Temat: NFZ

Dom - Pieniadze - Temat: NFZ

19.07.2019-645 widoki -Pieniadze

Dotacja dla NFZ. Jest decyzja Sejmu  Pieniądze

  • Nowoczesne leczenie w rękach dyrektora NFZ. NIK wykryła nieprawidłowości
  • Nie pracujesz dzięki etacie? Sprawdź, czy powinieneś się dobrowolnie ubezpieczyć
  • Choroby nowotworowe: gospodarka traci miliardy, ale na profilaktykę Polska wydaje niewiele
  • Leki bez recepty tylko w aptekach? Tego chcą aptekarze
  • Zmiany w NFZ

Przekazanie z budżetu do 1 mld zł darowizny dla Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń wysokospecjalistycznych, przewiduje nowelizacja ustawy okołobudżetowej na bieżący rok, uchwalona w środę przez Sejm.

Za nowelą głosowało 422 posłów, przeciw było 3, a jeden wstrzymał się od głosu.

To już druga nowelizacja ustawy okołobudżetowej w tym r. - poprzednia towarzyszyła niedawnej nowelizacji tegorocznego budżetu.

Celem nowelizacji, jak mówiła podczas środowej południowej dyskusji sprawozdawczyni komisji Maria Zuba (PiS), jest przeznaczenie zaoszczędzonych środków budżetowych na różne zadania.

Dotacja dla NFZ

Wprowadzane nowelizacją modyfikacje (przedłożone pierwotnie przez rząd, a także zaproponowane w ciągu pracy Komisji Finansów) to przede wszystkim przeznaczenie 1-wszą mld zł dotacji gwoli NFZ na realizację świadczeń gwarantowanych i świadczeń wysokospecjalistycznych (tzw. nadwykonania).

Do 200 mln zł minister rozwoju i finansów zostanie mógł przekazać na Funduszu Reprywatyzacji, na zakup albo objęcie akcji spółek kapitałowych. Ponadto sam Fundusz Reprywatyzacji będzie mógł przeznaczyć do 1, 4 mld zł na zakup akcji spółek kapitałowych.

Jak rozmawiała Maria Zuba, chodzi na temat "stworzenie nowych możliwości inwestycyjnych" spółek skarbu państwa.

Termomodernizacja i remonty

Z kolei minister infrastruktury jak i również budownictwa będzie mógł oddać z budżetu państwa dodatkowe środki, ponad kwotę określoną w ustawie budżetowej dzięki 2017 r., na Kasa zapomogowa Termomodernizacji i Remontów – do wysokości 180 mln zł.

Z budżetu będzie także można wręczyć do 100 mln złotych, w formie dotacji celowej, do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trafi ona na pomoc finansową dla wytwórców rolnych, którzy ponieśli krzywdy w uprawach rolnych, lasach lub budynkach służących do odwiedzenia prowadzenia działalności rolniczej, wywołane wystąpieniem w sierpniu 2017 roku huraganu lub gradobicia.

Z kolei Fundacja Dziedzictwa Kulturowego będzie mogła otrzymać 100 mln zł na stałą konserwację Cmentarza Żydowskiego w Warszawie. 10 mln zł będzie potrafiło trafić, w zakresie współpracy unijnej, na zintegrowane zarządzanie granicami Libii.

Dodatkowe środki, w formie dotacji celowej dla Agencji Rezerw Materiałowych, będzie można przeznaczyć dzięki zwiększenie rezerw strategicznych (150 mln zł). Następnie 57 mln zł będzie potrafiło trafić na finansowanie zadań teleinformatycznych ABW.

Dzięki noweli możliwe także są dodatkowe wypłaty nagród motywacyjnych dla funkcjonariuszy policji (do wysokości 5 mln zł). W noweli znalazło się także wydłużenie do 21 grudnia terminu wykorzystania tak zwanym. środków niewygasających.

"Dobrze, że nie chowa się tych pieniędzy, które odrzucić zostały wydane z rezerw celowych, a przeznacza się je m. in. na cele społeczne" - gadał w środowej południowej debacie Lech Sprawka (PiS).

"Skandaliczny tryb procedowania"

Krystyna Skowrońska (PO) zwracała spośród kolei uwagę na "skandaliczny tryb procedowania tej ustawy". Pytała też, na zakup jakich spółek ma stanowić przeznaczone 1, 4 mld zł dla Funduszu Reprywatyzacji. "Nie uzyskaliśmy na to odpowiedzi, o jakie korporacji chodzi" - powiedziała Skowrońska. Dodała, że klub NA wszakże popiera tę nowelę, głównie z uwagi w 1 mld zł w NFZ.

Wiceminister zasobów Teresa Czerwińska, odpowiadając w pytania posłów o zadłużenie, zwracała m. in. atencję na spadającą relację długu publicznego do PKB. Na temat ile w 2016 roku kalendarzowego, mówiła, ta relacja wynosiła 54, 1 proc, przy bieżącym roku będzie 53, 8 proc i tyle samo będzie w r. przyszłym. Tymczasem w krajach Unii ta relacja sięga średnio 83, 2 %, a w krajach strefy euro 89 procent - zaznaczyła.

"Polska była jednym z 12 krajów Unii utrzymujących relację długu do PKB poniżej sześcdziesięciu procent, zapisaną w Traktacie z Maastricht" - podkreślała Czerwińska. Maleją też, dodała, koszty obsługi długu do odwiedzenia PKB.

Teraz nowela trafi do Senatu.

Związane z