Dlaczego używam Bitcoin i dlaczego Ty też powinieneś

Category: Karty Kredytowej
17 lutego 2021

Uwaga: poglądy i opinie wyrażone w tym artykule są poglądami samego autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy NerdWallet. Żadnych informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porady inwestycyjnej.

Trudno przecenić szum generowany ostatnio przez Bitcoin. Senat USA przeprowadził niedawno przesłuchania, aby omówić legalność wirtualnej waluty. Były prezes Rezerwy Federalnej Alan Greenspan ogłosił, że to bańka, a były kongresman i kandydat na prezydenta Ron Paul zasugerował, że może to przynieść spadek wartości dolara. W tym tygodniu szef firmy Bitcoin i wymieniacz bitcoinów zostali oskarżeni o spisek mający na celu pranie brudnych pieniędzy, według prokuratora USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku.

W międzyczasie coraz więcej firm akceptuje Bitcoin. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni firmy tak zróżnicowane, jak Overstock.com i Tigerdirect.com, oba sklepy internetowe; OKCupid, serwis randkowy; a zespół koszykówki Sacramento Kings powiedział, że ich klienci mogą zacząć używać Bitcoin.

Ale czym właściwie jest Bitcoin? Do czego służy i dlaczego jest przydatny? Kto właściwie korzysta z Bitcoin? Jako entuzjasta Bitcoina (niektórzy powiedzieliby, że jest to ewangelista), używam go regularnie. Oprócz płacenia kilku rachunków każdego miesiąca Bitcoin kupuje moją poranną kawę i działa jako łatwy sposób na podzielenie czeku z przyjaciółmi. To tak samo jak moja karta kredytowa.

Czym dokładnie jest Bitcoin?

Zasadniczo Bitcoin to nowy sposób przesyłania pieniędzy. Pozwala ludziom (prawie) natychmiastowo i bezpłatnie przekazywać wartość każdemu, w dowolnym miejscu w Internecie.

W dobie zakupów hashtagów i płatności międzyplanetarnych może to nie wydawać się wielkim problemem. Czy nie powinien każdy mieć możliwość wysyłania komukolwiek pieniędzy szybko, tanio i łatwo przez Internet? Niestety, większość dzisiejszych płatności nie działa w ten sposób.

Co jest nie tak z dzisiejszymi płatnościami?

Praktycznie każda dokonywana płatność – czy to kartą kredytową lub debetową, czekiem czy przelewem online – opiera się na zastrzeżonej infrastrukturze kontrolowanej przez duże instytucje finansowe (takie jak banki) i podmioty przetwarzające płatności (takie jak Western Union lub Visa). Stwarza to dwa problemy:

1. Różne systemy płatności są niekompatybilne

Ponieważ każdy procesor wykorzystuje własną technologię, zapewnienie współpracy tych systemów może być trudne i kosztowne. Wystarczy zapytać kogoś, kto przesłał pieniądze za granicę lub próbował dokonać płatności tego samego dnia komuś w innym banku. Transakcje te nie są oczywiście niemożliwe, ale wady posiadania wielu konkurencyjnych technologii płatniczych są oczywiste.

2. Prawnie zastrzeżone systemy generują dodatkowe koszty

Ponieważ duże, zakorzenione instytucje są często wyłącznymi właścicielami infrastruktury płatniczej, mogą pobierać wysokie opłaty, aby z niej korzystać. Dla konsumentów oznacza to dodatkowe opłaty za przelewy bankowe, przekazy pieniężne i przetwarzanie czeków. Dla handlowców oznacza to płacenie dużej opłaty za transakcje kartą kredytową.

Podsumowując: jeśli jestem właścicielem kabli, które wysyłają i odbierają pieniądze, mogę obciążyć Cię dużą kwotą za ich użycie.

Więc po co używać Bitcoin?

Używam Bitcoina, ponieważ przy niektórych transakcjach jest tańszy i lepszy niż alternatywy. Oto trzy przykłady sytuacji, w których korzystanie z Bitcoin może mieć sens:

Wysyłanie pieniędzy za granicę

Mieszkałem w Niemczech i od czasu do czasu poproszę tam znajomych, aby przesłali mi rzeczy, których nie mogę kupić w USA. W przeszłości korzystałem z Western Union, aby przesłać im pieniądze za zakupy. Ale gdybym chciał wysłać 100 USD, zostałem spoliczkowany minimalną opłatą w wysokości 5 USD (dochodzącą do 25 USD, w zależności od metody płatności i lokalizacji), nie wspominając o często niezbyt korzystnym kursie wymiany Western Union, co dodatkowo dodaje do kosztu.

