Dlaczego Bitcoin to bańka

Category: Jeśli Twoja
17 lutego 2021

Waluta jest płynna. Bitcoiny nie są.

Megan McArdleMój przyjaciel Tim Lee mówi, że krytycy Bitcoina muszą lepiej wyjaśnić, dlaczego bitcoiny – wirtualna waluta, która zyskała imponujące rozmiary – są w bańce. Tim pisze:

Kiedy ludzie odrzucają Bitcoiny, ponieważ nie mogą pomyśleć o tym, jak ich użyją, brakuje im faktu, że Bitcoin jest platformą, a nie produktem samym w sobie. Kiedy zwykli użytkownicy zaczęli kupować komputery, to nie dlatego, że myśleli, że byłoby fajnie mieć komputer. Zrobili to, ponieważ chcieli robić arkusze kalkulacyjne, przetwarzanie tekstu lub e-maile. Podobnie, zwykli użytkownicy nie zaczną używać Bitcoinów tylko dlatego, że jest to fajna technologia. Jeśli zwykli użytkownicy zaczną używać Bitcoin, będzie to spowodowane ich zainteresowaniem hazardem, tanimi międzynarodowymi przelewami pieniężnymi lub innymi aplikacjami, które nie zostały jeszcze wynalezione. Architektura Bitcoin bez pośredników oznacza, że ​​znacznie więcej osób może spróbować swoich sił w budowaniu zabójczej aplikacji platformy.

Nie pisałem wcześniej o bitcoinie, ale oto moja próba wyjaśnienia, dlaczego można śmiało powiedzieć, że bitcoiny są spienione: w końcu nowość minie, państwo zaangażuje się, a koszty przeważą nad zaletami.

Problem nie polega na tym, że nie mogę sobie wyobrazić, jak użyłem bitcoinów. Mogę sobie dokładnie wyobrazić, jak bym ich użył: aby uniknąć rządowego nadzoru moich transakcji finansowych. Wydaje się, że to potencjalne użycie połaskotało wyobraźnię wielu miłośników bitcoinów. Problem w tym, że rząd ma też wyobraźnię.

Powodem, dla którego uważam, że bitcoiny ostatecznie znikną, jest to, że sądzę, że, podobnie jak inne wirtualne waluty przed nimi, ostatecznie okażą się zbyt niepłynne. Dolar jest jednym z najbardziej płynnych aktywów na świecie: można go zamienić w praktycznie wszystko, co zechcę, przynajmniej jeśli zgromadzę ich wystarczająco dużo.

Ale bitcoiny nie są tak płynne. Przede wszystkim, aby coś kupić, muszę wymienić je na dolary lub inną walutę. I to jest fatalna słabość bitcoinów: w pewnym momencie, aby konkurować z dolarami, musi wejść do realnej gospodarki. A jeśli bitcoiny staną się dobrym sposobem na uniknięcie nadzoru rządowego nad twoimi transakcjami finansowymi, rządy znajdą sposób na zablokowanie tych punktów wejścia, aby bitcoiny rzeczywiście stały się bardzo niepłynne. Nie możesz mieć wartościowej waluty, która nadaje się tylko do zakupu pornografii dziecięcej i innych wysoce nielegalnych, całkowicie cyfrowych towarów.

Pamiętasz, jak hazard online w końcu pozwolił Amerykanom uniknąć absurdalnych amerykańskich przepisów dotyczących hazardu? Przez chwilę tak było. Następnie Kongres usiadł na bankach i dostawcach kart kredytowych, dopóki nie zgodzili się nie przetwarzać tych transakcji. Nadal możesz grać online, ale nie możesz otrzymać zapłaty, co w zasadzie zabiło amerykański biznes. Można by wymienić pół tuzina innych przykładów technologii, które nie zapewniły prawdziwej alternatywy dla waluty.

Niektóre z tych „technologii są dość mało zaawansowane. Bitcoiny to zasadniczo elektroniczne obligacje na okaziciela. Czytelnicy thrillerów z lat trzydziestych pamiętają, że te często odgrywały ważną rolę w fabule: obligacje wypłacane każdemu, kto fizycznie trzymał obligację. Były one bardzo przydatne dla uchodźców, uchylających się od płacenia podatków i przestępców oraz każdego, kto chciał odwrócić uwagę rządu od swoich finansów.

Problemem stała się jednak przydatność obligacji na okaziciela. Jeśli twoja obligacja na okaziciela została zniszczona, nie miałeś żadnej możliwości regresu. Okazały się również bardzo przydatne do kradzieży, ponieważ pierwotny właściciel nie miał możliwości udowodnienia swoich praw majątkowych. I rzeczywiście, jedno źródło twierdzi, że około 10% bitcoinów zostało kiedyś skradzionych.

