Temat: Frank szwajcarski

Dom - Wiadomosci walutowe - Temat: Frank szwajcarski

12.07.2019-358 widoki -Wiadomosci walutowe

Coraz mniej kredytów we frankach szwajcarskich  Waluty

  • Raty kredytów frankowych mają możliwość wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Przegląd prasy. Frankowiczom ciężko wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie
  • Trzy lata od momentu "czarnego czwartku". Frankowicze stale czekają na ustawę

Systematycznie maleje liczba deklaracji mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. W czerwcu 2018 roku w porównaniu aż do czerwca 2017 roku ubyło 27 tysięcy takich deklaracji. W spłacie było ciągle 482 tysiące kredytów frankowych.

Kilkanaście instytucji bankowych pod lupą urzędu antymonopolowego. Są pierwsze zarzuty

Liczba zobowiązań hipotecznych obsługiwanych we frankach szwajcarskich stale zmniejsza się. W 2016 r. banki obsługiwały 530, 61 tys. kredytów, an obecnie o 9 proc. mniej. W czerwcu 2018 r., w porównaniu służące do czerwca 2017 r., po ujęciu liczbowym ubyło dwudziestu siedmiu tys. rachunków mieszkaniowych zaciągniętych w CHF.

Bazy BIK, zawierające informacje o 15, 35 mln kredytobiorców w Polsce, odnotowują aktualnie 5, 5-procentowy udział ludzi spłacających zobowiązania we frankach.

Ile do spłacenia?

Według danych BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ na koniec czerwca 2018 r. portfel kredytów frankowych wyniósł 110, 7 mld zł., a wskutek spłat zobowiązań przez kredytobiorców jak i również umocnienia złotego o 10 groszy, jego wartość w ciągu roku obniżyła się na temat 13, 6 mld złotych.

Całkowite aktualne zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 138, 56 mld zł. Na tę cena składają się oprócz frankowych i zaciągniętych w odmiennych walutach (głównie w złotych) kredyty mieszkaniowe na kwotę 128, 35 mld złotych, kredyty konsumpcyjne o zalety 7, 54 mld złotych, następnie karty kredytowe w kwotę do spłaty wynoszącą 1, 50 mld złotych, a także udzielone limity kredytowe w wysokości służące do spłaty 1, 17 mld zł.

- Zmniejszenie wartości kredytów spłacanych po szwajcarskiej walucie spowodowany jest z jednej strony niższą wartością kursu franka szwajcarskiego, którego wartość na dzionek 29. czerwca tego roku kalendarzowego wynosiła 3, 77 zł, a z drugiej solidną spłatą zobowiązań - mówi dr Andrzej Topiński, naczelny ekonomista Biura informacji Kredytowania. - Wpływ na klasa portfela frankowego mają małe stopy procentowe oraz wzrost poziomu wynagrodzeń – dodaje.

Jakość kredytów frankowych

BIK podaje, że walutowe kredyty hipoteczne cechują się niskim poziomem szkodowości. Klasa kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich okazała się okazać się lepsza od złotowych.

- Prawdopodobnie wskutek adaptacji przez banki rekomendacji KNF z 2006 roku, nakazującej stosowanie przez banki rygorystycznych zasad oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów walutowych, tylko 2, 3 % kredytów udzielonych we frankach okazało się straconymi, innymi słowy zostało przekazane do windykacji, sprzedane bądź pozostaje przy portfelach jako opóźnione poniżej 90 dni. W wypadku kredytów mieszkaniowych udzielonych w złotych odsetek ten jest lepszy i wynosi 2, jedenastu procent - podsumowuje Topiński.

Związane z