Jak oszczędzają Polacy? Wyjątkowo dużo trzyma pieniądze "w skarpecie"

Dom - Pieniadze - Jak oszczędzają Polacy? Wyjątkowo dużo trzyma pieniądze "w skarpecie"

23.06.2019-907 widoki -Pieniadze

Badanie Fundacji Kronenberga: 13 proc. Polaków regularnie oszczędza  Pieniądze

Choć 70 proc. Młodych polaków uważa, że warto oszczędzać, to regularnie odkłada finanse tylko 13 proc. spośród nich - wynika wraz z badań Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że trzeba zbudować układ oszczędzania w Polsce.

W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2010 r. 58 proc. badanych widziało meritum w oszczędzaniu, a regularnie oszczędzało 10 proc. respondentów robiło tak w 2010 r.

Odkładanie na przyszłość

- Z testowania wyraźnie wynika, że zdajemy sobie sprawę z powagi oszczędzania. W sferze użytkowej wszystko przebiega jednak nieco w inny sposób. 41 proc. odkłada od czasu do czasu, z czego co czwarty deklaruje, że oszczędzać nie powinno się. To pokazuje, że odkładanie pieniędzy ma dla naszej firmy charakter raczej epizodyczny a mianowicie mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji, podczas prezentacji raportu "Postawy Polaków wobec finansów".

Jak wynika wraz z badania oszczędzaniu sprzyja przede wszystkim posiadanie dzieci: odkładanie deklaruje 65 proc. rodziców wobec 48 proc. bezdzietnych.

25-lecie GPW. Prezydent Duda: to znak polskiego sukcesu przemian

Zdaniem prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej Polacy muszą zacząć robić oszczędności. - Muszą zacząć oszczędzać z punktu widzenia swojego bezpieczeństwa finansowego, z punkciku widzenia także dalszego wzrostu rynku finansowego i wraz z punktu widzenia dalszego rozwoju polskiej gospodarki i powiększenia uniezależnienia Polski od gospodarności zagranicznych - powiedziała.

Na koncie i "w skarpecie"

Według autorów badania nieomal jedna czwarta Polaków (23 proc. ) trzyma środki na koncie osobistym, szesnascie proc. odkłada je dzięki rachunku oszczędnościowym, a czternaście proc. na lokacie terminowej. Tylko 5 proc. deklaruje korzystanie z funduszy inwestycyjnych, 1-wszą proc. inwestycje w obligacje lub grę na giełdzie. "Wyjątkowo dużo" - jak piszą autorzy - ponieważ 17 proc. respondentów deklaruje natomiast trzymanie oszczędności "w skarpecie".

Kaczmar zwrócił ponadto uwagę, że 48 proc. badanych nie zdaje sobie sprawę, jaka jest rola GPW w Warszawie, z tego 27 proc. z tej grupy to osoby inwestujące, a 38 proc. posiada wyższe wykształcenie.

Z danych wynika, że jedenaście proc. Polaków oszczędza dodatkowo na emeryturę, tymczasem jedynie 2 proc. zadeklarowało, iż oszczędza w horyzoncie czasowym powyżej 10 lat.

Niski poziom oszczędzania

Uczestnicy konferencji podkreślali, że polską bolączką jest bardzo niski poziom wiedzy finansowej jak i również brak świadomości dotyczącej potrzeby oszczędzania.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zwrócił atencję, że jeśli nasz państwo chce budować własną bazę kapitałową, trzeba zbudować program oszczędzania w Polsce. Jak na przykład mówił, z diagnozy resortu wynika, iż przez minione pond 20 lat Nasz kraj rozwijała się korzystając wraz z oszczędności zagranicznych.

- Widzimy, że oszczędzania przy sektorze publicznym na razie nie widać, trzeba zatem liczyć na sektor prywatny, wyjąwszy którego nie uda się budować kapitału krajowego a mianowicie dodał. Zdaniem wiceministra stopa oszczędzania w Polsce wydaje się dwukrotnie niższa niż w zachodzie UE i tegoż stanu nie zmieni się w ciągu roku.

- To będzie przebieg rozłożony na lata - ocenił Kwieciński. Podkreślił, hdy oszczędności są niewątpliwie bardzo potrzebne gospodarce. - Rozumiemy, że są trzy główne czynniki wzrostu gospodarczego: inwestycje, eksport i konsumpcja. Nam najbardziej zależy na inwestycjach - powiedział. - Naszym czynnikiem, nad którym chcemy się najbardziej pochylić są inwestycje. One są w tej chwili na poziomie ok. 20 proc., a chcielibyśmy, aby były na poziomie minimum 20 proc. - zaznaczył.

Zachęty do inwestycji

Zarobki przy górę. Dobre dane z rynku pracy

Według Kwiecińskiego, jeżeli mówimy o inwestycjach w gospodarce, to trzeba mówić o inwestycjach długoterminowych. - My przygotowujemy rozwikłania, które dotyczą tzw. trzeciego filara (... ). Czyli muszą tutaj być zachęty. Niedługo te propozycje - jako rząd - zobrazujemy. One są przez nas przygotowywane. Wiadomo, że muszą to być zachęty podatkowe, ale które będą urzeczywistniane w długim okresie periodu. Nie krótkotrwałe, tylko długoterminowe, które będą mobilizowały do odwiedzenia oszczędzania długoterminowego - zapowiedział.

Zdaniem wiceministra wówczas oszczędności przełożyć na lokowanie środków finansowych w rodzimych instrumentach finansowych. - Trzeba zmienić mentalność i pokazać społeczeństwu dlaczego to wydaje się być potrzebne - podkreślił.

Badanie zrealizowane na reprezentacyjnej próbie Polaków w stulecia 15-75 lat na próbie 1028 osób we wrześniu 2016 r.

Związane z