Temat: Ropa naftowa

Dom - Surowce - Temat: Ropa naftowa

09.07.2019-625 widoki -Surowce

Ceny ropy w dół według wzroście liczby odwiertów po USA i dostawach wraz z Libii  Surowce

  • "Ruch wydaje się być jeden i banalny". WEDŁUG apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy na rzecz Orlenu na terytorium polski spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów wydaje się "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na wzrost liczby odwiertów surowca w Ameryce. Coraz większą ilość wiadomości ropy dociera też dzięki rynki z Libii - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw po Nowym Jorku NYMEX była wyceniana na 49, 02 dolarów, po zniżce na temat 31 centów, czyli 0, 6 procent.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe po Londynie zniżkowała o 37 centów, czyli 0, 7 procent, do 51, 68 dolarów za baryłkę.

Rośnie liczba odwiertów

Jedziesz na majówkę? Sprawdź, zbytnio ile zatankujesz

W ubiegłym tygodniu w USA liczba nowych odwiertów ropy wzrosła o 9 i kosztuje obecnie 697. To w tej chwili 15. z kolei tydzień, gdy liczba takich odwiertów zwiększyła się - wypływa z danych firmy Baker Hughes.

Więcej ropy dociera też na rynki z Libii. Produkcja materiału w tym kraju wzrosła do ponad 700 tys. baryłek dziennie. Było to możliwe po wznowieniu pompowania ropy z pół naftowych na zachodzie kraju, które wcześniej zawiesiły produkcję wraz z powodu konfliktów wewnętrznych w kraju.

- Duże ceny ropy naftowej nakłaniają amerykańskich dostawców surowca do zwiększania produkcji - pokazuje Sheldon Laliberte, analityk przedsiębiorstwa Cofco International w Rotterdamie. - Na dodatek po ubiegłym tygodniu wygasły spory w Libii. Więc co do dalszych cen ropy to jestem nastawiony niedźwiedzio - dodaje.

Zmniejszanie dostaw

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy dzięki rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu dzierży być niższa o ok. 1, 8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku. Układ o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może pozostać jednak przedłużone jeszcze na drugą połowę roku. Rozstrzygnięcie w tej sprawie spodziewana jest na posiedzeniu kartelu grupującego największych producentów ropy 25 maja w Wiedniu.

W piątek ropa w USA zdrożała na temat 36 centów do 49, 33 dolarów za baryłkę.

Związane z