8 powodów, dla których lepiej kupić iPhone’a 8 zamiast iPhone’a X

Dom - Technologie - 8 powodów, dla których lepiej kupić iPhone’a 8 zamiast iPhone’a X

13.09.2019-818 widoki -Technologie

IPhone 8 czy iPhone X - który telefon wybrać

Apple wprowadził w zeszłym roku na rynek aż 3 nowe telefony: iPhone’a jedenastu, iPhone’a 8 Plus i iPhone’a X. Ich koszta zaczynają się odpowiednio od momentu: 3 479 zł, 3 979 zł i 4 979 zł.

Sprawdź ofertę iPhone X

iPhone X ma reprezentować przyszłość iPhone’ów. Czy powinno się wydawać jednak na jego niemałą kwotę? Wydaje się co najmniej kilka bodźców, dla których warto jednakże rozważyć model z cyfrą 8.

1. iPhone X jest droższy od czasu iPhone’a 8

Foto: Apple iPhone X, iPhone 8 Oraz i iPhone 8

Może to być najważniejszy faktor dla wielu osób. Wartość iPhone’a 8 zaczyna się od 3 479 złotych (w USA cena zaczyna się od 700 dolarów). iPhone 8 Plus to spośród kolei koszt rzędu 3 979 zł (i 800 dol. w Stanach).

iPhone X to minimum 4 979 zł (lub tysiąc dolarów w USA).

Rachunek jest prosty: można oszczędzić co najmniej 1000 złotych wybierając jeden z modeli z ósemką w kategorii.

2. iPhone 12 i iPhone 8 Dodatkowo mają ten sam intelekt, co iPhone X

Foto: Apple

To prawdopodobnie drugi z elementów pod względem ważności. iPhone 8 i iPhone 8 Plus są niemal identyczne co do komponentów, co iPhone X.

Każdy wraz z telefonów napędzają: nowy procesor Apple’a – A11 Bionic i koprocesor M11. Wyjątkową różnicą jest to, jak telefony wykorzystują je do pracy. iPhone X używa chipu A11 wraz z "silnikiem neuronowym" w technologii rozpoznawania twarzy, czyli Face ID. Tego nie napotykamy w iPhone’ach 8 czy 8 Plus.

Wszystkie telefony działają na platformie iOS 11. To znaczy, iż na wszystkich telefonach do kupienia będą te same programy.

3. Touch ID został już sprawdzony. Face ID – niekoniecznie

Foto: Apple

Od premiery iPhone’a 5S przy 2013 roku, Touch ID zmieniło sposób, w który korzystamy z iPhone’ów: odblokowywanie telefonu, przechowywanie hasła, opłacanie przez internet (w krajach, w których dostępna jest funkcja Apple Pay).

Touch ID sprawdziło się obecnie w boju i się przyjęło. Na bazie pierwszych emocji i opinii Face ID działa całkiem dobrze, w większości przypadków. Jest jednak mniej niezawodne, a także wolniejsze od Touch ID.

Apple twierdzi, że Face ID trudniej przechytrzyć od Touch ID. Działać ma też w męczących warunkach, np. w ciemności, czy po dużych modyfikacjach – np. gdy zgolisz brodę lub założysz okulary. Gdyby coś szło nie zaakceptować tak, zawsze pozostaje PIN.

Wybór iPhone’a X oznacza, że godzimy się na testowanie nowej inżynierii.

4. iPhone’y jedenastu, 8 Plus i X wspierają szybkie ładowanie i bezprzewodowe ładowanie

Foto: Hollis Johnson/Business Insider

Wszystkie te telefony wspomagają standard bezprzewodowego ładowania Qi, jak i również obsługują technologię natychmiastowego ładowania.

Problemem wydaje się być jednak to, że w przypadku każdego modelu, należy kupić dodatkowe akcesoria. Apple sprzedaje kilka modeli bezprzewodowych ładowarek Qi. Własne urządzenie firmy, czyli AirPower trafi do sklepów najwcześniej w 2018 roku. Aby skorzystać z szybkiego ładowania trzeba kupić: kabel spośród wejściami Lightning i USB-C oraz ładowarkę kompatybilną spośród USB-C Power Delivery – bo taki standard obsługują nowe iPhone’y.

5. iPhone 8 Plus i iPhone X mają niemalże identyczne aparaty

Foto: Hollis Johnson/Business Insider

Jeśli myślisz o zdjęciach, główne aparaty (te na tylnym panelu) w iPhonie jedenastu Plus i iPhonie X są niemal identyczne. iPhone 8 jest też porządny pod tym względem, jednak większy model, czy li 8 Plus, wykorzystuje do robienia zdjęć dodatkowy teleobiektyw. Możesz przybliżyć portret, nie tracąc na klasy.

Różnicą między modelami 8 Plus a X jest to, że iPhone’a X wyposażono w optyczną stabilizację obrazu zarówno po przypadku obiektywu szerokokątnego, jak i również teleobiektywu. Zapewnia to ostrzejsze zdjęcia, szczególnie w kruchym oświetleniu. iPhone 8 Oraz wykorzystuje optyczną stabilizację portretu wyłącznie w przypadku obiektywu szerokokątnego – podobnie jakim sposobem iPhone 7.

6. Przednia kamera w iPhonie 8 i iPhonie X również są niemal nieodróżnialne – pomijając kilka suplementarnych funkcji

Foto: Hollis Johnson/Business Insider

Aparaty FaceTime HD w iPhonie 8 i iPhonie 8 Plus na papierze są identyczne z systemem TrueDepth w iPhonie X. Wszystkie mogą mieć 7-megapikselowe matryce, przysłonę f/2. 2, a filmy kręcą w rozdzielczości 1080p.

Jedyną różnicą jest to, że iPhone X podaje kilka funkcji "na wyłączność": tryb portretowy; oświetlenie portretowe, które umożliwia edycję fotek; a także Animoji, innymi słowy tworzenie animowanych emotikon.

7. iPhone 8 nie istnieje wcięcia u góry ekranu

Foto: Apple

Aparat TrueDepth na górze jest jedyną wyrwą w ekranie, który rozciąga się od krawędzi do krawędzi przedniego panelu iPhone’a X. Wcięcie podobno nie przeszkadza za bardzo w eksploatowaniu, ale niewiele aplikacji wykorzystuje dodatkowe miejsce po tej bokach. Może się to oczywiście zmienić z czasem, ale na razie nie widać wielkiej różnicy.

8. Pokrowce z iPhone’ów 7 i 7 Plus być dla nas odpowiednie będą na 8 i 8 Plus

Foto: Hollis Johnson/Business Insider

iPhone 8 i 12 Plus co do wymiarów istnieją niemal identyczne co iPhone 7 i 7 Plus. Nowe telefony są odrobinę cięższe. Różnice w wysokości, szerokości i głębokości telefonów są minimalne – niżej milimetra. Oznacza to, że pokrowce z iPhone’ów siedmiu będą na nie pasować. Wymiary iPhone’a X istnieją już zupełnie inne.

Sprawdź ceny modeli iPhone X

Związane z