Duda: studium wykonalności w sprawie Baltic Pipe do końca roku

Dom - Surowce - Duda: studium wykonalności w sprawie Baltic Pipe do końca roku

21.07.2019-262 widoki -Surowce

Duda: studium wykonalności w sprawie Baltic Pipe do finiszu roku  Surowce

Oczekujemy, hdy studium wykonalności dotyczące planu Baltic Pipe zostanie przedstawione do końca bieżącego roku - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Kopenhadze na otwarciu Polsko-Duńskiego Forum Biznesu.

Prezydent wskazał, że Polska i Dania rozpoczęły intensywny interlokucja dotyczący nowej infrastruktury sektora energetycznego. Podkreślił, że gazociąg łączący szelf norweski wraz z duńskim wybrzeżem, duński program przesyłu, a także Baltic Pipe były tematem rozmów premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena w Warszawie kilka tygodni temu.

- Oczekujemy, że studium wykonalności zostanie przedstawione do końca tego r. - powiedział Andrzej Dudarz.

Dążenie do dywersyfikacji

Do Polski popłynie gaz z Norwegii? "Politycznie jest zielone światło"

Podkreślił, iż z polskiego punktu widzenia możliwość rozpoczęcia dostaw gazu z szelfu norweskiego przez Danię do Polski najpóźniej w 2022 roku wydaje się "absolutnie optymalnym" rozwiązaniem.

- Chcielibyśmy, żeby Potrawy przystąpiła z nami do kooperacji coś znacznie więcej aniżeli tylko w obszarze budowy Gazociągu Bałtyckiego, ale także, by była to inicjatywa o szerszym zakresie, która doprowadziłaby faktycznie na przestrzeni najbliższych lat do połączenia poprzez Danię Polski z szelfem norweskim, żebyśmy stamtąd mogli do Naszego kraju i do innych krajów dostarczać gaz - zaznaczył.

- W naszym własnym kierunku zmierza to do odwiedzenia dywersyfikacji źródeł dostaw gazu coś znacznie więcej aniżeli tylko do Polski, jednak także i do UE. Decyzje będą podejmowane, pozostaną konsultacje, będą rozmowy dzięki szczeblach operatorów i politycznych - dodał prezydent.

Rasmussen powiedział, że Baltic Pipe może mieć duży potencjał. a mianowicie Myślę, że z panem prezydentem (Andrzejem Dudą) zgadzamy się, że niezależność energetyczna jest ważna z wielu powodów - w zamiarze zapewnienia wzrostu gospodarczego, lecz również z perspektywy bezpieczeństwa. Oczywiście dlatego Dania bardzo popiera wzmocnienie jednolitego rynku (energii). Mam nadzieję, że uda nam się rozpocząć dyskusję na ten temat w czasie kolejnej Rady Europejskiej - zadeklarował Rasmussen.

Zwrócił uwagę, że wcześniej obiektem rozmów były kwestie tego rodzaju jak kryzys migracyjny i finansowy. - Mam wiarę, że nie będziemy musieli konwersować o kryzysie związanym wraz z Brexitem (23 czerwca Wielka Brytania zdecyduje w referendum, czy opuści UE - red. ) - dodał szef duńskiego rządu. - Teraz powinniśmy więc rozmawiać o tym, w jaki sposób moglibyśmy wygenerować ogromniejszy dobrobyt z czasem - zaznaczył.

Jak ocenił, energetyczne połączenie Danii i Lokalny "jest w tym kontekście zasadniczym narzędziem". - Dlatego też bardzo czekam na zakończenie prowadzonego obecnie studium wykonalności. Trzeba na nie poczekać, by ocenić, czy istnieją bazy techniczne, komercyjne dla tego projektu. Kiedy dostaniemy efekty tego studium, ocenimy bardzo dogłębnie na jego podstawie, jaka może być ostateczna decyzja - powiedział premier Danii.

Powody do optymizmu

Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu. Jeszcze tylko sześć lat

Baltic Pipe to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześciennych, która miałaby połączyć systemy gazowe Naszego kraju i Danii, a z tego powodu także gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Nasz kraj spółka PGNiG posiada na norweskim szelfie swoje koncesje.

Baltic Pipe wydaje się być wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE. Podług słów prezesa polskiego operatora systemu przesyłu Gaz Program, Tomasza Stępnia, duński operator systemu przesyłowego Energinet. dk poinformował w maju, iż Baltic Pipe mógłby zostać ukończony w 2022 r.

W forum interesu w Gmachu Starej Giełdy w Kopenhadze uczestniczą polscy i duńscy przedsiębiorcy. Zebrania są poświęcone obszarom energetyki, zdrowia, IT, produkcji pokarmu i rolnictwa.

- Mamy powody, by okazać się optymistami, jeśli chodzi na temat rozwój naszej gospodarczej kooperacji - ocenił Andrzej Dudarz. Zaznaczył, że przez minione 12 lat wymiana handlowa między Polską a Danią podwoiła się i wciąż rośnie. Prezydent mówił, że polska strona cieszy się z tego, że ponad 800 duńskich firm inwestuje i działa w Polsce.

Ocenił, że wspólną ambicją obu krajów musi być przekształcenie regionu Morza Bałtyckiego w symbol gospodarczego sukcesu, innowacji i zgody społecznej. Zaakcentował, że nie powinniśmy dopuszczać do owego, by nasze oparte dzięki wiedzy, innowacyjne przedsiębiorstwa przenosiły się w inne stanowiska - "czy to do odwiedzenia Doliny Krzemowej, czy do odwiedzenia Azji".

- Musimy pracować nad zbliżaniem regionów - zaznaczył prezydent. Podkreślił, że Polska jest bramą na południe, "zatem musimy skupić się na wzmacnianiu powiązań między krajami nordyckimi, bałtyckimi i wyszehradzkimi".

Szef MSP: Baltic Pipe poprawi naszą sytuację negocjacyjną z Gazpromem

Połączone sektory

Prezydent RP ocenił, hdy polski i duński sektor rolnictwa i produkcji żywności są ze sobą mocno połączone. - Jestem mocno przekonany, że produkcja żywności jest jednym z regionów o dużym potencjale gwoli spółek joint venture jak i również zdobywania rynków trzecich przy Afryce czy w Azji - powiedział Andrzej Dudziarz.

Podkreślił, że Potrawy jest liderem na terenie wynalazków, efektywnego wydatkowania na doświadczenia i rozwój, a także po budowaniu współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem. Zwrócił także uwagę, że Posiłki korzysta z outsourcingu na terytorium polski w obszarze usług cyfrowych i sektora IT.

Prezydent Duda ocenił, że Polska jest interesującym pomieszczeniem dla nowych projektów, zaś także reinwestowania z czujności na swoją gospodarczą jak i również finansową stabilność, przewidywalność i dobrze wykształconą kadrę pracowniczą. Podkreślił, że Polska i Dania są bliskimi sojusznikami w Unii Europejskiej i NATO.

Związane z