świetny dla wielbicieli muzyki jak i również sztuki. Ceny biletów są zależne od rodzaju koncertu bądź sztuki teatralnej i sięgają zwykle około 100-250 zł.

Aparat do zdjęć natychmiastowych

Foto: Ace Armstrong / Flickr

Taki aparat daje sporo radości na imprezach rodzinnych, czy podczas spotkań wraz z znajomymi. Potrafi uchwycić moment i natychmiast wywołać wytworzone zdjęcie. Cena tego typu aparatów zaczyna się od 250 zł.

Ręcznie robiona biżuteria

Foto: Hiroyuki Takeda / Flickr

Wybór wydaje się ogromny. Artyści oferują np. ręcznie wykonane bransoletki, pierścienie czy kolczyki z meteorytem, szkłem rzymskim, albo bursztynem, w którym zatopione istnieją inkluzje (czyli owady, ziarna i fragmenty roślin, pochodzących sprzed nawet sprzed 85 milionów lat). Ceny tego rodzaju błyskotek są różne jak i również wynoszą od kilkuset do odwiedzenia nawet kilku tysięcy zł. Wszystko zależy od tegoż, z jakiego metalu szczytnego zrobiona jest biżuteria.

Buty ręcznie wykonane

Foto: THOR / Flickr

Jest to upominek, który wymaga konsultacji wraz z osobą obdarowywaną. Wszak powinno się znać wymiary stopy, wybrać model, oraz materiał, z którego obuwie ma być wykonane. Ale wydaje się to z pewnością upominek oryginalny. Osoba, której pragniemy taki upominek sprawić, być może mieć pewność, że zakupione buty będą jedyne przy swoim rodzaju. Cena takiego obuwia zależy od wielu czynników (model, typ materiału, itd. ) jak i również zaczyna się od kilkudziesięciu złotych.

Voucher w kurs lub warsztaty

Foto: Andy Wright / Flickr

Kreatywnym jak i również zarazem praktycznym prezentem będą vouchery na różnego rodzaju kursy lub warsztaty. Taki prezent możemy podarować jednak tylko osobie, którą porządnie znamy i wiemy, jakie ma marzenia oraz przy czym chciałaby się rozkręcać. Może to okazać się kurs malarstwa, garncarstwa, ceramiki artystycznej, stolarstwa, florystyki, dietetyki, a nawet robotyki. Zajęcia prowadzone są zarówno gwoli dorosłych, jak i dla najmłodzszych. Ceny takich voucherów zaczynają się od kilkudziesięciu, zaś kończą na kilkuset zł. Na droższe vouchery możemy się złożyć w kilkanaście osób.

Lot spadochronem lub skok na bungee

Foto: Graham Campbell / Flickr

Być może bliska nam osoba zawsze marzyła o szalonym skoku na bungee albo locie spadochronem, lecz przenigdy nie było jej na tek krok stać. Skok na bungee w zależności od ośrodka miejskiego kosztuje od 130-150 zł. Lot ze spadochronem jest dużo droższy - zbyt taką przyjemność zapłacimy 600-700 zł. Jeśli jednakże zrobimy rodzinną zrzutkę, to taki prezent nie będzie zbyt wielkim obciążeniem finansowym.

Co pod choinką znajdą dzieci i dorośli w tym roku?

Z badania Deloitte płynie pewien wniosek. Najczęstszym prezentem, jaki to młodzież znajdzie w tym roku pod choinką, będą słodycze. Popularnością cieszyć się będą również gry komputerowe oraz książki, ale nie zaakceptować zabraknie też odzieży sportowej oraz płyt CD.

Dzieci do lat dwunastu mogą z kolei opierać się zabawki kreatywne, które będą w tym roku na szczycie popularności. Wciąż wśród pomysłów na gwiazdkowy prezent przewijają się też klocki oraz gry planszowe, układanka, czy łamigłówki.

Z kolei dorośli będą się w tym roku obdarowywać zwłaszcza książkami, które przy Polsce odzyskują pozycję lidera. Za nimi znalazły się kosmetyki i perfumy. Lektury przodują również w skali Europy (6 na dziesięć badanych krajów). Odzież sportowa ustępuje miejsca w krytycznej dziesiątce suplementom.

Foto: Deloitte

Czy możemy zwrócić prezent gwiazdkowy?

Każdy świąteczny kupno dla naszych najbliższych powinniśmy dobre przemyśleć, bo nie każdy sklep oferuje naszej firmie możliwość zwrotu zakupionego produktu. Możliwe są zwroty w sklepach internetowych.

– Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta z 2014 r. każdy, kto zawarł umowę zakupu na dystans, w ciągu 14 dzionki kalendarzowych może od tej dziewczyny odstąpić bez podawania pobudki. Do zachowania terminu wystarczy przesłanie oświadczenia przed jego upływem. Dodatkowo coraz to więcej sklepów w trosce o swoich konsumentów wydłuża ten termin – twierdzi Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec, dyrektor Departamentu Prawnego i Compliance przy Wonga w naszym kraju.

Oddanie produktu nabytego w oddziale stacjonarnym nie zawsze jest dopuszczalne.

Zwroty po sklepach tradycyjnych są możliwe jedynie za zgodą sprzedawcy. Coraz częściej aczkolwiek większe placówki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwiają na zwrot bądź zamianę zakupionego towaru. Warunki te są określane przez sprzedającego i w polskim prawie nie istnieje żadna ustawa regulująca tę kwestię – mówi Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec.

Dlatego przed zakupem podarunku warto dopytać sprzedawcę, czy istnieje możliwość tej zwrotu w razie, gdyby nie przypadł do gustu osobie przez nas obdarowanej.

Najczęściej spotykaną praktyką wydaje się być umożliwienie konsumentowi zwrotu zakupionego przez niego towaru w ciągu 30 dni od daty zakupu. Wskazane jest jednak zwrócić uwagę, czy dotyczy to wszystkich wyrobów, czy tylko tych pełnowartościowych.

– Pamiętajmy, hdy podstawą do zwrotu kupionego produktu w sklepach stacjonarnych oraz internetowych jest swoje dowodu zakupu. Ma możliwość być nim paragon, kompozycja, wyciąg z konta bankowego lub świadek naoczny – mówi Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec.

Związane z