Temat: Frank szwajcarski

Dom - Wiadomosci walutowe - Temat: Frank szwajcarski

31.07.2019-590 widoki -Wiadomosci walutowe

Frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego pragną?  Waluty

  • Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc gwoli frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

W Krakowie powstało Stowarzyszenie Kredytobiorców Hipotecznych, skupiające w większości osoby spłacające kredyty we frankach. Jego członkowie odrzucić chcą finansowej pomocy was, ale wsparcia prawnego, zredukowania egzekucji komorniczej tylko do odwiedzenia hipoteki i przewalutowania pożyczek.

Inicjatorami założenia stowarzyszenia są radny miejski Mirosław Gilarski i radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony Łukasz Wantuch (obaj mają opony we frankach). W sobotę zdecydowano, że będzie ono nosiło nazwę Stowarzyszenie Klientów Hipotecznych. - Nie zechcemy ograniczać się do reprezentowania postulatów wyłącznie “frankowiczów" – zaznaczył Wantuch.

Jak dalej z "frankowiczami"? Bankowcy zastanowią się i komunikują za... kilka tygodni

Dlaczego?

Na przewodniczącego stowarzyszenia wybrany został Gilarski. Podczas sobotniego zebrania zdecydowano o rozpoczęciu akcji gromadzenia podpisów pod obywatelskim planem uchwały Rady Miasta Krakowa, a konkretnie rezolucji skierowanej do Sejmu i zawierającej apel o zmianę przepisów prawa bankowego dotyczących m. in. egzekucji komorniczej.

- Nie możemy sobie pozwolić finansowej wsparcia państwa. Chcemy wsparcia w procesie prawnym. Postulujemy zbadanie zgodności umów dotyczących kredytów we frankach z polskim prawem. Różne banki przedstawiały różne umowy. Gdyby pokazało się, że są one nieważne, wówczas zasiadamy do odwiedzenia stołu i omawiamy strategia rozliczenia z bankami - powiedział Gilarski.

Inne postulaty stowarzyszenia to likwidacja klauzul niedozwolonych (abuzywnych) przy umowach i możliwość przewalutowania kredytów. - Liczymy na zadania ustawowe, które wprowadziłyby możliwości przewalutowania kredytu po warsztacie z dnia zawarcia dokumenty urzędowe – mówił Gilarski. Dodał, że taką pomoc zapewniono kredytobiorcom m. in. przy Chorwacji, Hiszpanii czy dzięki Węgrzech.

Graj po "Zabij Franka" i obniż ratę kredytu hipotecznego

Dla wszystkich?

Jak podkreślił Łukasz Wantuch wymogi Stowarzyszenia dotyczą także jednostek, mających kredyty w złotówkach. - Chcielibyśmy, żeby egzekucja komornicza była ograniczona – tak jak jest np. w USA - wyłącznie do hipoteki, a nie zaakceptować dotyczyła całego majątku dłużnika. Jeżeli kredytobiorca nie spłaca kredytu, oddaje klucze od mieszkania. Obecnie jest faktycznie, że jeśli suma, którą bank otrzyma z egzekucji okaże się niewystarczająca, może mi zabrać samochód albo wejść dzięki pensję – mówił Wantuch.

Kredytobiorcy postulują również likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego BTE, bo jak zapewniają, to "relikt PRL". - Bank może bez kosztowny sądowej zająć mieszkanie – mówił Wantuch.

Liderzy nowego stowarzyszenia zapowiadają, hdy wspólnie z innymi strukturami w kraju, m. in. ze Stowarzyszeniem Obrony Pokrzywdzonych przez Banki Pro Futuris będą walczyć o spełnienie tych postulatów.

W połowie stycznia po tymże, jak szwajcarski bank centralny (SNB), ogłosił uwolnienie kursu franka, wzrósł on gwałtownie z 3, 57 zł do 5, 19 złotych. Obecnie kurs utrzymuje się na poziomie 3, 93 zł. Według danych BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ w Polsce jest w porządku. 550 tys. kredytów we frankach.

Będzie pomocną dłoń?

W styczniu według spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej - w którym wzięli udział minister finansów, prezes NBP, przewodniczący KNF oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz przedstawiciele banków, które mają w portfelu różne kredyty walutowe - bankowcy zadeklarowali, że będą brać pod uwagę ujemny LIBOR dla franka szwajcarskiego, a część z tych propozycji zapowiedziała, że obniży również spready walutowe.

Związek Banków Polskich proponował metrów. in., by banki uwzględniały ujemną stawkę LIBOR na rzecz franka przy wyliczaniu oprocentowanie rat kredytów, istotnie zmniejszyły na sześć miesięcy spread walutowy, umożliwiły kredytobiorcom składanie wniosków o wydłużenie sezonu spłat i zrezygnowały wraz z żądania nowego zabezpieczenia i ubezpieczenia kredytów od kredytobiorców, którzy dotychczas terminowo spłacali raty.

Związane z