Naukowcy mogą mieć banalnie prosty sposób w wydawanie się przekonującym

Dom - Rozwoj osobisty - Naukowcy mogą mieć banalnie prosty sposób w wydawanie się przekonującym

15.09.2019-426 widoki -Rozwoj osobisty

Jak być przekonującym - porada naukowców

Trudno jest w życiu uniknąć sprzeczek, kłótni bądź zwyczajnie dyskusji. Warto na takie okazje dobrze się przygotować - nie tylko poprzez ustalenie, co mamy mówić, ale też po jaki sposób, by stanowić bardziej przekonującym.

Wbrew pozorom wydawanie się bardziej przekonującym nie jest takie trudne - wystarczy... wykorzystywać w swojej wypowiedzi danych naukowych jakoś powiązanych z tematem - nawet jeśli bezużytecznych w danym kontekście.

Okazuje się, że jeśli dodasz w ten strategia jakieś informacje z dziedziny nauki powszechnie uważanej zbytnio szanowaną, ludzie uznają ciebie za bardziej wiarygodnego.

Jak być bardziej przekonującym według naukowców

O strategii tej piszą w swoich doświadczeniach naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii, których praca pojawiła się w naukowym piśmie "Cognition".

Jak piszą badacze z Pensylwanii, we wcześniejszych pracach na ten rzecz dowodzono, iż w psychologii na przykład wolimy wytłumaczenia zawierające "logicznie nieznaczące informacje neurologiczne". Jak pisał w Tech Insiderze Drak Baer:

Jeśli wyjaśniasz, dlaczego ktoś coś zrobił, dodanie do tego neurologicznego wątku sprawi, że zabrzmisz bardziej przekonująco. Dzieje się tak, bo odniesienia do robocie mózgu brzmią tak, jakoby faktycznie wyjaśniały pracę naszych umysłów, nawet jeśli odrzucić mamy pojęcia o neurologii.

Naukowcy z Pensylwanii podkreślają do tego, że osoby wolą argumenty odnoszące się do odkryć nauki, nawet jeśli odniesienia te odrzucić dodają wartości samemu wyjaśnieniu.

By sprawdzić własną teorię, badacze stworzyli hierarchię dziedzin nauki, od najmniej fundamentalnych: nauki społeczne, psychologia, neurologia, biologia, chemia, fizyka.

Następnie wzięli grupę ludzi do ankietowania - kwestionariusz skonstruowany był tak, by na czterostopniowej skali uczestnicy oceniali, które z wyjaśnień jest lepsze.

Okazało się, iż im bardziej fundamentalna była dziedzina, do której się odnoszono, tym bardziej wytłumaczenie wydawało się przekonujące. Psychologia budziła przy tym w żadnym wypadku zaufania.

Jest wówczas jednak tylko jeden wraz z dowodów na to, które wyjaśnienia i argumenty uznajemy za bardziej przekonujące. Na przykład dłuższe wypowiedzi będą lepsze niż krótkie, chcemy też te z pointą na końcu, nawet jeżeli niekoniecznie pozwala nam to zrozumieć zjawisko, o jakim mowa.

Następnym dlatego razem, gdy będziesz czytać teorie na jakiś rzecz, upewnij się, czy równoczesne informacje naukowe w nim zawarte są na pewno użyteczne, czy może na prostu autor używa katalogów do bycia bardziej przekonującym.

Tagi: praca kariera psychologia negocjacje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z