Ceny paliw pójdą w górę. Zobacz, gdzie zapłacisz najmniej

Dom - Moto - Ceny paliw pójdą w górę. Zobacz, gdzie zapłacisz najmniej

28.06.2019-217 widoki -Moto

BM Reflex: Na stacjach coraz to drożej  Moto

W głównym tygodniu września ceny w stacjach paliw są wyższe od ponad czterech miesięcy. Benzyna zdrożała średnio na temat 10 groszy, an olej napędowy i autogaz o 6 groszy - raportują eksperci. Jak zauważają, nadzieja na obniżki jest niewielka i prawdopodobnie w następnych okresach będziemy mieć do czynienia z kolejnymi podwyżkami.

"Średnie ceny paliw w polsce osiągnęły następujące poziomy: etylina bezołowiowa 95 – cztery, 58 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 4, 89 zł/l, olej napędowy – 4, 33 zł/l, autogaz – 2, 07 zł/l. " - piszą analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

"Regionalnie najmniej za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy w poniższym tygodniu w województwie łódzkim i warmińsko-mazurskim (średnio 4, 55 zł/l), zan olej napędowy najmniej płaciliśmy po województwie dolnośląskim i lubelskim (średnio 4, 26 – 4, 27 zł/l). Jakkolwiek najdroższą benzynę i diesel mamy w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim odpowiednio 4, 63 i 4, 36 -4, 37 zł/l. " - napisano.

Źródło: Relex Średnie koszty detaliczne w województwach Podłoże: Reflex Średnie ceny w województwach

Przyczyny podwyżek

Ceny na stacjach cechują się ostatnio dużą zmiennością - dostrzegają eksperci. Przeciętna podwyżka o 10 gr/l jest wynikiem wzrostów, ale również kilkugroszowych obniżek cen.

Sytuacja to efekt rosnących cen hurtowych pod koniec ubiegłego miesiąca, które mogą mieć związek z przejściem naszą firmę Stanami Zjednoczonymi huraganu Harvey. Na jego drodze odebrały się rafinerie naftowe. "Wzrost cen benzyn sięgnął niedaleko 200 PLN /1000 l (netto) jako następstwo dynamicznych zmian cen benzyn dzięki rynkach po przejściu huraganu Harvey na Teksasem. Przejście huraganu niestety negatywnie odbiło się na rafineriach położonych w tej części USA, które zmuszone były do odwiedzenia ograniczenia produkcji. Dodatkowo wystąpiły problemy z transportem towarów gotowych rurociągiem produktowym Colonial Pipeline" - piszą profesjonaliści Reflexu.

Podłoże: Reflex Średnie ceny detaliczne

Perspektywy

Jak spostrzeżono, "z początkiem tygodnia sprawa zaczęła się poprawiać, wznawiano zarówno przerób ropy jak na przykład i transport paliw gotowych. "

Analitycy informują, iż ciężko jest oszacować działanie na rynek ropy szalejących żywiołów. Szczególnie, że to nie koniec klęsk, jakie nawiedziły USA. "Do zakończenia sezonu huraganowego mogą zalegać problemy z transportem ropy w regionie Zatoki Meksykańskiej i jej przerobem. W tym momencie do USA zbliża się następny potężny huragan Irma. Jak prawda w regionie Florydy brak jest rafinerii aczkolwiek stan ten jest doniosłym konsumentem benzyn. Z kolei na Morzu Karaibskim aktywny jest huragan Jose, natomiast w Zatoce Meksykańskiej przybiera na sile huragan Katia" - napisano w raporcie.

Związane z