Darmowy rachunek płatniczy dla każdego już niedługo przy Polsce

Dom - Finanse - Darmowy rachunek płatniczy dla każdego już niedługo przy Polsce

15.07.2019-130 widoki -Finanse

Darmowy rachunek płatniczy - rząd przyjął projekt

Polacy będą zdołali założyć tzw. podstawowy rachunek płatniczy - czyli najzwyczajniej w świecie darmowe, dostępne dla wszelkiego konto bankowe, na jakim będziemy mieli możliwość przeprowadzać podstawowe sprawy. Nowelizację ustawy o usługach płatniczych w tej sytuacji rząd przyjął we wtorek wieczorem.

Podstawowe weksle mają być dostępne dla wszystkich osób, które odrzucić mają innego konta po banku czy w SKOK-ach. Transakcje na nich do kupienia to m. in.: wpłata i wypłata pieniędzy, polecenie przelewu czy polecenie należności.

Podstawowy rachunek płatniczy - czyli co?

Taki rachunek byłby bezpłatny, jednak opłatami mogą być obciążone usługi powiązane z kontem. Do tego liczba bezpłatnych operacji do przeprowadzenia zostanie ograniczona do 15 poleceń przelewu lub zapłaty (w tym stałych) miesięcznie, zaś za kolejne dostawca rachunku będzie już mógł nakładać opłatę - ale nie zaakceptować wyższą, niż najczęściej stosowana w kontach osobistych. Według Centrum Informacyjnego Rządu, tego typu limit wystarczy do kierowania domowymi finansami.

Również za wydanie karty płatniczej do rachunku podstawowego dystrybutor będzie mógł pobrać opłatę, ale ponownie - nie zaakceptować wyższą niż najczęściej pobieraną przez dostawcę w przypadku oferowania takiej karty odrębnym klientom. Karty kredytowe jak i również inne produkty kredytowe odrzucić będą dostępne przy rachunku bankowym podstawowym.

Większe ubankowienie, większy obrót bezgotówkowy

Przyjęcie nowelizacji nastąpiło w ramach wdrażania unijnej dyrektywy. Ma kobieta służyć z jednej witryny wyrównaniu szans, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia kosztownego obrotu gotówkowego, a zwiększenia transakcji bezgotówkowych. Rząd tak wyjaśnia wprowadzenie rachunków podstawowych:

Chodzi na temat dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, żeby założyć konto osobiste. Podmioty zobowiązane do prowadzenia głównego rachunku płatniczego nie pozostaną mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta zależnie np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów kontrahenta. W ten sposób pozostanie zapewniony niedyskryminacyjny dostęp do odwiedzenia podstawowych usług płatniczych.

Jednocześnie projekt nakłada dzięki dostawców usług płatniczych przymus bezpłatnego przekazywania – na prośbę konsumenta – informacji dotyczących opłat pobieranych zbyt usługę prowadzenia rachunku płatniczego. Podkreślono, że informacje te mają być jasne i precyzyjne, aby konsument był całkiem świadomy, za jakie usługi zapłaci.

Według rządu, wprowadzenie rachunków ważnych przełoży się na powiększenie poziomu ubankowienia w Polsce. Z raportu Związku Banków Polskich wynika bowiem, iż aż 20 proc. Polaków (a według Banku Światowego - 22 proc. ) nie ma rachunku bankowego.

Tagi: pieniądze banki bankowość Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Związane z