Co przyniesie rok 2018? Debata odnośnie polskiej gospodarki

Dom - Finanse - Co przyniesie rok 2018? Debata odnośnie polskiej gospodarki

12.07.2019-706 widoki -Finanse

Co wydarzy się w gospodarce krajowej w 2018 roku?

Dziennikarze Stajnie Onet-RAS Polska przeanalizowali możliwość i zagrożenia dla przyrostu gospodarczego w Polsce w 2018 roku. Prowadzący debatę redaktor naczelny Forbes Nasz kraj, Paweł Zielewski rozpoczął od momentu pytania o największe zagrożenia, z którymi zmierzyć się będzie musiał rząd nieznanego premiera Mateusza Morawieckiego.

Punktem wyjścia do debaty były przewidywania ekonomistów ankietowanych przez dziennikarzy „Forbesa”. Prognozują oni, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w 2018 r. od trzech, 5 proc. do cztery, 7 proc., średnioroczna inflacja wyniesie od 1, 8 proc. do 3 proc., a WIG 20 zakończy rok na poziomie od momentu 2300 do 2870 pkt. Trudno więc mówić o zgodności ekspertów.

Gospodarka w 2018 roku

- Dywergencji w prognozach ekonomistów istnieją duże. To, co jednoczy ich stanowiska, to oczekiwanie dużego, negatywnego wydarzenia dzięki rynkach międzynarodowych. Przede wszystkim chodzi tu o bańkę spekulacyjną na amerykańskim sektorze akcji. Przed pewnym ryzykiem ostrzegali nawet prezesi instytucji bankowych centralnych – ocenił Ryszard Strawiński, dziennikarz „Forbes”. I dodał:

Do wyzwań dla Mateusza Morawieckiego dodałbym jeszcze reanimację inwestycji własnych, które stały się chorobą przewlekłą polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa nie inwestują częściowo ze względu na politykę, bo niepewne jest środowisko sądowe.

Paweł Zielewski zwrócił uwagę, że najgłośniej w ostatnim czasie mówi się o bańce na kryptowalutach, zwłaszcza w kontekście rosnących notowań bitcoina, ale nie stanowi to wypadku dla polskiej gospodarki. a mianowicie Pęknięcie bańki na kryptowalutach będzie miało bardziej rys marketingowy. Od wielu czasów, odkąd banki centralne rozpoczęły programy luzowania, brodzimy przy euro i dolarze według kolana i gdzieś owe pieniądze musiały znaleźć ujście – stwierdził redaktor naczelny "Forbes Polska".

Zdaniem Jagody Fryc z redakcji Business Insider Polska dużo ważniejsza dla polskiego przyrostu jest sytuacja na lokalnym rynku pracy:

Ogromnym wyzwaniem na przyszłe okres dla premiera Morawieckiego, będzie naprawa rynku pracy. Winien znaleźć rozwiązania by obniżyć koszty pracy i klin podatkowy. Ta sytuacja spowalnia rozwój polskich przedsiębiorstw i polski premier będzie zobligowany się tym zmierzyć.

W opinii uczestników debaty ważnym elementem będzie również ostateczny kształt polityki redystrybucyjnej gabinetu Mateusza Morawieckiego.

- Pierwszy pełny rok kalendarzowy obowiązywania 500 plus pokazał, że konsumpcja prywatna w Polsce wzrosła. W 2018 roku punkt odniesienia będzie już inny, więc ze powodu na efekt bazy działanie tego programu na wzrost gospodarczy będzie mniej wyraźny. Wpływ 500 plus odczuły gospodarstwa domowe, więc tym samym płynie ich przekonanie, iż w gospodarce jest lepiej, bo zwyczajnie stać ich na więcej. W 2018 r., będzie jednak wyższa inflacja, więc i efekt „pełnego portfela zostanie mniejszy” - stwierdził Jan Bolanowski, szef zespołu konsumenckiego Fakt24. pl. Dodał, hdy sporym obciążeniem dla budżetu w tym roku zostanie obniżony wiek emerytalny, którego koszty szacuje się na 10 mld zł rocznie.

Justyna Węcek, redaktor działu politycznego "Faktu", oponowała wobec tego poglądu:

Ja bym się nie zaakceptować obawiała wcześniejszego wieku emerytalnego. Badania wskazują, że z tej opcji korzystają raczej osoby nieaktywne zawodowo, utrzymujące się z różnego rodzaju świadczeń. Wydaje mi się, że wyzwaniem dla rządu jest za to zahamowanie emigracji i ściągnięcie wraz z powrotem młodych Polaków działających za granicą. Mamy już problem z lekarzami i pielęgniarkami. Trzeba wymyślić cokolwiek, co ich skłoni do powrotu do Polski. Samo 500 plus okaże się niewystarczająca.

Dziennikarze tytułów Grupy Onet-RAS Polska zastanawiali się także, gdzie znajdują się jeszcze finansowe rezerwy na realizowanie rządowej polityki. Paweł Zielewski podkreślił, że rząd coraz to szczelniej zaciska Polakom podatkową pętlę wokół szyi. Wśród potencjalnych źródeł nowych dochodów budżetu uczestnicy debaty wskazali m. in. dalsze uszczelnianie systemu, zmiany stawek VAT-u i akcyzy i pieniądze zgromadzone w OFE.

Debatujący dziennikarze zwrócili też uwagę, że Polska gospodarka obecnie i przy roku 2018 będzie być we wzrostowej fazie cyklu koniunkturalnego. Powinien to więc być czas przeprowadzania rozstrzygających reform i zbierania nakładów na trudne czasy. Dlatego dyskusję zakończył apel do rządu o rozsądną politykę gospodarczą w 2018 r.

Całą debatę możemy obejrzeć poniżej:

Związane z