Europa postanawia o sankcjach dla Rosji. "Polska jastrzębiem, Niemcy się boją"

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Europa postanawia o sankcjach dla Rosji. "Polska jastrzębiem, Niemcy się boją"

27.07.2019-674 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Europa decyduje o sankcjach gwoli Rosji. «Polska jastrzębiem, Niemcy się boją»  Informacje

Wśród 28 krajów Unii Europejskiej nie ma zgody co do odwiedzenia wprowadzenia przeciwko Rosji sankcji w odpowiedzi na do niej działania militarne na Krymie - zauważa w czwartek "Niezawisimaja Gazieta". Wg dziennika, wśród krajów najgłośniej domagających się sankcji jest Polska, na przeciwnym biegunie mieszczą się Francja, Włochy i Wielka Brytania.

Gazeta uważana jest za odwzorowanie poglądów rosyjskiego MSZ. Kurier pisze na ten sprawa, zapowiadając czwartkowy nadzwyczajny szczyt UE, poświęcony sytuacji dzięki Ukrainie.

Polska w "jastrzębiej grupie"

Co podarował szczyt UE w sprawie Ukrainy? Dziś w TVN24 Biznes i Świat

"NG" informuje, że w "jastrzębiej grupie, domagającej się bezzwłocznego podjęcia twardych kroków politycznych i gospodarczych przeciwko Federacji Rosyjskiej przewodzi Szwecja".

- Wraz z nią wychodzą Polska, Węgry i państwa bałtyckie, a powściągliwość przejawiają Francja, Włochy i Wielka Brytania, które nie mają możliwość beztrosko odnosić się do ewentualnych strat, jakie poniosą ich wielkie gospodarki a mianowicie przekazuje dziennik.

Niemcy wolą dyplomację

Gazeta podkreśla, że "do wprowadzenia sankcji, jak na to prezentuje się, nie pali się również rząd Niemiec, który przy celach deeskalacji kryzysu preferuje dyplomację i dialog polityczny z Moskwą".

- Niemcy obawiają się, iż sankcje nie tyle zaszkodzą politycznie Kremlowi, ile uderzą jak bumerang w interesy niemieckiego przemysłu - wyjaśnia.

"NG" przypomina, iż niemieckie firmy zainwestowały po Rosji około 20 mld euro, Niemcy są wielkim importerem rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej, gwoli niemieckiego przemysłu maszynowego FR to czwarty pod w stosunku do znaczenia rynek, a po 2013 roku obroty komercyjne między Niemcami i Rosją wyniosły 75, 6 mld euro, z czego 36 mld przypadło na niemiecki eksport.

Presja USA

- Problemy stwarzają AMERYCE. Biały Dom i Departament Stanu dosłownie wykręcają ręce Europejczykom, domagając się podjęcia antyrosyjskich kroków. Przy czym nie tylko o charakterze politycznym, ale również finansowym i gospodarczym - przekazuje moskiewski dziennik, zaznaczając, hdy bez poparcia Europy amerykańskie sankcje nie będą bolesne dla prezydenta FR Władimira Putina.

"NG" zauważa, że same Stany Zjednoczone, których nie ma pośród 10 największych partnerów handlowych Rosji, na sankcjach zero nie tracą.

- Na starym kontynencie wszystko wygląda odmiennie. Zwłaszcza dla gospodarki Niemiec - konstatuje dziennik.

Związane z