Ethereum i ethereum classic - czym różnią się dwie wersje tej tylko kryptowaluty?

Dom - Finanse - Ethereum i ethereum classic - czym różnią się dwie wersje tej tylko kryptowaluty?

26.07.2019-506 widoki -Finanse

Ethereum i ethereum classic - czym się różnią?

Od kilkunastu miesięcy coraz głośniej wydaje się być o ethereum, kryptowalucie opartej na blockchainie, która przynosi inwestorom bardzo wysokie wzrosty. Uważni inwestorzy jednak mogą zauważyć, że istnieją 2 wersje tej kryptowaluty: ethereum i ethereum classic. To efekt podziału, który przyszedł w 2016 roku na kontrowersyjnej decyzji zarządzających architekturą ethereum.

• Ethereum to druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie

Istnieje też druga edycja tej kryptowaluty - ethereum classic

• Podział nastąpił po decyzji dot. hard fork, czyli unieważnienia transakcji wykorzystujących lukę w platformie DAO

Podział ethereum po znalezieniu luki w DAO

Jeszcze w 2016 roku ethereum było jedną architekturą blockchainową i kryptowalutą. W takim przypadku jednak w kodzie platformy DAO, która powstała dzięki ethereum, jeden z odbiorców odnalazł błąd, który gwałtownie dał mu... dostęp do ponad 3 milionów placówek ETH. Oczywiście, przejęcie nagle ponad 3 mln ETH, za które nie trzeba zapłacić, ale można je sprzedać, mogłoby okazać się bardzo niekorzystne dla kursu kryptowaluty.

Wówczas Ethereum Foundation, czyli twórcy i zarządzający platformą, postanowiła zrobić coś, co w kuli ziemskiej kryptowalut uważane jest zbytnio ciężki grzech, więcej jeszcze sprzeniewierzenie się całej ich idei: cofnąć w systemie całe wydarzenie.

Dokonano tegoż przez tzw. hard fork, który z definicji znaczy wprowadzenie w protokole blockchaina takich zmian, które czynią nieprawidłowe transakcje prawidłowymi albo na odwrót - cofają transakcje, które były zgodne. W przypadku ethereum jak i również DAO hard fork oznaczał odebranie ETH przejętych za pośrednictwem znalazcę luki - mimo, że błąd leżał według stronie aplikacji DAO, zaś nie samego ethereum. W związku z tym Ethereum Foundation złamało niepisaną zasadę nieodwracalności transakcji.

Część społeczności skupionej naokoło platformy nie zgodziła się na takie rozwiązanie sprawy. Uznali oni, hdy to właśnie wbrew zasadom dotyczącom kryptowalut i postanowili wspierać "stary łańcuch" ethereum, bez hard forka. W efekcie ethereum podzieliło się na dwa łańcuchy:

  • ethereum classic (ETC) - stary, uznający wypadek z aplikacji DAO
  • ethereum (ETH) - oryginalny, po hard forku, całkowity czas zarządzany przez Ethereum Foundation.

Ethereum an ethereum classic - jakie możliwości to jest i czym się różni?

Ethereum Classic stworzyło przy tym specjalną konstytucję na system, w jakiej między innymi zobowiązano się do niewymazywania incydentów, choćby takich jak z DAO, z historii transakcji. Obecnie nad wpływem ETC pracują trzy zespoły, w tym EthCore realizowany przez Gavina Wooda, poszczególnego z twórców pierwszego ethereum.

Od czasu rozłamu, z perspektywy inwestorów, zdecydowanie więcej atrakcyjne jest ETH. To właśnie ono zaliczyło spektakularny, bo 20-krotny rozwój wartości w ciągu paru miesięcy, chociaż w lipcu ETH zaliczało spore upadki - najpierw w połówce miesiąca, a później pod koniec. Za drugim wspólnie spadek był tak intensywny, że wartość ethereum spadła w ciągu 24h na temat 4 miliardy dolarów.

ETC w tym momencie także rosło, ale nie zaakceptować tak dynamicznie - w styczniu za ethereum classic płacono ok. 1-2 dolary, zaś w czerwcu przeszło 20 dolarów, wchodząc tym samym na historyczne szczyty.

Foto: CoinMarketCap / materiały prasowe Kurs Ethereum Classic od powstania do odwiedzenia 27 czerwca

Warto jednak podkreślić, że w ETC nie można inwestować w ramach Coinbase - jednej spośród najpopularniejszych platform do kryptowalut. ETC dostępne jest jednak na platformach Kraken jak i również Poloniex.

W konsekwencji ethereum classic to dziś piąta największa kryptowaluta na ziemi, z kapitalizacją rzędu 1-wszą, 68 mld dolarów. Pospolite ethereum warte jest łącznie 22, 5 mld dol. i pod tym w stosunku do jest na 2. obszarze wśród kryptowalut. Na głównym nieodmiennie znajduje się bitcoin z kapitalizacją 39, siedmiu mld dol.

Związane z