Dlaczego nazywa się to skarbonką?

Category: Uzyskać Dostęp
17 lutego 2021

Po sprzedaży skarbonek przez ponad rok nagle olśniło mnie, dlaczego nazywa się je skarbonkami? Co świnia ma wspólnego z oszczędzaniem pieniędzy? Świnia byłaby ostatnim zwierzęciem, które kojarzy Ci się z ratowaniem! Dlaczego nie banki dla królików lub banki dla psów, a jeśli o to chodzi, dlaczego w ogóle zwierzę?! Ponadto skarbonka brzmi tak, jakby była przeznaczona dla dziecka, ponieważ ilu dorosłych używałoby skarbonki do zbierania reszty?

Aby zaspokoić swoją ciekawość, przeprowadziłem badania w skarbonce i dowiedziałem się kilku interesujących rzeczy i pomyślałem, że podzielę się nimi z tobą.

Jak dobrze wiesz, wiele skarbonek, szczególnie ceramicznych, nie ma otworu do wyjęcia pieniędzy. Dlaczego tak jest? Teoria głosi, że ma to służyć jako lekcja finansów dla dzieci. Skarbonka umożliwia dziecku oszczędzanie pieniędzy, ale zmusza je do uzasadnienia swoich wydatków, aby uzyskać dostęp do pieniędzy potrzebnych do rozbicia skarbonki. Wydaje się, że wielu dorosłych zapomniało o tej lekcji! Może powinniśmy trzymać skarbonkę w naszym przednim holu i wpłacać resztę, gdy wracamy do domu każdego dnia! Błądzę…

Pozostaje pytanie, dlaczego nazywa się ją skarbonką i dlaczego ma kształt świni?

Jedna z teorii głosi, że tak jak często kupowano prosię i karmiono je resztkami, aż w końcu było gotowe do uboju, tak też karmimy naszą skarbonkę drobnymi resztkami („resztkami), aż się zapełni, a czerp korzyści z naszej inwestycji. W związku z tym skarbonka byłaby odpowiednia również dla dorosłych.

Bardziej popularna teoria głosi, że w rzeczywistości oryginalna skarbonka nie miała absolutnie nic wspólnego ze świnią! W średniowieczu, kiedy metal był drogi, powszechnym środkiem do robienia garnków i słoików była niedroga, pomarańczowa glina, zwana pigg, nazywana na przykład słojem pigg. Jeden z tych słoików był często używany do przechowywania monet. W końcu słoik piggów lub bank piggów używany do monet, z pewnością przypadkowo, stał się znany jako bank świni lub skarbonka! Ogólny konsensus jest taki, że ewolucja ta miała miejsce kilkaset lat temu w Anglii, kiedy rzemieślnicy byli zatrudniani do tworzenia banków piggów, a nie znając piggów, robili banki w kształcie świni.

Najstarsza odnotowana skarbonka w kształcie świni ma podobno 1500 lat z Indonezji. Jeśli tak jest, to wyprzedza teorię piggów o około 1000 lat! Być może istniał jakiś związek między świnią a oszczędzaniem pieniędzy w tej kulturze, ale wydaje się, że nie wpłynął to na kulturę zachodnią, gdzie nowoczesna skarbonka wyewoluowała z gliny pigg zaledwie kilkaset lat temu.

Co zrozumiałe, skarbonka nie jest popularna we wszystkich kulturach. Zgodnie ze Starym Testamentem świnia jest uważana za zwierzę nieczyste i dlatego nie jest własnością Żydów, nie jest jedzona ani nie czerpie z niej pożytku. Podobnie islam zabrania jedzenia wieprzowiny z powodu nieczystości. Dlatego nie można oczekiwać, że znajdzie się zbyt wiele skarbonek w krajach muzułmańskich oraz w domach wyznań żydowskich i islamskich.

Nowoczesna skarbonka, wykonana z ceramiki, plastiku, koralików lub metalu, jest bardzo popularnym przedmiotem kolekcjonerskim i prezentem dla dzieci ze względu na jej atrakcyjny i humorystyczny wygląd. Oprócz uśmiechu lub chichotu, którego doświadczamy za każdym razem, gdy wrzucamy drobne do naszej skarbonki, przypomni nam się lekcja, której nas uczy!

Nawiasem mówiąc, słynne zdanie „rozbić bank nie ma nic wspólnego ze świnką-skarbonką!