Bank Anglii nie ściął stóp. Rynek jest zaskoczony

Dom - Finanse - Bank Anglii nie ściął stóp. Rynek jest zaskoczony

24.06.2019-147 widoki -Finanse

Bank Anglii i stopy oprocentowania bez zmian

Wbrew oczekiwaniom rynku Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych. Główna stopa nadal sięga 0, 5 proc. To dla inwestorów jest zawód. Rynek nie tyle liczył, co był niemal przeświadczony obniżki kosztu pieniądza. Możliwość cięcia stopy referencyjnej na temat 25 punktów bazowych szacowano na 80 proc.

Funt szaleje, złoty traci

Bank nie ściął stóp, ponieważ jak tłumaczy, nie rozporządza jeszcze twardymi danymi potwierdzającymi spadek aktywności gospodarczej po Wielkiej Brytanii po referendum ze względu na zbyt krótki okres, który upłynął od tegoż czasu.

Wskazał jednocześnie, że sierpień będzie korzystniejszym momentem na przemyślaną reakcję.

Doniesienia o deficytu obniżek stóp procentowych na Wyspach Brytyjskich zachęciły do odwiedzenia zakupu funta, który zdecydowanie umacnia się do dolara. Zaskakująca decyzja banku centralnego Anglii uderzyła z kolei w polską walutę, która znowu jest wyceniana do euro powyżej czterech, 40, a w połączeniu do franka w rejonach 4, 05.

Bartosz Zawadzki, szef działu analiz Admiral Markets, tłumaczy, iż osłabienie złotego to efekt rozczarowania inwestorów. Dla polskiej waluty ważniejsza będzie jednak decyzja Fitch:

Przedstawicielstwo ratingowa ostrzega przed ryzykiem politycznym w Polsce, lecz zapewne skoczy się wyłącznie na obniżce perspektywy spośród „stabilnej” na „negatywną”. Zredukowanie ratingu wiarygodności kredytowej własnego kraju mocno by uderzyło w polskiego złotego.

Główny indeks w Londynie obsunął się o jednej proc. Rynki akcji przy Europie na brak obniżek pozostały niewzruszone. Spadły natomiast ceny polskich obligacji długoterminowych, a rentowności wzrosły o 3-5 punktów bazowych.

Foto: Investing. com FTSE 100

Brexit namieszał. Gospodarka w potrzebie

Brak obniżek stóp w lipcu nie określa, że Bank Anglii odwrócił się plecami od produkcji, będącej w potrzebie. Ryszard Gołębiewski, dyrektor biura portfeli dłużnych BPH TFI przypomina, że 4 sierpnia organizacja ta opublikuje raport na temat inflacji oraz prognozy odnoszące się do najbliższej przyszłości.

To dobry moment na realizacja odważniejszych posunięć niż jedynie obniżka stopy bazowej. Luzowanie mogłoby polegać na ponownym uruchomieniu skupu aktywów, w które Bank Anglii zdecydował się w 2009 r.:

Posiedzenie Banku Wielkiej brytanii nie zmienia jednak faktycznie szans na łagodzenie polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach, w miarę jak napływające dane potwierdzać będą hipotezę o spadku aktywności gospodarki kraju spowodowanej zamieszaniem wokół Brexitu.

Ekspert przypomina, hdy Bank Anglii dostrzega istotny wzrost niepewności na rynkach finansowych oraz dysponuje zestawem „miękkich” danych ankietowych, które wskazują na duży zmniejszenie zaufania konsumentów oraz nastrojów w biznesie. Te zmienne były historycznie zespolone z produkcją przemysłową jak i również sprzedażą detaliczną.

Tagi: stopy procentowe bank Brexit Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Związane z