Rachunki za gaz w 2019 r. z brakiem większych zmian dzięki spadkowi opłat dystrybucyjnych

Dom - Twoje pieniadze - Rachunki za gaz w 2019 r. z brakiem większych zmian dzięki spadkowi opłat dystrybucyjnych

03.09.2019-655 widoki -Twoje pieniadze

Ile trzeba będzie płacić zbyt gaz w 2019 roku kalendarzowego?

Ceny gazu w taryfach dla gospodarstw domowych wzrosły o 2, 5 proc., lecz spadły opłaty dystrybucyjne. Po rezultacie rachunki za gaz pozostaną w 2019 r. bez większych zmian.

Wzrost cen gazu na temat 2, 5 proc. po taryfach dla gospodarstw domowych spółki PGNiG Obrót Drobiazgowy oraz jednoczesny spadek opłat dystrybucyjnych zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak poinformował w piątek URE, PGNiG OD - największy sprzedawca gazu na terytorium polski - wnioskowało o wzrost cen gazu, argumentując to rosnącymi kosztami zakupu gazu w Towarowej Giełdzie Energii. Taryfa na tym poziomie została zatwierdzona przez Prezesa URE.

Ile zapłacimy zbyt gaz w 2019 r.?

Z kolei stawki PSG – spółki z grupy PGNiG, największego krajowego dystrybutora dostarczającego gaz do prawie 7 mln odbiorców a mianowicie spadają średnio o pięć proc. dla wszystkich typów paliwa gazowego. Obniżenie stawek opłat dystrybucyjnych jest wynikiem m. in. wzrostu liczby dystrybuowanego przez Polskiej Korporacji Gazownictwa (PSG) gazu.

Z przedstawionych przez URE danych wynika, że w rezultacie rachunki różnych grup konsumentów z sektora gospodarstw domowych nie zmienią się po 2019 r. więcej aniżeli o 0, 76 proc.

Jak poinformował URE, spadek opłat nie zagraża realizacji zaplanowanych przez firma projektów inwestycyjnych, które obejmują m. in. rozbudowę układu dystrybucyjnego i gazyfikację "białych plam" na mapie Polski. Ponadto regulator ocenił, że obniżka opłat da możliwość skorzystania odbiorcom tej spółki z bardzo dobrych rezultatów finansowych osiąganych przez PSG ostatnimi czasy.

W ocenie URE w końcowym rozrachunku wzrost cen gazu zostanie zneutralizowany spadkiem opłat logistycznych. W efekcie łączne płatności za gaz dla konsumentów w gospodarstwach domowych, na rzecz średnich poziomów zużycia przy kraju, pozostaną na pułapie zbliżonym do dotychczasowego.

"Mimo że ceny gazu w taryfie na 2019 r. wzrastają to i tak będą one niższe o ok. 11 proc. niż w 2015 r. " - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes URE Maciej Bando. Urząd przypomniał, że po 2015 r. kilkukrotnie zatwierdzał bowiem obniżki cen paliwa gazowego.

Jak przypomniał Urząd, o terminie wprowadzenia taryfy po życie decydują przedsiębiorstwa, natomiast najwcześniej nowe ceny mogą zostać wprowadzone po czternaście, a najpóźniej po 45 dniach od opublikowania wyborów prezesa URE. Sterownik oczekuje, że przedsiębiorstwa nie zaakceptować będą zwlekać z wprowadzeniem w życie korzystnych dla konsumentów zmian. Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2019 r.

PGNiG o cenach gazu

PGNiG poinformowało po piątek, że koszty transportu gazu stanowią około jedną trzecią wysokości rachunku, natomiast koszty samego paliwa około dwie trzecie jego wysokości.

"Zatwierdzone zmiany taryf oznaczają więc, że prawie 6, 5 miliona domach, które są klientami PGNiG Obrót Detaliczny, korzystających z gazu do przygotowywania posiłków, do ogrzewania wody, jak i do ogrzewania domów, dostanie rachunki za gaz przy praktycznie niezmienionej wysokości w stosunku do rachunków z drugiej połówki 2018 roku – bez wątpienia przy założeniu, że zużyją tę samą ilość gazu" - napisała spółka.

Nowe taryfy mają obowiązywać od 15 lutego do oporu grudnia 2019 roku.

Spółka dodała, że PGNiG Obrót Detaliczny z zaczątkiem roku wprowadziło na sektor bardzo dobrą ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw rozliczających się na podstawie tak zwanym. cennika.

"Mimo wejścia w życie od 1-wszą stycznia 2019 r. świeżego cennika na paliwo gazowe, wszyscy przedsiębiorcy z tejże grupy, którzy otrzymali oryginalny cennik, mogą do końca lutego br. zawrzeć promocyjny aneks do umowy o nazwie Stale Niska Wartość obowiązujący od początku 2019 roku do końca 2020 roku, tj. na czas 24 miesięcy, zamrażający wydatki paliwa gazowego na szczeblu z grudnia 2018 r. Średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają nadal o ok. 7 proc. niższe niż dzięki koniec 2015 roku dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu podczas minionych 3 lat" - informuje PGNiG.

Spółka wyliczyła też, że łączne zaoszczędzone pieniądze na rachunkach za gaz dla gospodarstw domowych od momentu początku 2016 roku do odwiedzenia końca 2019 roku (w stosunku do poziomu cen z końca 2015 roku) wyniosą średnio - w sytuacji, gdy gaz używany wydaje się do przygotowanie posiłków a mianowicie ok. 113 zł. Gdy gazu używamy do odwiedzenia podgrzewania wody oszczędności wyniosą 469 zł. W przypadku tych gospodarstw, które aplikują go do ogrzewania oszczędności wynoszą 1427 zł.

Związane z