Co gorsza, rządy znalazły sposób na zamknięcie emisji. W rzeczywistości okazało się to zaskakująco łatwe: rząd USA po prostu ogłosił, że odsetki od obligacji na okaziciela nie będą już podlegały odliczeniu od podatku. I voila, nikt w tym kraju nie chciał już emitować obligacji na okaziciela.

Wszystko to oznacza, że ​​rząd może zniszczyć znaczną część wartości Twoich bitcoinów po prostu utrudniając ich wymianę w realnej gospodarce. Aby bitcoiny były naprawdę przydatne, musi istnieć możliwość ich wymiany na inne waluty po dość stabilnym kursie wymiany. Na razie jest to niemożliwe po prostu dlatego, że cena bitcoinów gwałtownie wiruje. Ale powiedz, że sytuacja na rynku bitcoinów się ustabilizowała; nadal masz duży problem. Skuteczna wymiana ich na inne waluty implikuje gdzieś fizyczny związek: wymieniacz pieniędzy, centralną wymianę. Ten fizyczny nexus jest wrażliwy. Można zająć serwery lub stosy gotówki. Jeśli władze lokalne przymkną oko, przesyłki do iz tego kraju mogą zostać zablokowane.

Spójrz na raje podatkowe, które zaczynają się rozpadać pod presją krajów o zaostrzonych przepisach bankowych. Było to trochę zaskakujące, biorąc pod uwagę, że w wielu miejscach sprzedaż tajnych rachunków bankowych to w zasadzie cała gospodarka. Ale w trakcie analizy ma to sens: przepisy dotyczące tajemnicy bankowej nie przynoszą wiele dobrego, jeśli inne kraje połączyły siły, aby uniemożliwić przesyłanie pieniędzy do lub z twojego kraju.

W sieci era cyfrowa ułatwiła, a nie utrudniła, kontrolowanie finansów obywateli przez rządy. Dlaczego nie mamy już łatwego, anonimowego sposobu na przelew gotówki? Czy to tak, że nikt nie próbował o nikim myśleć? Nie. Czy to jest technicznie niemożliwe? Bóg nie: Bitcoin to potwierdza. Tak samo jak sieci hawala.

Powodem, dla którego tak się nie stało, jest to, że rządy mogą dość łatwo uniemożliwić tym transferom dotarcie do tradycyjnych sieci bankowych i kredytowych, co oznacza, że ​​dla większości ludzi taka technologia byłaby w zasadzie bezwartościowa. Im bardziej odchodzimy od fizycznej gotówki, tym trudniej jest przekształcić Twoje bitcoiny w walutę. Jeśli zaczniesz robić duże depozyty gotówki, a nie prowadzisz sklepu ogólnospożywczego, w końcu pojawi się miły stróż prawa i zapyta, skąd pochodzą te wszystkie pieniądze.

Nie jest tak, że myślę, że rządy faktycznie całkowicie uniemożliwiają korzystanie z twojej szarej waluty. Nie ma sposobu, aby całkowicie zamknąć te transakcje: na przykład mógłbym użyć swoich bitcoinów, aby kupić coś, co mógłbym następnie sprzedać za gotówkę. Ale jest to naprawdę uciążliwe, dlatego nie ma czegoś takiego jak gospodarka barterowa.

Ludzie często reklamują niższe koszty transakcyjne bitcoinów. Ale tak długo, jak rząd chce monitorować twoje transakcje finansowe (i to robi!), Bitcoiny prawdopodobnie będą miały wyższe koszty transakcyjne, szczególnie w krajach rozwiniętych. Tak, Western Union pobiera ode mnie opłaty za wysyłanie pieniędzy na cały świat. Ale z drugiej strony łatwo jest znaleźć Western Union i uzgodnić cenę. Aby wymienić moje dolary na bitcoiny, w przypadku braku centralnej wymiany, muszę najpierw znaleźć kogoś, kto ma bitcoiny, a następnie potargować się o cenę. . . i oto moja niedziela. Wysokie koszty czasu osobistego po prostu nie są warte zaoszczędzenia kilku dolarów na przekazie pieniężnym.

Innymi słowy, myślę, że rządy mogą tak utrudnić przełożenie Twoich bitcoinów na realną gospodarkę, że większość ludzi po prostu nie będzie się tym przejmować. Im większe sukcesy odnoszą bitcoiny – im lepiej stają się alternatywną walutą – tym bardziej prawdopodobne jest, że rządy krajów bogatych wkroczą i utrudnią korzystanie z bitcoinów w celu zdobycia towarów w krajach rozwiniętych. . W tym momencie masz zasadniczo nową walutę, taką jak zielone znaczki, które można wymienić tylko na ograniczoną dostawę towarów i być może za podróże do krajów rozwijających się.

Biorąc to pod uwagę, bitcoiny wydają mi się zawyżone. Ludzie stawiają na bitcoiny jako rzeczywisty substytut pieniędzy, a nie nowatorską walutę. I chociaż życzę graczom szczęścia, myślę, że stoją w obliczu dość wysokich kursów.