Dziś używam Bitcoin do wysyłania im pieniędzy. Przy 1% opłatach za konwersję po obu stronach, daje to około 2 USD opłat za zakup za 100 USD. Najlepsze jest to, że zamiast zajmować od trzech do pięciu dni, moja transakcja jest przetwarzana w zaledwie około 10 minut.

Transakcje kartą kredytową są kosztowne. Mimo że technologie takie jak Square ułatwiły akceptację kart, nadal kosztuje sprzedawców od 2 do 3 procent za sprzedaż, aby klienci płacili plastikiem. W rezultacie tacy sprzedawcy często przerzucają koszty na swoich klientów, a czasami akceptują tylko gotówkę.

Bitcoin pomaga rozwiązać problem nie tylko obniżając opłatę transakcyjną, ale także dzieląc ją między klienta a kupca. Dla handlowców oznacza to obniżenie prowizji do 1 procenta i poprawę wyników finansowych. Dla konsumentów oznacza to szybsze płatności niż gotówka i brak konieczności szukania najbliższego bankomatu Twojego banku (lub płacenia 3,50 USD za najbliższy bankomat).

Dzielenie czeku

Często wychodzę zjeść z przyjaciółmi i zawsze następuje niezręczna przerwa, gdy przychodzi rachunek. Jeśli nam się poszczęści, restauracja pozwala nam podzielić rachunek na cztery części. W przeciwnym razie musimy poprosić serwer o rozbicie kilku dwudziestek lub wymyślenie między sobą, kto płaci teraz, a kto będzie musiał to zdobyć następnym razem.

Dzięki Bitcoin jedna osoba odbiera cały czek, a reszta z nas płaci jej część posiłku bezpośrednio z naszych telefonów. Jest szybszy, czystszy i dużo mniej uciążliwy.

Jak mogę zacząć korzystać z Bitcoin?

Ze względu na jego względne niemowlęctwo, kupowanie i używanie Bitcoin nie jest tak łatwe, jak mogłoby (i powinno) być. To powiedziawszy, każdego dnia czynione są wielkie postępy, aby Bitcoin był bardziej dostępny i łatwy w użyciu.

Bitcoin.org, strona internetowa wspierana i utrzymywana przez głównych programistów Bitcoin, oferuje świetny przewodnik dla początkujących, jak zacząć korzystać z Bitcoin. Dla większości ludzi mieszkających w USA Coinbase.com jest najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie korzystania z bitcoin. Coinbase umożliwia kupowanie bitcoinów bezpośrednio z konta bankowego, przechowywanie monet w portfelu online (podobnym do konta bankowego) i płacenie za pomocą bitcoinów dla dużej liczby sprzedawców (w tym Overstock.com).

Słowo ostrzeżenia

Bitcoin w żadnym wypadku nie zastępuje twojego konta czekowego lub karty kredytowej – przynajmniej na razie. Największym problemem, z którym boryka się Bitcoin, jest jego zmienność. Przy wahaniach, które mogą sięgać setek dolarów w ciągu zaledwie kilku godzin, wartość bitcoinów danej osoby może szybko wzrosnąć lub zostać zniszczona.

Przejście z tradycyjnej waluty, takiej jak dolar, na Bitcoin jest ryzykowne i należy uważać, aby się nie prześwietlić.

Ostatnie słowo

Innowacje, które przynoszą wirtualne waluty, takie jak Bitcoin, są prawdziwe i fascynujące i zmieniły sposób, w jaki płacę za rzeczy. Używam Bitcoin, ponieważ często jest tańszy i szybszy niż inne opcje płatności.

Chociaż Bitcoin z pewnością nie jest dla wszystkich, jest to powiew świeżości dla osób, które regularnie wysyłają pieniądze za granicę oraz dla sprzedawców szukających tańszej alternatywy dla kart kredytowych. Jest to również szybki i tani sposób przesyłania pieniędzy osobom fizycznym.

Bitcoin jest wciąż w powijakach i podobnie jak w przypadku każdej rodzącej się technologii, prawdopodobnie pojawią się problemy na drodze do powszechnego przyjęcia. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość płatności, ale mam nadzieję, że obejmuje ona Bitcoin. Oszczędza mi to czas i pieniądze każdego dnia i może zrobić to samo dla Ciebie.

Zabierz NerdWallet w podróż

Aplikacja NerdWallet może pomóc Ci w sprytnych ruchach pieniężnych – z kanapy do pracy.