Beata Szydło: "Jesteśmy cały czas w procesie podwyżek dla nauczycieli"

Dom - Twoje pieniadze - Beata Szydło: "Jesteśmy cały czas w procesie podwyżek dla nauczycieli"

25.06.2019-511 widoki -Twoje pieniadze

Beata Szydło komentuje podwyżki gwoli nauczycieli

Jesteśmy cały okres w procesie realizacji aplikacji podwyżek dla nauczycieli; wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom przyspieszając te podwyżki - oznajmiła w środę wicepremier Beata Szydło. Dodała, że przy poniedziałek rząd przedstawi następne propozycje.

"Jesteśmy cały czas w procesie realizacji systemu podwyżek dla nauczycieli. W kwietniu ubiegłego roku była pierwsza część tej podwyżki, w styczniu tego roku druga i we wrześniu będzie trzecia - ów która była planowana w styczeń 2020 r. " - powiedziała wicepremier Szydło na konferencji prasowej po warszawskiej siedzibie PiS.

Beata Szydło komentuje podwyżki dla nauczycieli

Chodzi o przesunięcie ze stycznia 2020 r. na wrzesień 2019 r. trzeciej z zapowiedzianych poprzez rząd podwyżek wynagrodzeń profesorów o kolejne 5 proc. Szydło podkreśliła, że rząd wychodzi tym samym naprzeciwko oczekiwaniom środowisk nauczycielskich.

Zapowiedziała, że podczas kolejnego spotkania ze związkami profesjonalnymi, zaplanowanego na 1 04, przedstawione zostaną "kolejne propozycje, kolejne oferty" wraz ze strony rządu. "Dzisiaj wydaje mi się, hdy w tym dyskursie, który toczy się pomiędzy związkami zawodowymi a rządem, przede wszystkim musi być więcej elastyczności ze strony związków zawodowych" - powiedziała Szydło.

Szydło: wkrótce zobrazujemy rodzicom, jak zostaną prowadzone egzaminy

- W bliskim czasie przedstawimy rodzicom i dzieciom, w jaki sposób zostaną przeprowadzone egzaminy szkolne - dodała wicepremier, przekonując, że "jeszcze czeka cierpliwie" do poniedziałku, do odwiedzenia ponownego spotkania strony rządowej ze związkami zawodowymi.

Wierzę głęboko, że układy zawodowe wsłuchają się po głos rodziców, dzieci jak i również opinii publicznej, bo dziś kolejny raz ukazują się sondaże, które bardzo dokładnie pokazują, że nauczyciele, oczywiście, mają prawo do strajku i do upominania się o wyższe wynagrodzenie".

"My też, jako rząd, chcemy spełniać te oczekiwania, stąd m. in. decyzja na temat przyspieszeniu podwyżki (planowanej na styczeń 2020 r. – PAP), żeby trafiła do nauczycieli już we wrześniu, natomiast wierzę w to, że związki zawodowe wezmą też pod uwagę renomę publiczną, ale przede każdemu dobro (... ) uczniów" – podkreśliła wicepremier Szydło. Jej zdaniem "w tych negocjacjach (... ) dobro uczniów jest (... ) ponad tym wszystkim". Dodała, że "egzaminy uczniów i młodzieży to priorytet gwoli rządu".

Wicepremier wskazała również, że "wszystko zależy od Związku Nauczycielstwa Polskiego (... ), jeśli idzie o funkcjonowanie szkół jak i również opiekę nad dziećmi". Zapytana o organizację opieki ponad uczniami w razie, o ile protest się odbył, Szydło odparła, że za taką organizację "odpowiedzialni są dyrektorzy szkół".

"Podkreślę nadal raz – egzaminy się odbędą. Nie istnieje takiej możności, żeby się nie odbyły" – zaznaczyła Szydło. "Młodzież i uczniowie spokojnie potrafią się do tych prób przygotowywać, a rodzice mogą być spokojni" – dodała.

Związane z