Temat: Ropa naftowa

Dom - Surowce - Temat: Ropa naftowa

10.07.2019-776 widoki -Surowce

Cieślak: do końca roku potrafią nas czekać podwyżki cen paliw  Surowce

  • "Ruch wydaje się jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa spośród Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy gwoli Orlenu na terytorium polski spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

- To co może czekać nas jeszcze do finiszu tego roku, to nieszczęśliwie podwyżki cen paliw - powiedziała w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Urszula Cieślak spośród BM Reflex. Jak wskazała, największe zmiany mogą tyczyć się poziomów oleju napędowego.

- Sytuacja i nastroje na rynku ropy naftowej nie są najlepsze. Obserwujemy wzrost cen ropy do poziomów z 2014 r.. Jednocześnie mamy wyższy kurs złotego wobec dolara jak i również to wszystko wskazuje, iż jeżeli obecna sytuacja dzięki rynku ropy naftowej będzie kontynuowana, to ceny materiałów mogą wzrosnąć - oceniła Urszula Cieślak.

Średnie ceny jakie obserwowaliśmy w stacjach paliw w Naszym narodzie w ubiegłym tygodniu wynosiły: 5, 12 zł/l benzyny Pb95, 5, 05 zł/l w przypadku oleju napędowego oraz 2, 34 zł/l autogazu.

Ekspert podkreśliła jednak, że "poziomy opłat mogą się dosyć szybko zmienić". - Zwłaszcza, jeśli chodzi o ceny paliwa napędowego, bo zaobserwowaliśmy, iż na części stacji cena diesla zaczyna przekraczać koszty benzyny - zwróciła atencję.

Opłata emisyjna

Ropa naftowa najdroższa od czterech lat

Na ceny w stacjach od początku spodziewanego roku może wpłynąć także opłata emisyjna od materiałów. Opłata wyniesie 80 zł od każdego tysiąca litrów paliwa, które trafią dzięki rynek w naszym kraju.

W efekcie, w mniemaniu ekspertów, ceny przy dystrybutorach mogą wzrosnąć o 12 groszy na litrze, zaś po doliczeniu do tych propozycji podatku VAT, o dziesięciu groszy.

- To stanie się dodatkowy koszt związany z wyprodukowaniem litra paliwa. Świeża opłata emisyjna będzie detalem ceny i dla nie zaakceptować ma takiej możliwości, żebyśmy my kierowcy w rezultacie podnoszenia podstawy kosztowej wytworzenia litra paliwa tych dodatkowych kosztów nie ponieśli kupując benzyna na stacji - wskazała Cieślak.

Jej w mniemaniu, nie będzie tak, że w pierwszych kilku tygodniach nowego roku nie doznamy podwyżki o 10 groszy na litrze. - To będzie związane z tymże jaką sytuację będziemy mieli na rynku ropy i sektorze walutowym, a więc od czasu bieżących czynników, które pozostaną wyznaczały ceny ropy a mianowicie wyjaśniała.

Związane z