Facebook, Google i Twitter usunęły setki kont

Dom - Tech - Facebook, Google i Twitter usunęły setki kont

28.07.2019-428 widoki -Tech

Facebook, Google i Twitter usunęły setki kont  Tech

Facebook, Yahoo i Twitter usuwają konta bankowego powiązane z irańską propagandą, której celem było rozpowszechnianie w mediach społecznościowych narracji korzystnej dla interesów geopolitycznych tego kraju - poinformowała w środę agencja Reutera.

Irańska kampania dezinformacyjno-propagandowa wymierzona była w Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, oraz kraje Ameryki Łacińskiej jak i również Bliskiego Wschodu - informuje agencja.

Według przedstawicieli Facebooka jednak, Iran to niejedyny kraj stojący za szkodliwą aktywnością na platformach społecznościowych. Koncern Marka Zuckerberga działalność na niektórych kontach propagandowych wykrytych na Facebooku i Instagramie przypisuje Rosji. Firma zaznacza jednak, że jak do tego czasu nie znaleziono dowodów w istnienie powiązań pomiędzy aktywnością rosyjską an irańską.

Treści propagandowe

Według analityków firmy FireEye, która wykryła aktywność powiązanych z Iranem kont na platformach społecznościowych, treści propagandowe tego kraju były silnie antyizraelskie, propalestyńskie, jak i skierowane przeciw Arabii Saudyjskiej.

"To polowanie na czarownice". Rosja odpowiada na oskarżenia Microsoftu

Przedstawiciele Facebooka poinformowali, hdy usunęli z platformy 74 strony, 70 kont jak i również trzy grupy, a z należącego do koncernu Instagrama kolejne 76 kont. Operatorzy stron propagandowych wykupili także na Facebooku i Instagramie autopromocji za łączną kwotę przeszło 12 tys. dolarów, spośród których pierwszą wyemitowano przy styczniu 2015 roku, ostatnią zaś - w sierpniu 2018 r. Ze stronami propagandowymi na Facebooku powiązane dawny również trzy wydarzenia organizowane w świecie rzeczywistym.

Firma podkreśla, że pewne z usuniętych przez Facebooka kont można powiązać z tymi samymi podmiotami, które angażowały się w działalność propagandową na platformach przed doborami prezydenckimi w USA wraz z 2016 roku.

Większość usuniętych stron poruszała aczkolwiek inną tematykę - powiązaną ze sprawami wojny po Syrii i polityką na Ukrainie. Niektóre z tych propozycji, według Facebooka, można powiązać spośród organizacją Syria Media Center, którą think-tank Atlantic Council zidentyfikował jako powiązaną wraz z działaniami propagandowymi na kwestia Kremla i prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Twitter poinformował z kolei, że usunął 284 konta odpowiedzialne zbytnio "skoordynowaną manipulację". Osoby zarządzające tymi kontami angażowały się w dyskusję polityczną na tematy związane z działaniem prezydenta USA Donalda Trumpa.

Związane z