Koniec programu "Mieszkanie gwoli młodych". Otrzymałeś dopłatę? Miej się na baczności

Dom - Finanse - Koniec programu "Mieszkanie gwoli młodych". Otrzymałeś dopłatę? Miej się na baczności

16.09.2019-536 widoki -Finanse

Jak nie stracić dopłaty MdM?

Rządowy program "Mieszkanie dla młodych" już się skończył. Po ostatniej transzy rozdysponowano 381 mln zł. Podczas całkowitego okresu funkcjonowania pomocy finansowej udzielono dla niemal 100 tysięcy kredytobiorców. Osoby, które otrzymały dopłaty w ramach MdM, przez 5 lat muszą mieć się dzięki baczności. Gdy nie pozostaną przestrzegać zasad, mogą utracić pieniądze.

- W pierwszej kolejności dofinansowania przyznano w 2014 r., a więc żaden z beneficjentów nie posiada jeszcze gwarancji, że otrzymane pieniądze będzie miał szansę zatrzymać. Przepisy powiadamiają bowiem, że w przeciągu 5 lat od nabycia nieruchomości trzeba przestrzegać dużej liczby zasad, których złamanie kończy się koniecznością zwrotu otrzymanych pieniędzy - przypomina Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Ekspert podpowiada, o czym należy pamiętać, gdy jest się beneficjentem programu MdM:

Nie kupuj pozostałych nieruchomości

Beneficjenci programu, którzy po ciągu 5 lat od momentu czasu nabycia nieruchomości kupią część lub całość odrębnego mieszkania, lub domu, będą musieli zwrócić dopłatę. Dotyczy to także innych odmian nabycia własności np. przez darowiznę czy zamianę.

– Wyjątkiem od tej reguły jest przejęcie nieruchomości poprzez dziedziczenie. Ustawa nie zakazuje również rozszerzenia własności, gdy współwłaścicielem domu staje się współmałżonek. W praktyce dotyczy to jednostek, które przed uzyskaniem kredytów z dopłatą nie zostały w związku, a stali się małżeństwem po swoim zaciągnięciu. – wskazuje Jarosław Sadowski.

Nie wynajmuj mieszkania ani jego części

Beneficjent programu będzie musiał odnieść dopłatę, jeśli przed upływem 5 lat od zakupu wynajmie swoją nieruchomość albo jej część np. apartament. Dotyczy to poniekąd sytuacji, gdy zmusi naszej firmy w dodatku trudna sytuacja życiowa. – Ustawodawca założył, hdy dofinansowanie służy zaspokojeniu swoich potrzeb mieszkaniowych.

- To wykluczenie miało usunąć np. kupowanie mieszkań wraz z dopłatą w celach inwestycyjnych. Warto pamiętać, że warunek ten dotyczy nie zaakceptować tylko spisywanych, ale też ustnych umów najmu, które także są wiążące. Zakaz obejmuje zarówno całkowite mieszkanie, jak i jego indywidualne pokoje – dodaje Jarosław Sadowski.

Uwaga na działalność gospodarczą

Jarosław Sadowski zwraca uwagę, że kredytobiorca ma obowiązek także zachować ostrożność w kwestii dysponowania nieruchomością wtedy, gdy jest przedsiębiorcą.

W ciągu 5 latek nie może on dokonać inwestycji i przekształceń po mieszkaniu lub domu, które zamienią jego część bądź całą powierzchnię w siedziba usługowy. W praktyce wyklucza to np. zagospodarowanie parteru domu np. na gabinet stomatologiczny, ponieważ zmienia to przeznaczenie nieruchomości i nie wydaje się być w niej już realizowany wyłącznie cel mieszkaniowy. Dopuszczona jest natomiast rejestracja firmy pod adresem nieruchomości kupionej z dopłatą.

Nie spłacaj kredytu wcześniej

Kolejne zredukowanie dotyczy wcześniejszej całkowitej i częściowej spłaty kredytu. Bez konsekwencji można tego dokonać dopiero po 5 czasach od zakupu nieruchomości.

Nie sprzedawaj nieruchomości

Kredytobiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie, jeśli sprzeda lub dokona darowizny nieruchomości w trakcie 5 latek od czasu jego zakupienia. Dotyczy to także frakcji lokalu, czyli np. handlu części domu.

Beneficjenci programu MdM muszą ostrożnie podejmować decyzje, przez pięć lat od momentu, w którym stali się właścicielami posiadłości kupionej ze wsparciem. – Powinni oni pamiętać, iż bardzo ryzykowne jest np. wynajęcie mieszkania i zatajanie tego faktu. Jeśli wówczas się wyda, to powinno się będzie zwrócić nie jedynie całą dotację, ale także naliczone zostaną odsetki ustawowe.

Związane z