Co zrobić, gdy należny jest rachunek z karty kredytowej w weekend lub wakacje

17 lutego 2021

Dni robocze i dni kalendarzowe mogą powodować potencjalnie kosztowne zamieszanie, jeśli chodzi o opłacanie rachunków. Banki i wiele innych firm nie działa w weekendy ani święta, co może sprawić, że pomyślisz, że masz trochę czasu na spłatę karty kredytowej. Niestety, zwykle tak nie jest.

Zgodnie z prawem termin płatności Twojej karty kredytowej musi przypadać w tym samym dniu kalendarzowym każdego miesiąca. Na przykład płatność kartą kredytową może być należna piątego dnia każdego miesiąca, a nie piątego miesiąca, czwartego kolejnego miesiąca i drugiego następnego miesiąca. Wcześniejsze  

Termin płatności tego samego dnia każdego miesiąca znacznie ułatwia śledzenie rachunków, ale jeden z tych terminów może przypadać na weekend lub święto. W te dni poczta nie jest dostarczana, większość ludzi odpoczywa w weekendy i święta, a wystawca karty kredytowej może być nawet zamknięty z powodu przetwarzania płatności. Czy mimo to Twoja płatność jest należna, czy też masz trochę czasu na spłatę, ponieważ termin płatności nie przypadał w dniu roboczym?

Reguła dotycząca terminów weekendowych lub świątecznych

Ustawa o kartach kredytowych, która zmieniła ustawę o pożyczkach, precyzuje, kiedy wydawcy kart kredytowych muszą akceptować płatności i jak powinni postępować w terminach płatności przypadających w dni wolne od pracy. Wcześniejsze  

Jeśli termin płatności przypada w święto lub weekend, wystawca karty kredytowej musi przyjąć płatność bez obciążania Cię żadną karą, o ile płatność wpłynie do następnego dnia roboczego do godziny 17:00. Jest jednak pewien haczyk: reguła ma zastosowanie tylko wtedy, gdy dzień świąteczny lub weekendowy przypada w dniu, w którym wystawca karty kredytowej w ogóle nie akceptuje płatności. Ze względu na całodobowy charakter działalności wydawcy kart kredytowych zawsze akceptują płatności, nawet w weekendy i święta, choć niekoniecznie pocztą.

Jak dokonać płatności na czas

Kiedy termin płatności przypada w święto lub weekend w danym miesiącu, postaraj się dokonać płatności przed tym dniem, zwłaszcza jeśli zazwyczaj wysyłasz płatność pocztą. Większość z nas i tak nie myśli o opłacaniu rachunków w święta i weekendy, więc planowanie sprawi, że Twoja płatność dotrze na czas.

Możesz zostać obciążony opłatą za opóźnienie, jeśli płatność nie wpłynie do ostatecznego terminu płatności, nawet jeśli termin płatności przypada na weekend lub święto. O ile wystawca karty kredytowej nie akceptuje tylko płatności pocztą (jest to wysoce nieprawdopodobne), płatność będzie opóźniona, jeśli wpłynie w następny poniedziałek lub dzień po świętach.

Alternatywy dla wysyłania płatności pocztą

Wyślij swoją płatność pocztą kilka dni wcześniej niż zwykle, aby miała wystarczająco dużo czasu na dotarcie i przetworzenie przed terminem płatności. Na przykład możesz chcieć wysłać płatność pocztą w czwartek przed weekendem lub dzień lub dwa przed świętami.

Należy pamiętać, że poczta może być opóźniona w okolicach ferii zimowych, kiedy to więcej osób często wysyła paczki.

Jeśli nie możesz wysłać płatności na czas, możesz skonfigurować płatność online w witrynie internetowej wystawcy karty kredytowej. Możesz też zadzwonić pod numer obsługi klienta na odwrocie karty kredytowej, aby dokonać płatności telefonicznej. Informacje o koncie czekowym – numer konta i numer rozliczeniowy – będą potrzebne do dokonania płatności online lub telefonicznej.

Pamiętaj, że jeśli zaczekasz do faktycznego terminu płatności kartą kredytową, być może będziesz musiał dokonać przyspieszonej płatności telefonicznej, za którą możesz zapłacić opłatę. Pamiętaj, że o ile wystawca Twojej karty kredytowej nie wyznacza późniejszego terminu płatności, Twoja płatność musi zostać dokonana do godziny 17:00 w dniu wymagalności, aby została rozpatrzona na czas. Pamiętaj o strefie czasowej wydawcy karty.

Bądź przygotowany na weekendowe lub świąteczne terminy

Nabierz zwyczaju sprawdzania terminów płatności w kalendarzu na początku każdego miesiąca lub w ostatnim tygodniu miesiąca, jeśli płatności przypadają na kilka pierwszych dni miesiąca. Wiedząc o nadchodzącym kalendarzu, będziesz już mieć na uwadze płatności, które przypadają w weekendy lub święta i możesz przygotować się na dokonanie tych płatności przed terminem płatności.

Zapisywanie terminów płatności w kalendarzu lub opłacanie wszystkich rachunków na początku miesiąca to kilka sposobów, dzięki którym możesz upewnić się, że płatność jest na czas.