Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

13.07.2019-609 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Cypr uwalnia depozyty bankowe. Program nadal pod kontrolą  Informacje

  • Porwany samolot. "To koniec ofert wakacyjnych w Egipcie"
  • Cypr zwiększa się po upadku. Wspólnicy wrócą?
  • Cypr odgrywa plan ratunkowy. Dostanie kolejne miliony od MFW
  • Szef banku centralnego Cypru rezygnuje. Nie mógł dogadać się z nowym rządem?
  • Cypr otrzyma kolejne miliardy. Jednak przyjął ustawę prywatyzacyjną

Bank Cypru poinformował, że po 10 miesiącach od przejęcia pieniędzy spośród depozytów, rozpocznie ich uwalnianie - podała agencja Xinhua. Zwolnione mają być lokaty o wartości 950 mln euro, które zostały zamrożone po tym, gdy Cypr otrzymał 10 mld € w ramach europejskiej pomocy dzięki ratowanie swojego systemu finansowego.

Przypomnijmy: wiosną 2013 roku, pierwszy raz w historii, strefa euro postanawia ratować bankrutujące państwo prywatnymi pieniędzmi ulokowanymi na instytucji bankowych depozytach. Banki na Cyprze zostały zamknięte, zawieszono także przepływ kapitały. Cypryjczycy za pośrednictwem pewien czas mogli nakładać z banków jedynie nieduże kwoty.

Łotwa będzie nowym Cyprem?

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartej 10 mld euro (9 mld euro od czasu strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego, 1 mld euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Zajęte depozyty

W 2013 roku Bank Cypru zajął 47, 5 proc. nieubezpieczonych depozytów o wartości do 100 tys. euro i używał ich w celu swojego kapitału. Pozostała część pieniędzy została podzielona w trzy równe części i zamieniona na obligacje spośród 6, 9 i 12-miesięcznym terminem zapadalności. Bank zachował prawo do odnowienia ich automatycznie.

Nabywcy Bank of Cyprus stracą 47, 5 proc.

Depozyty sześciomiesięczne zapadają 31 stycznia, ale bank już poinformował, że postanowił je odnowić, powołując się na udoskonalenie płynności.

Pieniądze mają być pod kontrolą, żeby za pobiec ich odpływowi. Ministerstwo finansów Cypru jak i również Bank Centralny podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że wykonają wszystko, aby przywrócić przy kraju normalne warunki bankowe.

Kontrole wewnętrzne mają zostać zniesione w trakcie najbliższych kilku miesięcy, ale nadal pozostaną ograniczenia transferów zagranicznych. Wszystko do czasu, aż nie powróci zaufanie do cypryjskiego systemu bankowego.

Ogółem wysokość depozytów w cypryjskich bankach w 2013 roku wynosiła ponad 70 mld euro.

Związane z