Czechy niepokoi inwestorów

Czechy niepokoi inwestorów
4 sierpnia, 2020
Category: gielda

W piątek na Wall Street wyraźnie widoczne było niezdecydowanie amerykańskich inwestorów po dobrych danych empirycznych dotyczących sektora zatrudnienia. W pierwszych minutach gospodarki indeksy oscylowały wokół pulapu czwartkowego zamknięcia, później ruszył ostro po dół, po czym znaczną część klesk odrobiły. Po najgorszym chwili S&P500 zniżkował o niemal 1 proc. Dzień zakończył jednak spadkiem jedynie o 0, 18 proc. Zdołał się też utrzymać powyżej 1270 punktów. Ale chęci bicia oryginalnych rekordów już nie widać, a nawet rozpoczyna się rysować przygrywka az do korekty.

Dane uznane zostały odebrane jak niejednoznaczne. Jednak były zupełnie jednoznaczne. Stawka bezrobocia spadła z dziewiec, 8 do 9, czterech proc. Przy sektorze pozarolniczym przybyło sto tys. stanowisk zatrudnienia. Tak dobrego wyniku ongi nie widziano. Ale raport ADP sprzed kilku dni mocno rozbudził wyobraźnię inwestorów i spodziewali się te banki zwyżki na temat 175 tys. a nawet większej. I stąd rozczarowanie, chyba nie całkiem uzasadnione. Tym chetniej, że zrewidowano w górę także informacje za listopad. Rynek roboty wreszcie bardziej wyraźnie się ożywia i nie ma o jakich kwestiach w naszej kwestii dyskutować. Niezadowolenie inwestorów może za to brać się z tego, że Fed ograniczy oprogramowanie skupu obligacji, czyli pompowane pieniędzy w rynki.

W poniedziałek zaczyna się sezon publikacji wyników finansowych zbyt ostatni kwartał poprzedniego r. przez amerykańskie spółki. Ostatnio dawały one pożywkę bykom, ale nielatwo przewidzieć, jak będzie teraz. Nastroje na starym kontynencie mogą się pogorszyć na prasowych spekulacjach, mówiących że Niemcy i Francja naciskają Portugalię do przyjęcia międzynarodowej pomocy finansowej. W tym roku Rosja ma do spłacenia tylko 9, 5 mld euro długu i planuje emisje obligacji o wartości 18-20 mld ó. Tamtejsze bazy wymagają po najbliższych miesiącach dokapitalizowania w wysokości 7, 4 mld euro.

Na rynkach azjatyckich dziś nastroje zdecydowanie złe. W Indonezji indeks gubi prawie piec proc., dzieki Filipinach wiecej niz 2 proc., w Indiach i Tajlandii wedlug ponad 1, 5 proc. W Szanghaju spadek sięgał 1, 6 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy idą lekko w dół. Początek sesji nie zapowiada się więc najlepiej.

Indeksy giełd na świecie

Indeksy GPW w

Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock. pl