Absolutorium dla rządu, ustawa o OZE. Minione przed wakacjami obrady Sejmu

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Absolutorium dla rządu, ustawa o OZE. Minione przed wakacjami obrady Sejmu

15.06.2019-566 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Absolutorium dla rządu, ustawa na temat OZE. Ostatnie przed wakacjami obrady Sejmu  Informacje

Sprawozdanie z zrealizowania budżetu za 2013 r. oraz udzieleniu rządowi absolutorium; sprawozdanie z działalności NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO i NIK w ubiegłym roku, projekt ustawy na temat odnawialnych źródłach energii, zmiany w ustawie o rencie socjalnej - tym zainteresuje się Sejm, który skupia się dziś ostatni raz przed wakacjami.

Czterodniowe posiedzenie będzie ostatnim zanim sejmowymi wakacjami; następne przewidziano na 27-29 sierpnia.

Budżet i NIK

W porządku obrad Sejmu jest sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2013 r. wraz z analizą NIK dotyczącą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej po 2013 r. Komisja finansów publicznych wnioskuje o udzielenie rządowi absolutorium.

Sejm wybierze nowego GIODO. Obecny jedynym kandydatem

Prezes NBP Marek Belka zaprezentuje posłom sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w zeszłym roku, a prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2013 r.. Punkty te zaplanowano w środę.

Coroczne sprawozdanie z działalności NBP mieści informacje o polityce pieniężnej, działaniach na rzecz stałości systemu finansowego, zarządzaniu rezerwami dewizowymi czy działalności badawczej. Jak czytamy w dokumencie, w 2013 r. polityka pieniężna NBP była prowadzona w warunkach niskiego, choć stopniowo przyspieszającego wzrostu gospodarczego na świecie, utrzymującej się ekspansywnej polityki pieniężnej kluczowych banków centralnych oraz kontynuacji zacieśniania fiskalnego w mnóstwo krajach. "Tym uwarunkowaniom towarzyszyła duża zmienność nastrojów dzięki rynkach finansowych i połączone z nią zmiany przepływów kapitału" - napisano.

Sprawa Burego

W piątek posłowie mają wysłuchać informacji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o przeszukaniu przez CBA biura poselskiego szefa klubu PSL Jan Burego, którego dokonano w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy m. in. w resorcie infrastruktury i rozwoju.

Posłowie przyspieszają ws. prawa przetargowego. Poprzednio kolejną falą inwestycji zbytnio unijne pieniądze

Sejm zainteresuje się rządowym projektem odmian w Kodeksie karnym, które mają pomóc w bitwie z nietrzeźwymi kierowcami. Idzie o stosowanie skuteczniejszych kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu. Dyskusja o nietrzeźwych kierowcach powróciła na początku r., po tragicznym wypadku po Kamieniu Pomorskim spowodowanym za pośrednictwem pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił 6 osób, w tym 9-letnie dziecko; dwoje kolejnych dzieci zostało rannych.

Inny projekt odmian w Kodeksie karnym, który to zostanie rozpatrzony, przygotował Twój Ruch. Przewiduje, że kara grzywny do roku więzienia miałaby grozić za znieważanie lub niszczenie flagi UE, dziś niechronionej prawnie.

Kodeks cywilny

Posłowie są też debatować nad poselskim projektem zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, który dotyczy stosowania tzw. protokołu elektronicznego. Projekt wprowadza modyfikację po nagrywaniu rozpraw cywilnych.

Sejm rozpatrzy projekt odmian w ustawach o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, który m. in. zmienia zasady zwolnień z opłaty elektronicznej i należności za przejazd autostradą na rzecz pojazdów służb mundurowych, służb specjalnych oraz służb ratowniczych. W porządku obrad wydaje się też rządowy projekt ustawy o podatku węglowodorowym. Przewiduje on wprowadzenie opodatkowania wydobywanych kopalin m. in. ropy i gazu; nowy podatek ma zacząć obowiązywać od czasu 2020 r.

Posłowie zajmą się sprawozdaniem Komisji Polityki Społecznej i Dzinki o rządowym projekcie odmian w ustawie o rencie socjalnej i o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych wraz ze środków publicznych. Gdy modyfikacje wejdą w życie, do odwiedzenia uzyskania tego świadczenia odrzucić będzie wymagane przebywanie dzięki terytorium RP, a tylko posiadanie w Polsce stanowiska zamieszkania. Projekt wykonuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa o OZE

Resort finansów chce zmian w ustawie hazardowej. "To nie ograniczy szarej strefy"

Posłowie są debatować nad rządowym zamysłem ustawy o odnawialnych źródłach energii, który wprowadza nieznany system wsparcia dla OZE oparty o aukcje. Celem ustawy jest co w żadnym wypadku 15-procentowy udział energii wraz z OZE w końcowym wyczerpaniu energii brutto w 2020 r. Projekt przewiduje koszty utrzymania obecnego systemu wsparcia opartego na zielonych certyfikatach dla istniejących instalacji OZE. Program aukcyjny ma zacząć działać od 2015 r. i dotychczasowi wytwórcy będą mieli wybór, czy do niego przystąpić, czy pozostać po systemie certyfikatów.

W systemie aukcyjnym to rząd ma decydować, ile siły odnawialnej potrzebuje - metrów. in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE - i rozpisywać aukcje w jej dostarczenie dla indywidualnych technologii OZE i skali źródeł. Aukcję wygra tenże, kto zaproponuje najniższą cenę. W zamian dostanie rękojmię wsparcia przez 15 latek. Cena kupowanej energii stanie się waloryzowana o poziom inflacji.

Nowy GIODO

Sejm ma wybrać Generalnego Inspektora Gwarancji Danych Osobowych. Jedynym aspirantem na to stanowisko wydaje się być dr Wojciech Wiewiórowski, który pełni tę funkcję od momentu czterech lat. Posłowie omówią też sprawozdanie GIODO za 2013 r. Kandydaturę Wiewiórowskiego zgłosił klub PO, komisja sprawiedliwości zaopiniowała ją dobrze. Obecna kadencja GIODO upływa 4 sierpnia.

We wtorek okaże się, czy Sejm zajmie się wnioskiem TR o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI i działalności odpowiedzialnego zbyt nią Antoniego Macierewicza (PiS).

We wstępnym porządku obrad punkt dotyczący powołania komisji, która miałaby zbadać okoliczności likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, weryfikacji ich funkcjonariuszy oraz działalności odpowiedzialnego za całe przedsięwzięcie Antoniego Macierewicza (wówczas wiceszefa MON, obecnie posła PiS), figuruje jak sporny. Podczas wtorkowych posiedzeń Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów przeciwny rozpatrzeniu morału Twojego Ruchu o powołanie komisji był tylko klub PiS. Pozostałe kluby odrzucić miały zastrzeżeń. Głosowanie przy tej sprawie odbędzie się we wtorek rano na początku posiedzenia. Powstanie komisji zależy od poparcia WEDŁUG, która jeszcze nie podjęła decyzji w tej sprawie.

Związane z