Temat: Unia Europejska

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Unia Europejska

28.07.2019-478 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Europosłowie chcą ekonomicznej blokady Rosji. Będą kolejne sankcje?  Informacje

  • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Parlament Europejski chce, by kraje wspólnoty europejskiej rozważyły wykluczenie Rosji z systemu Swift, czyli międzynarodowego programu pośredniczącego w transakcjach pomiędzy bankami, giełdami i domami maklerskimi. Gdyby do tego doszło, to większość zachodnich banków nie mogłoby dokonywać transakcji z tymi rosyjskimi.

W rezolucji przyjętej w czwartek posłowie wzywają UE do przeciwstawiania się Rosji oraz udzielenia wsparcia rolnikom w UE, którzy ponoszą skutki embarga po handlu z Moskwą. Parlament Europejski podał też, że popiera ostatnio wprowadzone konsekwencje UE przeciwko Rosji i ubolewa nad rosyjskimi "sankcjami zwrotnymi", które są "nieusprawiedliwione". Wzywa również UE do rozważenia możliwości wykluczenia Rosji ze współpracy w sferze cywilnych zastosowań energii jądrowej oraz z systemu Swift.

Co dalej z ropą? Niskie ceny nie są w interesie Rosji, ale i amerykańskich przedsiębiorstw

Zablokowane przelewy

- Dostęp do międzynarodowego systemu finansowego i zautomatyzowanych po jego ramach przelewów stałby się zablokowany - tłumaczy Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany. - Dzięki razie to tylko propozycja. Zobaczymy, jaka będzie reakcja, ale w kolejnej turze sankcji to do rozważenia.

Co jeszcze?

Posłowie pochwalają również rezolucję Francji o wstrzymaniu dostawy okrętów Mistral do transportu śmigłowców do Rosji i wzywają inne państwa UE do pójścia za tym przykładem w odniesieniu do odwiedzenia eksportu towarów nieobjętych embargiem UE, jak na przykład uzbrojenie i sprzęt o podwójnym (cywilno/militarnym) zastosowaniu.

Posłowie wzywają do uregulowania interesów stron trzecich dotyczących kwestii gazu oraz nalegają na państwa członkowskie UE, aby odwołały planowane umowy z Rosją dotyczące sektora energetycznego, ogółem z Gazociągiem Południowym.

Posłowie nalegają jednak w pozostanie przy rozwiązaniach politycznych, a nie militarnych i podkreślają, że sankcje istnieją odwracalne, an ich zakres zależeć będzie od progresu sytuacji na Ukrainie. Wzywają także UE do ułatwiania dialogu pomiędzy Ukrainą i Rosją.

PE podkreślił, że układ stowarzyszeniowy jak i również o wolnym handlu UE - Ukraina, który jest jednocześnie ratyfikowany przez parlamenty w Strasburgu i po Kijowie "nie powinien pozostawać zmieniony i nie zostanie zmieniony", niezależnie od presji wywieranej przez Rosję. Posłowie wzywają teraz państwa członkowskie UE do niezwłocznej ratyfikacji układu z Ukrainą.

Związane z