Temat: Ropa naftowa

Dom - Surowce - Temat: Ropa naftowa

24.07.2019-629 widoki -Surowce

Ekspert: ceny ropy nie wzrosną do 2017 roku  Surowce

  • "Ruch wydaje się jeden i banalny". NA apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Najbliższe kwartały nie przynoszą odmian w cenach ropy - ocenił w rozmowie wraz z agencją Bloomberg Ian Taylor, prezes Vitola, największego niezależnego pośrednika na rynku ropy. Jego zdaniem, ceny materiału utrzymają się w zakresie 40-60 dol. za baryłkę.

W najbliższych miesiącach nadal bowiem globalne zapasy ropy będą się powiększać, czego powodem będzie podaż rosnąca szybciej niż potrzeba - argumentował.

Ropa się waha. "Na rynkach mamy wielką zmienność"

Wzrost zapasów

Potwierdzają to środowe dane zagranicznego Departamentu Energii (DoE), który podał, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu najmocniej od kwietnia, o cztery, 7 mln baryłek, w celu 455, 43 mln baryłek. To mocny wzrost zapasów, bowiem analitycy spodziewali się ich zwyżki o 900 tys. baryłek.

Zdaniem Taylora, nadwyżka podaży odrzucić zniknie wcześniej niż przy 2017 roku, co uniemożliwi powrót cen surowca do poziomu sprzed roku, kiedy baryłka kosztowała powyżej stu dol.

- Po 2016 roku ceny ropy utrzymają się w zakresie 40-60 dol. za baryłkę - powiedział prezes Vitola.

W ostatnich tygodniach ceny surowca utrzymywała się na bardzo niskim pułapie, a 21 sierpnia przy USA spadły poniżej bariery psychologicznej 40 dol. zbyt baryłkę (39, 86) a mianowicie po raz pierwszy od momentu kryzysu w 2009 roku kalendarzowego.

Ruch na rynku

Na rynkach obserwujemy jednakże spore wahania. Jeszcze przy poniedziałek ceny surowca zwyżkowały, zaliczając w ciągu 3 sesji największy wzrost od 25 lat.

Sygnałem, który uruchomił wzrosty cen, była publikacja biuletynu Struktury Państw Eksportujących Ropę (OPEC), w którym kartel napisał: OPEC, tak jak zawsze, będzie robił wszystko, co w jego mocy, aby stworzyć korzystne warunki na rynku ropy i uzyskać równowagę i racjonalne koszta.

Te was cierpią najmocniej przez małe ceny ropy

Zapowiedzi nieprzychylnie ocenił jednak Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Syndey. - Póki co to jesteśmy kawał kosztowny od tego, aby OPEC z kimkolwiek osiągnął układ w sprawie zmniejszenia dostaw ropy - ocenił.

Irańskie plany

Zwłaszcza po zapowiedziach irańskiego ministra, który poinformował, iż kraj pragnie zwiększyć swoją produkcję.

- Iran zwiększy produkcję o 1-wszą mln baryłek dziennie według tym jak zostaną zniesione sankcje - powiedział irański minister ropy Bijan Namdar Zanganeh. Czwarty największy fallus Organizacji Państw Eksportujących Ropę planuje pompować 3, dziewięć mln baryłek ropy co dziennie w marcu, o czym poinformował przedstawiciel rządu.

- Jesteśmy niestabilni, ponieważ są konkurencyjne siły w branży energetycznym - ocenił Tom Finlon, dyrektor Energy Analytics Group LCC. - Irański minister ropy powiedział, że podniesie produkcję za wszelką cenę, co świadczy o żmudnej wadze rywalizacji na branży - dodał.

Obecne notowania

Ceny ropy po raz kolejny jednak wróciły na ścieżkę spadków. Do kontynuacji trendu przyczyniły się środowe dane o zapasach ropy naftowej w USA.

Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie, który podczas poniedziałkowych notowań kosztował nawet 54, 40 dol. za baryłkę, w czwartek ok. godz. 10: 42 kosztował 50, trzydziestu pięciu dol.

Ropa Brent

Ostatnia aktualizacja:

West Texas Intermediate po dostawach na październik w giełdzie paliw NYMEX przy Nowym Jorku i wartości wynoszącej 49, 20 dol. za baryłkę na początku tygodnia, w czwartek kosztuje nieco ponad 46 dol.

Ropa WTI

Ostatnia aktualizacja:

Zdaniem Tima Evansa, analityka Citi Futures Pespective w Nowym Jorku, w przyszłości nadal będziemy obserwować "bardzo dużo tymczasowych drgnięć" na rynku ropy.

Związane z