E-czytelnik molem książkowym. Pochłania trzydzieści e-booków rocznie

Dom - Technologie - E-czytelnik molem książkowym. Pochłania trzydzieści e-booków rocznie

14.07.2019-123 widoki -Technologie

Czytelnictwo ebooków w Polsce

E-czytelnik czyta 2, 5 książki miesięcznie, czyli około 30 na rok. Posiadacze czytników przyznają, iż dzięki nim czytają większą ilość niż wcześniej - mówią przedstawiciele cyfrowych księgarni. Obecnie e-booki stanowią ok. 3 proc. rynku czytelniczego w Polsce.

- Obecnie 30 proc. książek beletrystycznych kupowanych jest przez sieć, np. poprzez portale aukcyjne. Ale także książki elektroniczne umożliwiają zaopatrzenie się w książkę, którą mamy chętkę przeczytać w godzinach, kiedy żadna inna księgarnia www, ani żadna księgarnia tradycyjna, tej potrzeby nie jest po stanie nam zaspokoić. Obserwujemy największy poziom czytelnictwa ebooków w niedzielę wieczorem - mówi PAP Mikołaj Małaczyński z Legimi.

Małaczyński zwraca uwagę, że z punktu widzenia czytelnika książka elektroniczna wydaje się być tańsza, dostępna i wygodniejsza w przechowywaniu.

- To właśnie sprawia, hdy ebooki będą coraz w wyższym stopniu popularne wśród Polaków – dodaje.

Czytelnictwo znane kuleje

Tymczasem czytelnictwo książek zwykłych z roku na rok spada. Z badania Bibliotek Narodowej w Stolicy polski wynika, że w 2015 roku lekturę co w żadnym wypadku jednej książki zadeklarowało jedynie 37 proc. badanych. Podobnie jak w poprzednich latach zmienną najsilniej determinującą czytanie książek było predyspozycje – im wyższe, tymże wyższy odsetek czytelników.

Foto: Biblioteka Narodowa

Czytelnictwo wydaje się także wyższe wśród pań niż wśród mężczyzn. O ile jeszcze w 2012 roku odnotowywaliśmy nieco silniejszą zależność pomiędzy czytelnictwem a płcią pośród badanych bez wyższego wykształcenia, o tyle od roku kalendarzowego 2014 siła tego relacji jest podobna we wszelkich grupach wykształcenia. Odsetek czytelników książek w Polsce od czasu 2008 roku oscyluje wokół wartości 2/5, w latach 1994−2004 był bliższy 3/5. Wyraźny spadek nastąpił dlatego około dekadę temu.

- W porównaniu do roku 2000 czytelnictwo zmalało obecnie najwyraźniej wśród mężczyzn i ludzi młodych. Wybory lekturowe badanych cechuje niewielka zmienność. Największą publiczność mają powieści, zwłaszcza romanse, sensacje i sf. Najczęściej wymienianym autorem był w 2015 roku – podobnie jak w dawnych latach – Henryk Sienkiewicz – czytamy w raporcie Biblioteki Narodowej.

Czesi molami książkowymi

Tymczasem niezmiennie palmę pierwszeństwa w czytelnictwie dzierżą Czechy. Nie tylko zaliczane są do najbardziej zagorzałych odbiorców na świecie, ale także – ich zaangażowanie zdaje się nie słabnąć. Porównywalne reprezentatywne dane z latek 2007, 2010 i 2013 pokazują, że odsetek nabywców oscyluje w Czechach w okolicach 4/5 populacji wyżej 15. roku życia.

Autorzy raportu wskazują jednakże, że czeska kultura pozycje książkowe nie jest statyczna. Chociaż odsetek czytelników pozostaje wysoki, to w ostatnich latach spadła zarówno popularność zbiorów, oraz wielkość książkowych ofert.

- Porównanie informacji z lat 1984 jak i również 2007 przeprowadzone przez Katerinę Trailinovą pokazuje również, że odsetek najintensywniejszych czytelników (deklarujących lekturę jakiejś książki po ciągu ostatniego tygodnia), wśród badanych w wieku 20−79 lat, spadł w tym okresie łącznie o 8 p. p. Nie był zresztą stabilny w owym czasie – na temat tendencji spadkowej można komunikować dopiero w latach 1999−2007 – czytamy w raporcie.

Tagi: książki Polska Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Związane z