Bułgaria też chce odszkodowań uszczerbek na zdrowiu za embargo. "Polski pomidor zabójcą bułgarskiego pomidora"

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Bułgaria też chce odszkodowań uszczerbek na zdrowiu za embargo. "Polski pomidor zabójcą bułgarskiego pomidora"

04.07.2019-540 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Bułgaria też chce odszkodowań za embargo. «Polski pomidor zabójcą bułgarskiego pomidora»  Informacje

Bułgaria podejmie wszelkie kroki, by krajowi producenci rolni uzyskali odszkodowania za straty m. in. w efekcie rosyjskiego embarga na import żywności - powiedział w piątek minister rolnictwa Wasyl Grudew. - Od Unii będziemy żądać tyle, jak dużo trzeba - zapewnił.

W wywiadzie telewizyjnym minister powiedział, że zamiarem resortu jest zrekompensowanie producentom nie zaakceptować tylko bezpośrednich strat poniesionych w wyniku rosyjskiego embarga, które nie będą bardzo duże - chodzi albowiem o 5-10 mln lewów (2, 5-5 mln euro).

- W tym momencie najbardziej ważnym tematem jest zrekompensowanie producentom strat pośrednich, spowodowanych za pośrednictwem załamanie się rynku metrów. in. przez wzmożony przywóz towarów z państw UE - oświadczył.

Wywóz towarów "za morze" hamuje. Większą ilość wiadomości wysyłamy do Starego kontynentu

- Na rynek bułgarski masowo napłynęła produkcja z poza polski; przywóz towarów ten, o ile pochodzi z państw unijnych, z trudem można regulować, lecz państwo dysponuje wystarczającymi instrumentami, by reagować na poziomie UE - dodał Grudew.

Z Polski?

Minister nie wymienił konkretnych krajów, spośród których import się nasilił, lecz krajowe media pokazują zwłaszcza na Polskę. "Polski pomidor zabójcą bułgarskiego pomidora" - napisała w piątek prywatna agencja informacyjna BGNES.

Dziennik "Standard" w obszernej analizie sytuacji dzięki krajowym rynku produktów rolniczych podkreśla, że "zła pogoda i rosyjskie sankcje odbiły się na producentach niewspółmiernie słabiej niż dumpingowe ceny produkcji unijnej przekierowanej spośród rosyjskiego rynku". Alarmuje: "zalewają nas owoce i warzywa z całej Europy".

Białoruś gotowa posłać do Rosji więcej warzyw i serów

Wśród produktów wymieniane są ziemniaki spośród Polski i Francji, arbuzy z Grecji, polskie i włoskie jabłka. Cena pomidorów w trakcie tygodnia spadła o 33 proc. - pokazują dane Krajowej Komisji Giełd Towarowych i Targowisk. Przyczyną są duże partie polskich pomidorów.

Wielu producentom nie udaje się sprzedać towaru - relacjonuje gazeta. Producenci z południowego zachodu Bułgarii zastanawiają się morzem mechanizmem ominięcia embarga za pośrednictwem wywóz produkcji do Serbii i Macedonii i stamtąd do Rosji. Na razie według dziennika odnotowano tylko pojedyncze próby takiego.

Niemniej tradycje omijania embarga w tym regionie są żywe. W latach 80. ubiegłego wieku, gdy wprowadzono embargo na paliwa na rzecz byłej Jugosławii, z Bułgarii wywożono je masowo. Sporo obecnych fortun pochodzi spośród tamtego okresu.

Związane z