Chiński biznesmen niemile widziany w Australii. Podejrzenia o korupcję jak i również pracę dla Pekinu

Dom - Polityka - Chiński biznesmen niemile widziany w Australii. Podejrzenia o korupcję jak i również pracę dla Pekinu

30.08.2019-689 widoki -Polityka

Huang Xiangmo podejrzany o nabywanie politycznych wpływów w Australii

Chiński miliarder, Huang Xiangmo nie powinna ubiegać się o australijskie obywatelstwo i nie ma prawa wjazdu do państwa. Czy decyzja Canberry przełoży na się ochłodzenie w relacjach z Pekinem i dlaczego Huang znalazł się na cenzurowanym?

W Australii Huang pierwszy przy jednym spotkaniu pojawił się na początkowych stronach gazet prawie 3 lata temu. Pod koniec lutego 2016 roku kalendarzowego artykuł zatytułowany "Chiński +Król góry+ i jego obciach korupcyjny" opublikowano na łamach dziennika "The Sydney Morning Herald". Pisano o Huangu jako o bliżej nieobeznanym deweloperze z Chin, który w 2012 roku zainwestował 12, 8 mln dolarów w luksusową posiadłość na wzgórzu Beauty Point w dzielnicy Syndey o nazwie Mosman.

Nikt po okolicy nie mógł mieszkać wyżej niż Huang, zaś Chińczyk inwestował dalej jak i również sprzedawał kolejne wille w wzgórzu swoim znajomym. Na Beauty Point miało okazać się podobno znakomite feng shui, dlatego kolejni bogaci Chińczycy ustawiali się kolejce. Wzgórze zyskało nazwę "Beijing Point", a Huang zarabiał coraz więcej.

Każdy chce znać Huanga

Szybko nawiązywał dzięki pieniądzom kontakty wraz z australijskim rządem. W 2014 roku zainwestował 2 mld dolarów w rolnictwo, wspierał przedstawicieli obu stron sceny politycznej, przekazał 1, 12 mln dolarów na Australijsko-Chiński Instytut przy politechnice przy Sydney i kolejny milion na dziecięcy ośrodek bystry w Westmead na przedmieściach miasta. Wspierał także artystów i wymianę kulturową pomiędzy oboma krajami. Słowem, Huanga opłacało się znać, bo ta przyjaźń przekładała się na konkretne pieniądze.

Huang Xiangmo przed wycieczką do Australii nosił imię Changran. W Chinach był zamieszany w skandal korupcyjny w rodzinnym mieście Jieyang w prowincji Guangdong. W pewnym momencie znalazł się na celowniku antykorupcyjnej konfrontacji prezydenta Xi Jinpinga jak i również wybrał Australię jako pewną przystań. Twierdził, hdy w każdej chwili może wrócić do Chin, jednak na portalu jego firmu, Yuhu Group widniały informacje na temat biznesowych działaniach w Australii, Hongkongu i Tajwanie, bez wzmianek o Chinach kontynentalnych.

Foto: AAP / East News Lider opozycji, Bill Shorten pokazuje przy australijskim parlamencie zdjęcie minister spraw zagranicznych Julie Bishop z Huangiem Xiangmo

Huang zarzekał się, że jego działalność dobroczynna nie znalazła żadnego politycznego podtekstu. W zdjęciach z nim wolno znaleźć praktycznie wszystkich najistotniejszych australijskich polityków ostatnich lat. Jest Julie Bishop jak i również Bob Carr, obecna szefowa MSZ i jej poprzednik oraz Kevin Rudd, Tony Abbott i Malcolm Turnbull - poprzedni premierzy. Do pomocy na nowym kontynencie miał wspólnika, Li Ruipenga, biznesmena ściganego w Krajach za defraudację milionów. Po Chinach kłopoty Huanga posiadały wynikać ze współpracy wraz z lokalnym szefem partii w mieście Jieyang, Chenem Hongpingiem. W 2009 roku Huang sfinansował marzenie Chena, skład wielkiej bramy w zwyczajnym chińskim stylu, kwotą 32 mln dolarów. Proch się tym wkupić przy jego łaski, jednak Chen został oskarżony o korupcję oraz rozrzutność, a posądzenie padło także na Huanga.

Pieniądze za komentarz

Niedługo po zamieszaniu w Chinach Huang przeniósł się do odwiedzenia Australii. W 2016 r. wystąpił o australijskie obywatelstwo. W 2014 roku w trakcie oficjalnej wizyty prezydenta Xi witał go jako przewodniczący australijsko-chińskiej społeczności przedsiębiorców. Wspierał odczyty o konieczności zwalczania ruchów separatystycznych w Tybecie i Xinjiangu, żegnał i witał ambasadorów. Na "emigracji" robił wszystko zgodnie z linią partii i Pekinu.

Foto: Michele Mossop / Getty Images Były australijski senator Sam Dastyari

Niecałe pół roku według pierwszych doniesieniach o "chińskim królu góry" zaczęto fita w Australii łączyć z nielegalnymi dotacjami dla jednego z senatorów, Sama Dastyari. Senator złożył mandat półtora roku później, po tym jak oskarżono go na temat publiczne głoszenie poglądów odmiennych z linią własnej partii (zrzeczenie się mandatu posiadało miejsce odpowiednio na skraj stycznia 2018, a wystąpienie przed chińską diasporą po czerwcu 2016). Dastyari posiadał bronić chińskiego stanowiska w sprawie terytorialnych sporów dzięki Morzu Południowochińskim, w zamian Huang płacił jego weksle z podróży. Ówczesny premier Australii, Malcolm Turnbull określił to zachowanie "pieniędzmi za komentarz". Faktycznie Australijska Agencja Wywiadowcza (Australian Security Intelligence Organisation, ASIO) poczęła przyglądać się działalności chińskich biznesmenów w kraju i ich powiązaniami z partią komunistyczną w Chinach.

Australijczycy powstali!

6 02 australijskie media poinformowały, że Huang Xiangmo został oficjalnie pozbawiony możliwości ubiegania się o obywatelstwo i odrzucić może wjechać do państwa. Wśród przyczyn wymieniono deficyt wiarygodności informacji, jakie człowiek biznesu podawał o sobie po wywiadach. Prasa poinformowała też, iż Dastyari jeszcze w charakterze senator wielokrotnie osobiście sprawdzał status aplikacji chińskiego znajomego o australijski paszport. W czerwcu 2018 roku australijski parlament przyjął prawo wykluczające możliwość ingerowania w politykę państwa przez zagraniczne podmioty.

Pod koniec 2017 roku, na niedługo przed złożeniem mandatu przez senatora Dastyariego, ówczesny premier Turnbull dawał znać Chinom, hdy Australijczycy nie dadzą sobą kierować i że odważnie będą stanowić o osobiście.

Związane z