Bank Pocztowy zanotował zysk netto wyższy o 61 proc. względem 2017 roku

Dom - Gielda - Bank Pocztowy zanotował zysk netto wyższy o 61 proc. względem 2017 roku

24.06.2019-683 widoki -Gielda

Bank Pocztowy - wyniki pieniężne za 2018 rok

Zysk netto grupy kapitałowej Banku Pocztowego w 2018 roku wyniósł 8, dwóch mln zł. Oznacza to wzrost o 61 proc. w skali roku. Pula podał w komunikacie, że usprawnił proces kredytu gotówkowego, wprowadził nowy proces kredytów hipotecznego oraz odbudował kompetencje sprzedażowe w segmencie MSP, jak przełożyło się na ważny wzrost sprzedaży tych towarów.

– Grupa wypracowała wynik na działalności kretytowej rzędu 322 mln zł. Wyższemu wynikowi zrealizowanemu dzięki operacjach papierami wartościowymi przydatnymi do sprzedaży (+ 66 proc. r/r), towarzyszył niższy niż zanotowany rok uprzednio wynik z tytułu procent na poziomie 260, 9 mln zł (-4, 4 proc. r/r) oraz wynik spośród tytułu prowizji, który wyniósł 44, 6 mln zł (-19, 1 proc. r/r). Zwrot z kapitału (ROE netto) wzrósł do poziomu 1, 3 proc. (+0, 4 pkt proc. r/r) – czytamy w komunikacie Banku Pocztowego.

Wynik na odpisach

Bank podał także, że m. in. po efekcie skutecznego wdrożenie MSSF 9, odnotował znacznie dogodniejszy - o 27, 6 mln zł, wynik w odpisach aktualizujących względem 2017 roku.

– Poprawka wyniku na odpisach wydaje się być ponadto efektem podjęcia przez bank szeregu działań mających na celu ograniczenie stopnia ryzyka m. in. przy segmencie kredytów gotówkowych i ratalnych, która objawiła się poprzez zmniejszenie o 18 proc. wejść (saldo migrującego kapitału) do portfela NPL w 2018 w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. – podał bank.

Bank Pocztowy – kredyty

Spółka zaznacza, że zapoczątkowane usprawnienia w ramach przebiegu kredytu gotówkowego, nowy tok kredytu hipotecznego czy odbudowa kompetencji sprzedażowych w segmencie MSP przyniosły oczekiwane efekty w postaci wzrostów sprzedaży wyrobów kredytowych w powyższych obszarach.

W przypadku pożyczek konsumpcyjnych Bank Pocztowy zanotował wzrost sprzedaży o 14 proc. r/r, do poziomu 651 mln złotych w 2018 r. Pierwotnego saldo na koniec roku kalendarzowego wyniosło 2 mld złotych (-2, 2 proc. r/r).

– W rezultacie powrotu Banku Pocztowego do odwiedzenia aktywnej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, pierwotnego sprzedaż wzrosła r/r o 158% do poziomu 297 mln zł. Saldo pożyczek hipotecznych wyniosło w grudniu 2018 r. 2, 5 mld zł – czytamy w komunikacie.

Sprzedaż kredytów dla segmentu MSP wyniosła 220 mln zł, an ich saldo wyniosło 229 mln zł (wzrost 186 proc. r/r).

Łączna wartość kredytów i pożyczek brutto udzielonych odbiorcom osiągnęła na koniec 2018 r. poziom 5, 23 mld zł.

Poczta Polska i depozyty

– Na dodatek w listopadzie 2018 r. nawiązana została współpraca z Biurem Klienta Biznesowego i Instytucjonalnego Poczty Polskiej, co w perspektywie jej wzrostu może przyczynić się do osiągania jeszcze lepszych efektów w tym segmencie odbiorców. Działania banku w tym zakresie posiadają też służyć zaoferowaniu atrakcyjnej oferty dla klientów biznesowych i instytucjonalnych Poczty Polskiej – informuje bank po komunikacie.

Wartość depozytów zgromadzonych przez bank w koniec 2018 roku wyniosła 6, 51 mld zł, co oznacza wzrost na temat 7 proc. w wielkości roku.

Wskaźnik kredyty/depozyty ukształtował się na szczeblu 82, 1 proc.

Współczynnik wypłacalności Banku Pocztowego wynosił 17, 9 proc., a Tier 1 ukształtował się w stopniu 14, 9 proc. na końcu 2018 r.

W 2018 r. na nawiązanie relacji wraz z Bankiem Pocztowym zdecydowało się 86 tys. nowych kontrahentów detalicznych, którzy otworzyli 78, 6 tys. rachunków. Równocześnie w efekcie kontynuacji sporu zamykania rachunków niekatywnych, wszechstronna liczba obsługiwanych rachunków ROR wyniosła na koniec roku kalendarzowego 702 tys. sztuk. Średni stan zdeponowanych na rachunkach środków wzrósł o 19, 1 proc. r/r. Pula zamknął rok obsługując blisko 1 mln klientów.

Bank Pocztowy świadczy posługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach po całym kraju. Powstał przy 1990 roku w Bydgoszczy.

Związane z