Ford rezygnuje z inwestycji w Meksyku. Trump triumfuje

Dom - Moto - Ford rezygnuje z inwestycji w Meksyku. Trump triumfuje

30.07.2019-31 widoki -Moto

Ford pozostawi fabrykę w USA  Moto

Ford wycofuje się z planów budowy oryginalnej fabryki w Meksyku. Zamiast tego swoje 700 milionów dolarów zainwestuje w Michigan, tworząc 700 nowych stanowisk pracy - przekazał szef Forda Mark Fields w wywiadzie dla CNN.

Mark Fields stwierdził, że uruchomienie jest "wotum zaufania" dla "probiznesowego środowiska", jakie tworzy prezydent elekt Donald Trump. Zaznaczył jednak, że przedsiębiorstwo Ford nigdy nie prowadziła z nim żadnego wariantu pertraktacji.

- Nie robimy żadnych interesów wraz z Trumpem. Robimy to dla naszego biznesu - mówił Fields w rozmowie spośród CNN, przyznając także, że przedstawiciele firmy odbyli rankiem rozmowę z Trumpem i wiceprezydentem elektem Mikem Pencem.

Trump atakuje motoryzacyjnego giganta. Koncern odpowiada

Inwestycja we Flat Rock

700 mln dolarów, które miało zostać zainwestowane po Meksyku, powędruje do wytwórni we Flat Rock, metropolii w stanie Michigan. Lokata ma sprawić, że warsztat będzie produkował więcej elektrycznych i autonomicznych samochodów.

CNN podaje, że Ford wierzy, iż za 15 lat elektryczne samochody będą się sprzedawać o sporo lepiej niż te w paliwo. Ford w ciągu najbliższych pięciu lat planuje przedłożyć na rynek siedem oryginalnych pojazdów elektrycznych, pośród tych propozycji znajdzie się Mustang Hybrid.

- Jestem zachwycony, że udało nam się zapewnić dodatkowe miejsca pracy dla amerykańskich pracowników - skomentował decyzję Forda Jimmy Settles, wiceprezes związku fachowego United Auto Workers zrzeszającego zatrudnionych w branży motoryzacyjnej.

Wiadomość jest prawdziwym zwrotem o 180 poziomów w strategii Forda. Przy zeszłym roku firma ogłosiła, że zainwestuje 1, 6 mld dol. w Meksyku, by przenieść tam produkcję modelu Focus i zmniejszyć koszty. Teraz prace nad Focusem mają być prowadzone w istniejącej już manufakturze w Hermosillo w Meksyku.

Dziewięć wydarzeń przy świecie technologii. Sprawdź, jakie możliwości się zmieniło w 2016 roku

Trump chwali się sukcesem

Decyzję Forda o wycofaniu się spośród przenoszenia produkcji do Meksyku, Trump odebrał jako osobisty sukces i pochwalił się na swoim koncie na Twitterze.

"Trump przywraca miejsca pracy, jak wówczas obiecał Ameryce" - napisał w poście, cytując paragraf w "New York Post". Przytoczył także stwierdzenia spośród publikacji na Fox News, gdzie zasugerowano, że postanowienie Forda jest realizacją strategii Trumpa.

Z transportu na swoim koncie na Instagramie zamieścił grafikę, jaka głosi:

"Zamiast wypędzać miejsca pracy i majątek za granicę, AMERYKA stanie się światowym wielkim magnesem gwoli INNOWACJI i TWORZENIA MIEJSC PRACY".

‪Instead of driving jobs and wealth away, AMERICA will become the world\\\\\\'s great magnet for INNOVATION and JOB CREATION. ‬ #USA

Zdjęcie zamieszczone przez konsumenta Donald J. Trump (@realdonaldtrump) 3 Sty, 2017 na temat 8: 58 PST

Trump kontra motoryzacyjni giganci

Donald Trump kilkakrotnie podczas kampanii uderzył w Forda, zarzucając, że firma przeniosła sporo miejsc pracy w dziedzinie produkcyjnej do Meksyku. Zapowiadał narzucenie cła w wysokości trzydziestu pięciu proc. na pojazdy Forda produkowane w Meksyku, zaś sprzedawane w USA.

Ford zwalczał natomiast retorykę Trumpa, przekonując, że rozpowszechnia nieprawdziwe informacje i wcale nie planuje redukować miejsc roboty w USA.

Koncern zatrudnia obecnie 85 tys. Amerykanów, z czego 28 tys. przyjął w przeciągu ostatnich pięciu lat. W Meksyku natomiast daje fuchę 8, 8 tys. ludziom.

Podczas kampanii wyborczej Trump obiecał renegocjacje porozumień handlowych w szczególności z Meksykiem i Chinami, a także znaczne podniesienie ceł na importowane stamtąd towary. Po opinii prezydenta elekta wówczas umowy o wolnym gospodarki prowadzą do przenoszenia obszarów pracy za granice NA JUKATAN. Trump wspominał nawet na temat ewentualnym wyjściu Ameryki wraz ze Światowej Organizacji Handlu.

Związane z